| Gabi_6377 a întrebat:

Credeti ca, daca partenerul te dezamageste in dragoste, trebuie sa te razbuni? O persoana care nu a iubit s-ar mai razbuna, sau din contra, daca iubesti nu te razbuni si inchei totul la o discutie amiabila. Daca esti inlocuit in 2 luni cu altcineva, e razbunare, sau esti destul de "vindecat" sa poti iubi? De altfel. poti iubi in 2 luni?

Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

Hai sa-l lasam pe Dumnezeu sa judece pacatele, greselile, chiar si in fata noastra.
Chiar nu stiu sa-ti spun daca poti iubi in 2 luni de la o despartire.Nu am trecut prin asa ceva, dar ce cred e ca te poti atasa de o persoana, cu care sa vorbesti in timpul asta, in care suferi dupa acea despartire. Poate ca in timp poti ajunge sa o iubesti, la fel sau chiar mai mult decat pe prima, dar doar in timp.Pentru ca nu ai cum sa nu te gandesti.Iti vine in minte mereu un ``de ce?``. De ce m-a parasit, unde am gresit si chestii din-astea. Dar daca persoana care e langa tine te intelege si te iubeste nu vad de ce nu i-ai impartasi sentimentele.
Si de obicei ai de la inceput un sentiment care te indeamna ori sa o mai tii langa tine, cumva parca ceva iti spune ca vei ajunge sa o iubesti, ori incepi sa vezi ca nu va potriviti, ca nu ma intelege, ca e nu stiu cum, si sunt de parere ca atunci cand ai sentimentul ala deja nu mai are rost.Ca tot acea persoana o sa sufere. din dragoste naimpartasita.
Apoi cu razbunatul... din totdeauna mi s-a parut o prostie.Strigi sus si tare ca il/o iubesti. Te lasa. Ti se acumuleaza niste resentimente, ceva normal.Simti ca si-a batut joc de tine. Dar de urat oricat ai vrea, nu poti sa urasti.Asta daca ai iubit. O sa fii gelos\geloasa cand o\il vezi cu altcineva, o sa te infuri cand iti amintesti ce ti-a facut si ai sa suferi, ai sa o urasti pentru ca o iubesti de fapt.

4 răspunsuri:
| justmeesb a răspuns:

Stii cum se zice "razbunarea e arma prostului", dupa cate ti-a facut nici macar nu ar trebui sa-ti mai ocupi mintea cu planuri de razbunare, nu faci decat sa-ti mentii gandul la el, sa-i urmaresti reactiile, etc ceea ce te face sa traiesti in trecut! Tine capul sus si ignora-l, asta doare cel mai mult si e cel mai bine! Gaseste-ti altele de facut nu sa nascocesti planuri de razbunare si incearca sa nu mai despici firul in 4 sa nu-ti mai explici fiecare situatie prin care ai trecut cu el, sau daca se poate iubi in 2 luni, de ce-ti mai pasa tie daca el iubeste sau nu? E problema lui, oricum chestia cu discutia amiabila sa o ai numai daca te simti in stare sa nu te mai intoarca din drum pentru nimic in lume, daca nu te simti in stare, las-o balta de discutie poate iar iti propune ceva si poate cedezi!

| Ady00pk a răspuns:

Nu conteaza daca esti ranit prea devreme sau tarziu.Razbunarea nu e o solutie, aduce mai multe probleme. Avem puterea de a trece peste. Iubesti, pierzi, suferi, te vindeci, iubesti iarasihappy Razbunarea nu face parte din ciclul astahappy Altadata trebuie sa ai grija de cine te indragostesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu trebuie sa te razbuni. Nu ai rezolva nimic. Daca ai iubit sau inca mai iubesti, din respect pentru persoana pe care ai iubit-o (sau o mai iubesti) nu te vei razbuna. Daca esti inlocuit in 2 luni nu trebuie sa o iei neaparat ca o razbunare. Astea sunt chestii copilaresti. Daca s-a terminat privesti inainte si nu bati pasul pe loc gandindu-te la razbunari.