| yonutz89 a întrebat:

Credeti ca intre doi adulti poate exista dragoste sincera?

19 răspunsuri:
| KiddFaraSentimente a răspuns:

Bineînţeles. Aşa cum adolescent poate iubi, poate şi un adult.

| Robbu a răspuns:

Depinde de firea fiecaruia...de pe partea mea cred ca da.De ce nu?
Daca se inteleg si ajung mereu la un punct comun cand e vorba de decizii si alteel de genul cred ca o sa mearga foarte bine si se poate numi dragoste sincera!

| Georgeeeeeeeee a răspuns:

Da, atunci când ai găsit persoana potrivită, când totul e armonie şi nu te poţi despărţi de ea, reciproc, sigur.

| Încrucişătorul a răspuns:

Ce inseamna pentru tine "dragoste"? E posibil sa confunzi totul cu "intelegere".

| yonutz89 explică (pentru Încrucişătorul):

Ma refer la dragostea fireasca dintre un barbat si o femeie ceea ce implica afectiunea, intelegerea si dragostea fizica, adica tot ce implica o relatie normala si naturala.

Prin "dragoste" in niciun caz nu ma refer la cuplurile care stau impreuna pentru ca au copii, dar nu se ating si nu se saruta niciodata, nu isi spun ca se iubesc si fac sex o data la doua luni sau deloc. Ala e un fel de contract de convietuire, nu dragoste si din pacate asta e ceea ce majoritatea adultilor numesc dragoste si, culmea ei spun despre adolescenti ca nu stiu sa iubeasca.

| Încrucişătorul a răspuns (pentru yonutz89):

Cu alte cuvinte, "dragoste" e eufemismul pentru "sex". Zi asa atunci...
Pai depinde, violatul se face atunci cand unul nu vrea. Deci, poate si nu poate, totul depinde de situatie. Atunci cand acordul e comun, atunci e "sincera".

| yonutz89 explică (pentru Încrucişătorul):

Chiar nu inteleg de unde si pana unde ai dedus ca dragoste e eufemismul pentru sex. Tu ce intelegi prin dragoste?

In primul rand nu e un dubiu ca adultii pot sa faca sex, NU asta era intrebarae mae. TOTI adultii fac asta, ori cu sotiile\sotii lor, cu amantii\amantele cu prostituatele, asta fac absolut toti adultii. Daca credeam ca dragoste=sex atunci nu mai puneam intrebarea asta.

Intrebarea mea e cat de probabil e sa gasesti un cuplu de adulti care sa aiba o relatie normala din toate punctele de vedere, inclusiv sex.

Sau tu ai impresia ca daca doi oameni fac sex atunci nu poate exista "intelegere"?

| Încrucişătorul a răspuns (pentru yonutz89):

N-ai inteles...
Ce alt fel de afectiune poate sa existe, pe lumea asta, intre un el si ea daca nu porneste de la "iubirea carnală", de exemplu? Afectiunea, dragostea... astea le-ai folosit, pe post de eufemisme, pentru sex. Uita-te din nou la intrebarea ta.
Doi, afectiunea nu tine cont de intelegere, soto. De exemplu, cand platesti o curva -n-am alt exemplu asemanator- tu nu ai o "intelegere" in intregul sens al cuvantului, e o tocmeala pentru o afectiune artificiala temporara. Ca alternativa, uita-te la asta: http://www.urbandictionary.com/define.php?term=sexfriend

In concluzie, din cauza cuvintelor pompoase pe care le-ai scris si intelesul lor fiind complet distrus (stai linistit, nu esti tu de vina, mai sunt si altii), afectiunea merg mana in mana cu sexul. Intelegerea, pe de alta parte, vine ca excedent dupa. Sau, daca relatia poate sa existe, poate se fie si viceversa; adica intelegerea apoi afectiunea ca excedent.

Intelegere =/= afectiune
Dragoste = afectiune = sex
Intelegere =/= dragoste

| carmenatyla5689 a răspuns (pentru yonutz89):

Exista sex + intelegere. Am avut recent o astfel de relatie, pentru el a insemnat aventura cica, care a dura 5 luni, iar eu clar ca am pus suflet si am inceput sa cred ca il iubesc neconditionat insa nici eu nu mai inteleg lumea. Am innebunit un pic. Oricum cred ca exista dragoste sincera insa foarte rar, cred ca la cuplurile batrane de pilda. Ei au trecut impreuna prin multe si au ridicat multe tot impreuna de aceea cred ca se iubesc atat de mult incat nu si-ar putea imagina viata unul fara celalalt. Dar dupa cum ziceam, foarte rar!

| neutrino a răspuns:

Numai intre doi adulti.

| JiTerra a răspuns:

Depinde de adulti devil

| anonymous09 a răspuns:

Da. de ce nu?

| yonutz89 explică (pentru anonymous09):

Pentru ca oamenii (cel putin marea majoritate) devin din ce in ce mai rai, mai materialisti si mai ipocriti o data ce inainteaza in varsta. Eu cel putin am observat asta la majoritatea cuplurilor de adulti.
De obicei copii nu au problemele acestea, sau au mai putin. Cred ca iubirea dintre doi adolescenti e mult mai sincera pentru ca nu are in spate interese ipocrite (bani, statut social, etc.)

| Mlov3u4ever a răspuns:

Bineinteles ca da.happy

Răspuns utilizator avertizat
| PopandaulX a răspuns:

"Intrebarea mea e cat de probabil e sa gasesti un cuplu de adulti care sa aiba o relatie normala din toate punctele de vedere, inclusiv sex."
Dupa ce stau un timp impreuna nu mai e o atractie sexuala intre ei asa mare.

| yonutz89 explică (pentru PopandaulX):

Da, explicatia asta cred ca e valabila pentru ceea ce se intampla in multe cupluri. Totusi, din ce vad eu dupa un timp se duce si afectiunea si respectul si cuplurile ajung sa stea impreuna doar din obligatie.

Cred ca fara atractie sexuala nu poate exista nici afectiunea si respectul de care vorbeste lumea sau e foarte greu.
Tu crezi ca daca nu mai exista atractie sexuala intr-un cuplu poate exista in continuare dragoste?

| Licurici18 a răspuns:

Da deoarece ei au o mentalitate diferita de adolescentihappy