| Victoria a întrebat:

Credeti ca banii aduc fericirea? Ati putea fi fericiti daca ati avea totul, mai putin bani?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Sănătatea este pe primul loc, fericirea pe locul doi și apoi banii pe locul trei.
Dacă ai sănătate poți muncii să ai bani și să iubești pentru a fi fericit/ă.
Pa, pa.

22 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

50%sanatate+50%bani=100%fericire Si spun asta pentru ca sanatatea se intretine cu bani, banii ii ai daca esti sanatos, toate 3 (bani, sanatate, fericire) sunt pe acelasi cerc!

| carminaburana43 a răspuns:

Ei fara bani bat-o vina nu te poti descurca...lipsa banilor omoara si cea mai frumoasa poveste de dragoste...nu spun ca intr-un an... dar ...mai inainte sau mai tirziu...sau unul sau celalat dintre parteneri o sa se simta in mod sigur stresat daca in mod consecutiv banii lipsesc =si nu ma refer in a fii bogat ci ma refer sa nu ai bani deloc=o suma decenta este nevoie pentru confort psihic si fizic.Nu este nici o faima sa nu ai bani. E o mare prostie lauda saraciei. E bine sa te simti libera si din pacate in lumea in care traim sa fii liber inseamna in mod neaparat sa ai bani.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Nu poti sa ai tot daca nu ai bani... apoi pentru ce Dumnezeu invatam atunci...eu una sincer tot la asta ma gandesc:Invata ca sa ai o slujba buna si sa nu'ti faci griji pentru bani laughing. Ai nevoie si de bani in viata...nu neaparat iti aduc fericirea da cel putin mancare pe masa iti aduc laughing

| Encore a răspuns:

Sincer cred ca legiuitoare are dreptate sanatatea este cea mai importanta, si fericirea si banii sunt la egalitate, fara bani este foarte greu sa fi fericit, cu bani ai sanse mari sa fi fericit...

| Viuvi a răspuns:

Sa fim seriosi, nici cu, nici fara bani nu esti fericit!
Fara bani nu supravietuiesti si daca nu supravietuiesti cum le ai pe celelalte?!
Cate putin din toate ...si ai o viata perfecta!
Chiar si conflictele fac viata mai frumoasa!

| cipy a răspuns:

NuBANII NU ADUC FERICIREA, dar nu cred ca exista fericire fara bani! Sunteti de acord?

| miky_3198 a răspuns:

Da intr-un fel aduc fericirea pentru ca iti iei ce vrei tu, numai stai dupa parintii sa-ti dea si nu iti lipseste nimic in schimb daca nu ai banii... poti avea iubire de la persoana de langa tine dar fara banii in ziua de azi este greu sa supravietuiesti

| MM a răspuns:

Macar de as avea tot, in afara de bani... Nu aduc fericirea, dar o intretin.

Răspuns utilizator avertizat
| Gregory a răspuns:

Buna! Din punctul meu de vedere banii aduc fericirea in momentul in care sunt obtinuti cinstit, si sunt folositi numai cu scopuri bune! Insa pentru acest lucru, cel mai important este sa ai credinta in Dumnezeu. Pe degeaba ai bani si toate lucrurile materiale, daca iti lipseste cucernicia este egal cu 0! Fericirea este Dumnezeu, iar banul trebuie folosit cu cap pentru a fi gestionat corect si pentu a veni in ajutorarea celor din jur.
Daca ai credinta in Dumnezeu si te rogi, El te ajuta si iti da toate cele de trebuinta tie, cu voia Lui. Fiecare primeste ce merita si ce ii este dat de cuviinta.
Recomand si aceasta povestire interesanta:
http://www.crestinortodox.ro/povestiri-cu-talc/71505-pretul-lucrurilor

| Aurelia a răspuns:

In legatura cu prima intrebare, nici vorba... ei nu aduc fericirea! Sunt intr-adevar indispensabili, avem mare nevoie de ei, dar nu trebuie sa exageram. Este suficient sa ai un acoperis deasupra capului, un pat, o masa pe care sa pui mancare, un serviciu sau o scoala daca esti elev, niste banuti la ciorap si poti spune ca ai un trai bun! La a doua intrebare, raspunsul meu este DA, categoric as putea fi fericita fara bani. Mi-ar fi complet de ajuns sa stiu ca am o familie sanatoasa si care-mi este alaturi, prieteni care ma sprijina in bine si in rau...adica toate dorintele sa-mi fie indeplinite! Astea m-ar face 100% fericita!

| princess a răspuns:

Bani isi au si ei rostul lor dar nu iti aduc fericirea 100%..eu prefer sa am o viata simpla ...si sa am sanatate ..decat sa am bani fara numar si sa am cine stie ce boala care nu se poate trata sau mai stiu eu ce!

| uzzi92 a răspuns:

Daca nu ai bani in buzunar nu te simti bine... si cine a zis ca banii nu aduc fericirea inseamna ca nu ii avea... si daca nu iti aduc fericirea macar iti aduc un zambet sati aminteasca de ea...winking

| amaadina a răspuns:

Banii sunt un rau necesar tongue

| pep a răspuns:

Fericirea e o stare care vine din interior.Lucrurile exterioare pot amplifica sau pot atenua aceasta stare.Iti transmit doua expresii, de la lume adunate, care mie mi-au placut: 1. 2.>

| NomberOne a răspuns:

Banii nu aduc toate fericirea. fericirea pe care o aduc banii este atunci cand simti ca poti intretzine pe cei dragi tie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banii nu aduc fericirea... dar o intretzin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! Banii aduc fericire si cu avutia banilor avem posibilitatea de a face persoanele ce ne inconjoara fericite si cred ca un factor important este sa te simtii fericit si sa inparti sentimentele de fericire zi de zi cu familia, colegii, prietenii! happyhappyhappy:}

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, toti spuneti ca banii nu aduc fericirea, si culmea, toti aveti bani. De mica vroiam sa fac balet si dansuri si nici acum nu am cu ce sa imi platesc cursurile. Asa ca nu va ma prostiti, si ganditi-va ca v-ati omori toti daca nu ati avea cu ce bani sa mergi trei zile pana la mare. Asa ca puneti-va in locul meu si mai ganditi-va.

| 4l3xander a răspuns:

Parerea mea e ca banii ADUC fericirea pentru ca daca n-ai bani nu poti face nimic in viata fara ei

| dumy_6341 a răspuns:

Sanatatea e pe primul loc... CIKA! laughing
DAR! daca nu ai bani dupa un timp te imbolnavesti! laughing)
dragostea nu tine de foame! deci cine e pe locul 1, 2, 3? laughing
la mine sunt 1 banii, 2 sanatatea, 3 dagostea laughing) daca am bani sunt cel mai fericit rolling on the floor
am incercat si chestie "banii nu aduc fericirea" dar nu am reusit sa fiu mai mult de 2-3 luni fericit. laughing))

| dumy_6341 a răspuns:

Ah, si da :
daca as avea totul, nu stiu dc mi-ar mai trebuii bani rolling on the floor
numai ca ma gandesc ca tu cand zici totul te gandesti la "iubii" laughing ca asa zice si prietena mea. ca are totul si ii cea mai fericita cand ii cu mine rolling on the floor)
pacat ca cu "totul" care il are ea nu putem merge in ibitza de craciun laughing)