| Alexxiax98 a întrebat:

Din ce cauze credeti ca a crescut atat de mult rata divorturilor?

17 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salutare,
Acum vorbim de alte generatii,alte mentalitati si si alte conceptii.
Inainte pot spune ca tinerii erau bine spalati pe creier.
Erau constransi de situatie si imediat dupa ce terminau armata trebuia sa faca cumva sa se insoare.
Daca nu,erau vazuti prost de familie, de societate si miroseau a prosti.
Acum barbatii sunt mai mult baieti si doamnele mai mult fete disperate dupa atentie. Unele, nu toate!
Sa nu mai zic de "pizdificarea" barbatilor care se cred cool.
Lipsa de comunicare, lipsa unor sentimente solide, rutina zilnica duc la o stare de neimplinire si lipsa de fericire intr-o relatie.
Apoi se ajunge unsor la divort...

| costis a răspuns:

Comunicarea subterana a explodat, iar cei mai multi nu avem un fundament spiritual al vietii. Comunicarea ascunsa permite relatiile usoare, fara prea mare afectiune si peste relatiile deja existente.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din cauza cresterii ''explozive'' a ideilor libertine in randul tinerilor in marea lor majoritate.

| Freya1 a răspuns:

Sunt multe motive.
Isi fac relații serioase de prea tineri, fac copii sau se căsătoresc la vârste mici.Se lasa influențați de prieteni sau societate.Foarte mulți isi iau sot/sotie doar sa nu fie singuri sau sa aiba un sprijin financiar.Se cuplează persoane cu diferențe mari de varsta etc.

| SG1995 a răspuns:

Din două motive: Azi mai mult ca oricând e permis, și ai o grămadă de alternative când vine vorba de relații și sex, și al doilea e lipsa răbdări, adică cu vreo 100 de ani în urmă pe lângă că divorțul era aproape ilegal, erai învățat să suporți orice, chiar și abuzuri de natură fizică, psihică sau sexuală, mai ales ca femeie. Dacă mergi la țară: Observi aceeași mentalitate.

| Plato a răspuns:

Din cauza relatiilor care nu sunt bazate pe iubire, ci pe scopuri, interese, iluzia iubirii, presiunea societatii etc.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Simplu prostia, egoismul, indiferenta, lipsa banului in familie, lipsa de comunicare dintre parteneri terminanduse cu inselatul, certuriile si nu in ultimul rand PARINTII.

| Raven a răspuns:

Pentru că mulți se aruncă în căsătorie cu capul înainte, îndrăgostiți mai mult de ideea de iubire decât de cealaltă persoană, crezând că tot ce zboară se mănâncă, vezi istoriile de amor postate pe TpU.
Pe de altă parte, numărul de căsnicii nefericite era mare și pe vremea părinților noștri, doar că pe atunci era rușine mare să divorțezi: ''vai, ce-o să zică lumea, cum să divorțați, ce dacă te bate, aveți doi copii'' și alte variațiuni pe aceeași temă.
Acum oamenii divorțează și după 10 minute, dacă li se pare că le-au fost înșelate așteptările.

| Plato a răspuns (pentru Raven):

" îndrăgostiți mai mult de ideea de iubire decât de cealaltă persoană"
Felicitari, intr-adevar o observatie foarte corecta. Ai mare dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca persoanele se mai schimba si unul dintre parteneri nu mai e multumit ca odinioara.Sau cade masca jos pe care o poarta laughing

| GirlOnline81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Desi ți-am evaluat deja răspunsul ca fiind folositor și inteligent, simt nevoia sa ți-o spun personal: excelent răspunsul tău.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GirlOnline81):

Cu placere. Eh nu am eu maturitatea necesara sa fii stiut asta, am auzit de ea din mosi stramosi. laughing

| Dandinelle a răspuns:

Am fast invatati de mici sa ne gasim sufletele pereche cat mai repede. Din povesti si fabule stim ca pe la 18-19 ani deja te casatoresti si traiesti fericit pana la adanci batraneti.
Pe langa asta este si creierul. Creierului ii place lucrurile constante. Ceea ce iti place vrei mereu sa-ti dea acelasi sentiment de placere.
Dar nimic nu e constant, pana si parti ale corpului se schimba la fiecare minut/secunda. Cum ne schimbam si noi gandirea, ne dezvoltam teoretic.
Daca ne bagam in relatii fara sa ne cunoastem mintea, corpul si credem in fabule, la un momentdat ne dam seama ca traim intr-o minciuna, si poate chiar nu merge.
Perioda decretului de asemenea a influentat foarte mult mentalitatea romanului datorita fricii de a face copii, sau de a fi singur cu copil, sau de a trai singur, constrans de societate (daca chiar iti pasa) si de abia acum exista oameni la 20+ ani care inteleg ca trebuie sa se cunoasca si de abia dupa aia sa poata sa sustina un parteneriat cu cineva relatie sau chiar casatorie.

| Paul754880338 a răspuns:

Pentru ca exista intotdeauna o lista mare si lunga cu nimicuri, care este prioritara, timpului petrecut impreuna pentru a ne cunoaste, pentru a ne apropia pentru a intelege, si in final a ne respecta la fel de mult precum de aprig ne-am iubit la inceput. Uitam in fuga dupa banii ce vor a satisface capricii fara valoare, ca nici un barbat nu a fost femeie si invers si nu putem ajunge la o intelegere decat ascultand, vorbind, cunoscandu-ne cat mai bine unul pe celalalt... dar asta cere timp in defavoarea acelor nimicuri care ne corodeaza relatiile.
Sunt insa optimist si cred ca o generatie urmatoare va intelege asta.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Paul754880338):

Poți cunoaște cu adevărat un om numai când încep problemele (in ziua divorțului, mai precis laughing ).
In rest sunt de acord cu ce ai spus big grin.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Lipsa comunicarii.

| 10000573 a răspuns:

Pentru ca se căsătoresc prea devreme sau fac acest pas datorită unor factori externi