| Deea0419 a întrebat:

Credeti ca s-ar putea strica o relatie daca unul dintre cei doi nu ar fi de acord sa faca sex (momentan)?

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Dacă cei 2 se iubesc şi se respectă, sexul conteaza mai puţin.
Acest pas o să vină la momentul potrivit, cand cei 2 sunt pregătiţi.

27 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca exista iubire atunci nu are ce sa se strice intre ei

| darrio2007 a răspuns:

Depinde in ce fel vede fiecare lucrurile si cat dureaza acest momentan.Tu esti cu momentan?

| Aleqa a răspuns:

Nu, relatiile sunt bazate pe incredere si iubire, nu pe sex non-stop.

| neutrino a răspuns:

Relatia oricum are un sfarsit. Baiatul promite marea cu sarea si propune sex. Fata accepta sau nu, dupa care oricum baiatul isi ia palaria si pleaca. Daca fata nu intelege acest joc, va plange ca nu a avut noroc.

| Vix999 a răspuns:

Daca esti virgina sunt sanse sa te inteleaga si sa te astepte... daca nu mai esti virgina...e cea mai mare prostie pe care ai putea sa o faci..sa continui sa nu vrei.

Răspuns utilizator avertizat
| adriang95 a răspuns:

O relatie adevarata nu... o relatie superficiala in care unul dintre cei doi (99% din cazuri baiatul/barbatul) vrea sex, tind sa cred ca da. Sper ca am fost destul de clar incat sa iti dai seama ca daca esti in situatia asta sa renunti la relatie (altfel el ti-o trage si pleaca)

| Maryan_Voicu_1993 a răspuns:

Da

| slowswag a răspuns:

Nu

| Bogdan_9316 a răspuns:

„Fugiţi de fornicaţie!"

„Omorâţi deci mădularele corpului vostru care sunt pe pământ în ce priveşte fornicaţia, necurăţia, pofta sexuală, dorinţele rele şi lăcomia, care este idolatrie." (COLOSENI 3:5)

