| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca gelozia reprezinta o dovada de iubire sau neincredere?

Răspuns Câştigător
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Este iubire amestecată cu neîncredere. Dacă nu există, inevitabil celălalt partener se va simţi neiubit(ă). De ce nu se gândesc oamenii măcar o dată că poate fi şi vorba de încredere?

23 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

BUna, ambele dar eu zic ca mai mult e iubire, pentru ca de exemplu eu am incredere in prietenul meu dar totusi cand o fata se da la el, normal ca sunt geloasa desi nu imi da motive, cand iubesti foarte mult pe cineva esti gelos, ti-e teama sa nu il pierzi, simti o teama in suflet sa nu pierzi pe cine iubesti, daca cineva e gelos e un semn ca iubeste cu adevarat insa daca gelozia e exagerata atunci se schimba placa.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Neincredere.

| Razvan a răspuns:

Daca e in cantitati industriale, e prostie
Daca e in cantitati medii, e o dovada de iubire
Daca e in cantitati mici, e nepasare

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Neincredere, dar nu in celalalt in primul rand, ci in propria persoana. Singura gelozie afisata a fost doar ca sa nu las falsa impresie de indiferenta. Dar mereu am respectat decizia partenerei, indiferent cat a usturat.

| nobody_9468 a răspuns:

Ambele.

Bafta.

| SufletDeCopil a răspuns:

Gelozia este o traire afectiva sub imperiul careia persoana dezvolta o teama de a pierde ceea ce poseda, dragoste sau putere, dar si o atentie exacerbata fata de un posibil rival sau situatie de rivalitate. In dragoste, asa cum stie toata lumea, gelozia este acel sentiment care ne cuprinde atunci cand simtim ca persoana iubita prefera pe altcineva sau chiar pierdem persoana iubita in favoarea altcuiva, sentiment ce este adesea insotit de durere, manie sau rusine.

| AnAiLuI a răspuns:

Pai eu acum sunt certata cu iub din cauza asta, pe tema geloziei big grin crying dar cred ca gelozia e o dovada de neincrederesad

| bluerose a răspuns:

Pai gelozia, intr-o doza rezonabila, o manifesta o persoana indragostita, dar daca se depaseste limita, este neincredere.

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

Buna, gelozia reprezinta dragostea fata de o persoana si frica de a pierde cea persoana! nu neeaparata neincredere.ci mai degraba faptul ca iubim acea persoana atat de mult incat ne este frica ca cineva ne'ar putea lua acea persoana de langa noi.

| Nita a răspuns:

Eu zic ca amandoua. Cand iubesti e normal sa fi si gelos, dar nu sa intreci masurawinking

| eubahhh a răspuns:

Neincredere in tine insuti!

| pelu a răspuns:

Nu stiu e aiuea cu gelozia. daca iubesti si esti iubit n-ai cum sa fii gelos. thinking nu stiu ce sa zic thinking Din geleozie se poate strica tot thinking din gelozie poti ajunge sa nu mai iubesti.Cand esti gelos inseamna ca nu iubesti cu adevarat

| wanda a răspuns:

Si si

| ////////////// a răspuns:

Nu trebuie sa-i dai dovezi de a fi gelos, fal sa aiba incredere, gelozia nu duce la nimic bun, numai certuri, nervi, despartiri si apoi regreti amarnic ca te-ai enervat si nu ti-ai dat seama ce-ai spus...

| Maxxie a răspuns:

Iubirea este un senitment foarte frumos, gelozia nu neaparat este neincredere esti o frica, o panica pe care o detine unu din prteneri ca sa nu fie departe unul de celalalt. la filme te uiti? Ca sa iti perzi prteterul apare gelozia frica!

| Ekkaterinna a răspuns:

50-50 happy

| versavia a răspuns:

Da, mai rau este atunci cand este o boala.

| angel_5676 a răspuns:

Poate nici una nici alta, mai degraba o dovada de egoism

| danutzsan a răspuns:

"Este ca o iubire disperata, in care ingropam flacari si lacrimi si coboram in nopti pentru a ne mangaia cu intuneric." Sigur o dovadă de neîncredere!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Elena, gelozia cand este asa, numai in forma incipienta, si in,, doze"mici inseamna dragoste, caci te simti un pic gelos cand il vezi pe,, iubi" cu altcineva. dar cand devine o boala, cand te macina si te face sa devii violent atunci =neincredere si aroganta!
Mie personal, desi am si eu o anume doza de gelozie, nu imi plac aceste,, iesiri "pe care le vad uneori pe strada, sau la tv... ce au de castigat din gelozie? nimic, dimpotriva, se distruge acel frumos sentiment:iubire, si incet incet apare ura...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Care nu este in stare s-o depaseasca trebuie sa se uite serios inauntrul lui ca incepe sa semene a prostie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din punctul meu de vedere, gelozia este o dovada a faptului ca persoana geloasa isi iubeste partenerul foarte foarte mult, pentru ca devii gelos doar in momentul in care iti doresti sa te bucuri de persoana iubita tu si numai tu. dar in acelasi timp consider ca gelozia rezulta dintr-un complex al persoanei geloase. in opinia mea, persoana geloasa vede potentialii pretendenti ai persoanei iubite ca fiindu-i superiori intr-un fel, si le este teama ca persoana iubita sa nu realizeze asta si sa se desparta de persoana respectiva. am folosit de prea multe ori cuvantul "persoana" laughing, dar sper ca ai inteles ce am incercat sa redau.

| mineaany a răspuns:

Gelozia face parte din viata! dar totu-n viata trebuie sa aiba o masura, daca nu se transforma intr-un viciu