| Roxana666667 a întrebat:

Banii aduc fericirea? Voi ce credeti?

19 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Doar pe moment. Fericirea se afla in interior
Citeste cartea A fi fericit este o alegere(de Alex Ureche)

| RAY a răspuns:

Fericirea e o iluzie,niste chimicale eliberate in creier,da,aduc fericirea, eu as spune ca o stare de liniste e mai ok, banii nu cumpara iubirea adevarata,cateodata nici sanatatea, eu unu nu stiu ce e fericirea, stiu ca o stare de liniste imi induce banii, iubirea celor dragi, asta si imi doresc

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Da tu esti robot ce functioneaza pe aparate ce ii masoara starea fizica si emotionala? Cum sa nu sti explicatia logica a fericiri? Cum sa o sti doar ca pe o chimicala ce nu stiu ce naiba face? Tu nu traiesti? Sau doar iti place sa te dai rotund? big grin

| RAY a răspuns:

Acum 22 minute | raMLesS a răspuns (pentru Anonim821):
"Nu,fericirea vine din interiorul nostru, nu din lucruri materiale"

are dreptate,ceea ce simti ca fericirea vine din creier, fiind doar niste chimicale, creierul te rasplateste mereu /recompensa, cand iubesti =chimicale in creier, cand castigi banii = chimicale in creier, fericirea e o iluzie

| Freya1 a răspuns:

Nu da o intretin laughing.
Nu aduc fericirea neaparat dar se stie ca nici fara ei nu poti sa traiesti.Ca sa poti sa ai o viata linistita trebuie sa ai macar un trai decent.

| SilentRain a răspuns:

Nu,fericirea vine din interiorul nostru, nu din lucruri materiale

| raMLesS a răspuns (pentru SilentRain):

"Nu,fericirea vine din interiorul nostru, nu din lucruri materiale"
Realizezi ce prostie ai scris? De ce mai muncesti? Sa te vad pe tine ramanand fara bani de mancare, facturi, etc...sa te vad cum ajungi pe strazi, fara o haina grasa pe tine cand vine iarna, atunci ce mai spui?
Sunt niste abureli vorbele astea "fericirea vine din interior", vine olaie.

| raMLesS a răspuns (pentru raMLesS):

Haina groasa, nu grasa*

| oglindasultanului a răspuns:

Pentru copii, banii construiesc viata.

| PersonajFictiv a răspuns:

O aduc, intr-o anumita masura, nu in totalitate.
Sunt lucruri mult mai importante ca banii, dar si ei sunt importanti.
Vrei sa vezi un oras nou ai nevoie de bani, vrei sa mergi intr-o tara noua ai nevoie de bani, vrei mancare mai buna ai nevoie de bani, vrei bautura mai de calitate iar ...ai nevoie de bani, haine, etc.)
E adusa de ceea ce faci cu banii, e adusa de ceea ce cumperi cu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde.
Pentru unii da, pentru unii nu, pentru unii parțial.
Aduc un anumit tip de fericire, dar nu pe toată.Nu toate lucrurile se pot cumpăra, dar majoritatea da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CUm bine a zis cineva mai sus. Nu deplina, dar da. Trebuie sa fii retardat mintal sa zici ca banii nu aduc fericirea. Eu inca nu am auzit pe unu care sa dea in depresie ca a castigat o suma de bani. Sau cand primeste o prima de craciun. Etc etc etc.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista si bogati care s-au sinucis, in tarile bogate depresia e mare
http://worldpopulationreview.com/countries/suicide-rate-by-country/

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Stiu Rainhard. Am citit si eu o gramada. Dar nu e vina mea ca aia sunt prosti. Mie chiar nu mi-ar strica sa imi cada din cer sau sa castig un Tesla model S. Doamne ce "ne"fericit as fi laughing

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Arbeit macht alles möglich

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da. Partial adevarat. $$$ fac totul sa se invarta dar ajungi sa faci $$$ muncind. Eh, asta e.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa dai la sapa si sa stii sa faci multi banii prin munca putina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt de acord tot partial, poti avea orice material daca ai bani, dar trebuie sa constientizezi ca acea "fericire" este pe moment, nimic pe lumea asta nu te poate face fericitã, doar tu.
Cum a zis Ray "Fericirea e o iluzie, niste chimicale eliberate in creier" asta dureaza o anumita perioadã de timp, dar dupã ce ai obtinut ce ai vrut cu ajutorul banilor, dupã ce urmeaza? Nimic, creierul se obisnuieste si tot aceeasi persoanã esti, chiar daca credeai ca Te va face fericita.

| SandraEve a răspuns:

Aduc o oarecare fericire, dar nu fericirea deplina. Banii sunt necesari, asta e clar si o stim cu totii, dar nu poti sa atingi o fericire deplina doar prin prezenta banilor