| Rusu_George_1917 a întrebat:

Credeti ca poligamia ar trebui legalizata? avand in vedere rata divorturilor in lume si fapul ca oamenii in natura lor sunt poligami, iar ce incercam noi sa facem e contrar legilor naturii. cercetati si va minunati, fetelor nebunelor, femeilor perverselor care ati inselat nu v-ar fi mai bine voua cu cate 2, 3 soti? sinceritate va cer oameni buni, de preferat cei peste 20 de ani sa raspunda va rog

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Gresesti! E stiintific demonstrata poligamia omului si in mod special a barbatului. Faptul ca nu toti inseala nu inseamna ca sunt monogami, ci ca iubirea ii motiveaza suficient pentru a nu cauta si in alta parte!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dupa mine ar fi cel mai bine sa existe 2 clase de oameni, cei care inseala si cei care nu inseala si vor pe cineva serios si asa ar fi cel mai bine. Daca are intentie sa insele sa-l bage pe el/ea la puscarie sau viceversa. Eventual sa fie implantate niste cipuri in organism ca sa nu permita inselaciunea si asa totul ar fi bine.

| Kaℓi a răspuns:

Ete scartz, o spui de parca numai femeile inseala.

| Auslesse a răspuns:

Categoric,NU! din punctul meu de vedere, poligamia n-ar trebui legalizata.de ce?
pentru ca si asa Romania a ajuns, unde a ajuns! Asta le mai trebuie acum romanilor, legalizarea poligamiei ca sa fie lista completa, ca-n rest, romanii sunt campioni la orice!

| relian a răspuns:

Cine spune ca omul este poligam? Are cineva o dovada in acest sens? Eu din ce stiu de cind se cunoaste omul ca om mereu a fost monogam sau majoriotatea asa au fost.Acum ca au fost si barbati nesatui care au avut o armata de femei e alta poveste.Deci nu facem nimic contrar legilor naturii.Deci conform cu ce se stie noi nu sintem prin natura noastra poligami ci monogami. Daca tu cunosti ceva altceva decit stim noi spune.Acum ca sint teorii care presupun ca asa am fi fost undeva cindva asta e doar teorie.Dar noi trebuie sa luam ceea ce stim cu siguranta si ceea ce vedem.Si sa lasam lumea sa aleaga ce vor sa fie ei, ca asa dam exemplu arabilor dar acolo uneori femeilor le sint impuse chestii deci nu se mai poate vorbi de libera alegere.Si chiar de ele consimt asta sa imparta axcelasi barbat te asigur ca exista o oarecare gelozie in comportamentul lor ceea ce arata o tendinta spre monogamie.

| relian a răspuns (pentru Oana92):

Stiintific demostrata asica mai concret? Sau doar vorbesti asa sa spui si tu ceva? Cind demonstrezi ceva trebuie sa si arati nu doar cu vorbe. Vorbele sint doar teorie asa ca nu vad unde este acea demonstratie.Din ce se vede omul este ce est la ora asta si asa a fosrt dintotdeauna.Nu schimbi tu un animal carnivor sa-l faci sa manince salata.Te asigur de asta. Iubirea te motiveaza sa nu te duci? Dar atunci nu exista iubire sau ce? Ori tu crezi ca omul a fost asa un animal si traia pe sub ape sau prin pesteri? Nu mai asculta la astfel de idei ca sint doar teorii si nimic altceva.Omul de cind a aparut a fost exact cum il vedem si astazi.La fel gindea, la fel se misca si asa mai departe.Si la fel iubea.Adu acea xdemonstratie sa vad si eu.Dar nu teorii ci demonstratii.

| Oana92 a răspuns (pentru relian):

Gresesti! E stiintific demonstrata poligamia omului si in mod special a barbatului. Faptul ca nu toti inseala nu inseamna ca sunt monogami, ci ca iubirea ii motiveaza suficient pentru a nu cauta si in alta parte!

| Oana92 a răspuns:

Nu, nu cred! Cine iubeste nu inseala! Cine inseala nu e multumit de relatie, iar rezolvarea trebuie sa vina de acolo nu de la inca un partener!

P.S.Am putin peste 20 de ani si nu am inselat niciodata desi am avut ocazia sa o fac. Mi-ar fi scarba de mine!

| VictorVictoras a răspuns (pentru Oana92):

Hei vezi ca ti-am trimis un mesaj pe privat, sunt 100% de acord cu ce ai spus tu si ma bucur ca mai sunt si fete care gandesc asa

| Vix999 a răspuns:

Nici macar celor carora religia le permite poligamia, nu prea le face placere sa aiba mai multe neveste.
Trebuie sa te gandesti ca o data cu mai multi parteneri vin mai multe responsabilitati.
Mie personal nu mi-ar placea sa am mai multi soti si nici sa fac parte dintr-un harem nu mi-ar placea.

| DaW a răspuns:

Lumea s-a dat peste cap..de mult. femeilor nu le mai comvine nimic. nuștiu las pe alții să răspundă.