| DrA a întrebat:

Ce considerati ce este gelozia? O dovada de iubire sau de neincredere?

Răspuns Câştigător
| stejara2 a răspuns:

Un pic de dragoste, atunci cand e in limite normale, dar daca se depaseste doza atunci devine neincredere ce poate duce la nebunie!
Cel mai celebru caz:Othello si Desdemona... stiti si voi ce s-a intamplat!
E un sarpe ce odata intrat in san nu scapi pana nu te musca.si e pacat

13 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Nu prea e dovada de ceva concret.
De exemplu, poti sa fi gelos dar sa nu iubesti.doar sa vrei sa simti ca o persoana e in posesia ta(figurat vorbind...)-din cauza ca te-ai obisnuit asa,din cauza ca crezi ca meriti-asa ca atunci cand persoana aia tinde spre a-si indrepta atentia altundeva,te apuca o furie care nu stii de fapt de unde provine.Ea vine din orgoliu si din egoism.
Iubirea e egoista-e facuta ca sa fie asa-si zic ca e normal a deveni gelos/geloasa la ideea ca persoana iubita ar putea fi cu altcineva.
Insa intr-o minte unde exista vesnic ideea asta,in care te macina gandul de ce face,cu cine e,daca te inseala,sau iti vin mereu ganduri de ca ai putea sa-l/ s-o pierzi,ca va gasi pe cineva mai atractiv, gelozia da in disperare, paranoia si ganduri care te innebunesc.
Acum... dupa fiecare persoana.cum am zis dragostea cere gelozie, e inauntrul ei, dar diversi factori o pot transforma in ceva urat intr-o relatie.

| elasexygagica a răspuns:

Nebunielove struck

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Eu cred că e neîncredere. De aceea nu am simțit niciodată nevoia să fiu gelos. Mi se pare că mai mult decât iubire e o dovadă de egoism thinking

| ALeXsSaY a răspuns:

Este ambele in contexte diferite, cum vine asta? pai daca nu tii la pers respectiva, nu ai vrea sa iti apartina tie si sa te respecte, pentru ca fiind inselat/a dintr-o data iti este tradata iubirea ce i-o porti. Deci, gelozia este o adevarata dovada de iubire. Lipsa de incredere vine involuntar, din moment ce ai diferite ganduri cum ca ar fi cu altcineva. Poate ai incredere ca nu va face nimic rau, dar tot odata apare senzatia de. ''Dar daca?" asa se pune problema, iubirea o dovedesti prin gelozie, insa nen=incredeera nu, pentru ca este un simt involuntar venit in anumite contexte big grin

| ladyMillion a răspuns:

Heyhappydepinde si de situatiehappypoate fi o dovada de gelozie atunci cand unul dintre iubiti il prinde pe celalalt inselandu-l sau facand ceva de genul acesta,si poate fi dovada de iubire in situatia in care unul dintre cei doi este foarte sentimenatl, tine foarte mult la celalalt si-i este foarte frica sa nu-l piarda, de aceea devine gelos in orice circumstantatonguehappy

| greenish a răspuns:

Buna. Eu una consider ca gelozia este o dovada de iubire.

| GreuMaiEsteSaGasestiUnNumeOriginal a răspuns:

Cate putin din ambele.

| SEAL a răspuns:

E o dovada de imaturitate
omul ne e facut pentru a fi monogam

| Crimeea a răspuns:

Eu sunt f geloasa,urasc sentimentul asta,da e de neincredere si din pacate nu duce la nimic bun,doar la un dezastru si cand constientizezi e tardiv,increderea e cel mai frumos lucru intr-o relatie,daca nu e,nu e nimic in relatie,alung-o cat mai poti, caci itiintra in suflet si ramai doar cu ea, te distruge

| petalouda a răspuns:

O boala de care sufera barbatii

| Criiistinutsa a răspuns (pentru petalouda):

Nu numai barbatii. eu sunt foarte geloasa si sunt fata!

| Larisa_3441 a răspuns:

Daca esti cu un baiat/fata placuta /placut de multi si frumos/frumoasa normal ca esti gelos ca sa nu ti-l fure altcineva dar tu trebuie sa ii demonstrezi acest lucru, adica ca el/ea este facut /a pentru tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi se pare deloc o dovada de iubire, mi se pare incredibil de nasol sa ai langa tine o persoana geloasa care i se pare ca te uiti mereu dupa altu sau se tot uita baietii dupa tine.
Crede-ma ca e un chin, se nasc tot felul de certuri.