PESCARUL se îndreaptă spre locul său preferat. El vrea să prindă un anumit fel de peşte. Alege o momeală şi aruncă undiţa în apă. Câteva minute mai târziu, firul se întinde, undiţa se îndoaie, iar el trage afară peştele prins. Pescarul zâmbeşte fiindcă ştie că a ales momeala potrivită.
2 Aceasta ne aminteşte de un episod din trecut. Era anul 1473 î.e.n. Un bărbat pe nume Balaam încerca să găsească momeala potrivită. Prada mult râvnită era poporul lui Dumnezeu, care îşi aşezase tabăra în câmpiile Moabului, la hotarul Ţării Promise. Deşi pretindea că este un profet al lui Iehova, în realitate Balaam nu era decât un om lacom, plătit să-l blesteme pe Israel. Totuşi, în urma intervenţiei lui Iehova, Balaam n-a putut decât să-l binecuvânteze pe Israel. Fiind însă ferm hotărât să-şi primească răsplata, el s-a gândit că îl putea determina pe Dumnezeu să-şi blesteme poporul dacă israeliţii ar fi fost ademeniţi să comită un păcat grav. Cu acest obiectiv în minte, Balaam a aruncat momeala: seducătoarele tinere moabite (Numerele 22:1–7; 31:15, 16; Revelaţia 2:14).
3 A fost eficientă această stratagemă? Într-o anumită măsură, da. Zeci de mii de israeliţi au muşcat momeala, întreţinând „relaţii imorale cu fiicele Moabului". Ei au început chiar să se închine la zeii moabiţi, inclusiv la dezgustătorul Baal-Peor, zeul fertilităţii sau al sexului. Drept urmare, 24 000 de israeliţi au murit exact la hotarul Ţării Promise. A fost o mare tragedie! (Numerele 25:1–9)
4 Dar cum de s-a întâmplat o asemenea nenorocire? Mulţi israeliţi dezvoltaseră o inimă rea, îndepărtându-se de Iehova, Dumnezeul care îi eliberase din Egipt, care îi hrănise în pustiu şi care îi condusese în siguranţă până la graniţa Ţării Promise (Evrei 3:12). Meditând la cele întâmplate, apostolul Pavel a scris: „Să nu comitem fornicaţie, cum au comis fornicaţie unii dintre ei, şi într-o singură zi au căzut douăzeci şi trei de mii" (1 Corinteni 10:8).*
5 Relatarea din Numerele conţine multe lecţii importante pentru poporul de azi al lui Dumnezeu, care se află la graniţa unei ţări promise mult mai mari (1 Corinteni 10:11). De exemplu, obsesia lumii pentru sex este asemănătoare celei a moabiţilor din vechime, dar se manifestă la o scară mult mai mare. În plus, în fiecare an mii de creştini cad pradă imoralităţii, adică sunt prinşi cu aceeaşi momeală cu care au fost prinşi israeliţii (2 Corinteni 2:11). Şi, asemenea lui Zimri, care a îndrăznit să aducă în mod ostentativ o madianită în cortul său, în tabăra israelită, unele persoane din prezent care s-au alăturat poporului lui Dumnezeu au ajuns să aibă o influenţă corupătoare în congregaţia creştină (Numerele 25:6, 14; Iuda 4).
6 Te vezi şi tu în câmpiile Moabului din zilele noastre? Zăreşti la orizont premiul, mult aşteptata lume nouă? Dacă da, fă tot ce-ţi stă în putere pentru a rămâne în iubirea lui Dumnezeu, respectând porunca: „Fugiţi de fornicaţie!" (1 Corinteni 6:18).
CE ESTE FORNICAŢIA?
7 În Biblie, „fornicaţia" (în greacă, pornéia) se referă la relaţiile sexuale imorale ce au loc în afara căsătoriei încheiate în conformitate cu normele biblice. Ea include adulterul, prostituţia, relaţiile sexuale între persoane necăsătorite, sexul oral şi anal, precum şi manipularea sexuală a organelor genitale ale altei persoane decât partenerul conjugal. Ea include şi acte de acest fel între persoane de acelaşi sex, precum şi bestialitatea.*
8 Scripturile spun foarte clar: Cei ce practică fornicaţia nu pot rămâne în congregaţia creştină şi nu vor primi viaţă veşnică (1 Corinteni 6:9; Revelaţia 22:15). În plus, aceştia îşi fac mult rău chiar în prezent. Câteva dintre consecinţele faptelor lor sunt: pierderea credibilităţii şi a respectului de sine, relaţii tensionate în căsnicie, o conştiinţă încărcată, sarcini nedorite, boli şi chiar moartea (Galateni 6:7, 8). De ce să porneşti pe o cale care aduce atâta suferinţă? Din nefericire, mulţi nici nu se gândesc la consecinţe când fac primul pas greşit, care, deseori, este pornografia.
PORNOGRAFIA: PRIMUL PAS SPRE FORNICAŢIE
9 În multe ţări, pornografia este prezentă la chioşcurile de ziare, în muzică şi la televizor şi aproape că a umplut spaţiile de pe internet.* Este ea inofensivă, aşa cum pretind unii? Categoric, nu! Cei ce privesc imagini pornografice pot ajunge să se masturbeze şi să nutrească „pofte sexuale ruşinoase", ceea ce poate duce la dependenţă de sex, la dorinţe perverse, la grave neînţelegeri în căsnicie şi chiar la divorţ (Romani 1:24–27; Efeseni 4:19).* Un cercetător a asemănat dependenţa de sex cu cancerul. „Creşte întruna şi se răspândeşte", spune el. „Rareori dă înapoi şi, de asemenea, este foarte greu de tratat şi de vindecat."
10 Să reflectăm acum la cuvintele consemnate în Iacov 1:14, 15: „Fiecare este încercat, fiind atras şi ademenit de propria lui dorinţă. Apoi dorinţa, când devine roditoare, dă naştere păcatului, iar păcatul, odată săvârşit, aduce moartea". Aşadar, dacă o dorinţă nepotrivită pătrunde în mintea ta, treci imediat la acţiune şi înlătur-o! De exemplu, dacă, fără să vrei, vezi imagini erotice, întoarce repede privirea, închide calculatorul sau schimbă canalul TV. Fă tot ce este necesar pentru a nu cădea pradă dorinţelor imorale, şi aceasta înainte ca ele să scape de sub control şi să pună stăpânire pe tine! (Matei 5:29, 30)
11 Pe bună dreptate, Cel ce ne cunoaşte mai bine decât noi înşine ne îndeamnă: „Omorâţi deci mădularele corpului vostru care sunt pe pământ în ce priveşte fornicaţia, necurăţia, pofta sexuală, dorinţele rele şi lăcomia, care este idolatrie" (Coloseni 3:5). Este adevărat că lucrul acesta pretinde mari eforturi. Dar nu uita că avem un Tată ceresc iubitor şi răbdător, căruia îi putem cere ajutorul (Psalmul 68:19). Îndreaptă-te deci imediat spre el când în mintea ta pătrund gânduri rele. Roagă-te pentru „puterea care depăşeşte normalul" şi obligă-ţi mintea să se gândească la alte lucruri (2 Corinteni 4:7; 1 Corinteni 9:27). (Vezi chenarul „Cum pot abandona un obicei rău?", de la pagina 104.)
12 Înţeleptul Solomon a scris: „Păzeşte-ţi inima mai mult decât orice trebuie păzit, căci din ea ies izvoarele vieţii" (Proverbele 4:23). „Inima" noastră este eul lăuntric, ceea ce suntem cu adevărat în ochii lui Dumnezeu. Mai mult decât atât, faptul de a primi viaţă veşnică depinde de modul în care ne evaluează Dumnezeu „inima", nu de părerea pe care o au alţii despre noi! Este un lucru simplu, dar cât se poate de serios! Ca să nu privească necuviincios vreo femeie, fidelul Iov a făcut un legământ cu ochii săi (Iov 31:1). El ne-a lăsat un exemplu minunat! Exprimând un punct de vedere asemănător, un psalmist s-a rugat astfel: „Abate-mi ochii de la vederea lucrurilor deşarte" (Psalmul 119:37).

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Bogdan_9316):

Oare exista cineva care a avut rabdare sa citeasca tot ce-ai scris tu aici? thinking ma indoiesc

| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE a răspuns:

Este posibil.batting eyelashes

| pursisimpluAlex a răspuns:

Sexul atrag si apropie foarte mult 2 persoane. sa va pun o intrebare iubesti foarte mult etc daca nu te potrivesti la sex deloc stai cu el/ea toata viata doar pentru ca te iubesti? sa fim seriosi cand s`o termina in 2 minute sau ea ar dormi in timpu` actului sexual oricata iubire ar fi nu ai sta asa ca numai ziceti ca sexu nu conteaza sexu conteaza foarte mult.

| Smile3 a răspuns:

Daca partenerul/partenera este un/o pervers/a si nu se poate controla, da! Dar asta nu inseamna ca esti obligata sa o faci! Chiar daca s-ar putea sa se strice relatie, tu tine-o pe a ta, deoarece daca se strica inseamna c nu te merita!

| ŞtefanaTCK a răspuns:

Nu cred asta.
Daca exista respect si iubire, sexul va veni in momentul in care amandoi sunt pregatiti.

| susanumarian a răspuns:

Depinde in ce consta treaba de esxemplu eu am stat cu o persoana 1 an si nu am facut dragoste si cand a venit momentu eu nu mai suportand sa stau asa am cerut si nu mi sa acordat si de atunci eu avand incredere in ea si ea in mine nu nu am mai putut suporta si am lasat-o

| Deea0419 explică (pentru susanumarian):

Pai si eu tot de 1 an sunt cu el si nu e vorba ca nu am incredere in el mi-e teama de reactia mea de dupa.

| CosminutzaAdee a răspuns:

Da normal! Majoritatea persoanelor care si-au inceput viata sexuala nu ar sta intr-o relatie daca nu ar avea relatii intime.Bineinteles ca dupa un timp.Te saturi de tucat si de tinut de mana.

| Aliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

S-ar cam deteriora.sad dar sa fim optimiste, daca tine la tine cu adevarat, te va intelege big hug nu trebuie sa faci asta daca nu vrei! Bafta :*

| MariaStancu a răspuns:

Eu zic ca nu! Persoana care nu doreste sa faca sex momentan (poate ca nu este pregatita) ar trebui sa ii zica perechii lui/ei ca sa ie de comun acord sa mai astepte putin.

| JonnyStyle a răspuns:

Depinde de persoana...
Dar in cele mai multe cazuri DA! se strica relatia daca unul dintre ei nu este de acord sa faca sex.

| Andrei_Darius_1987 a răspuns:

NU....deoarece atunci cand iubesti pe cineva trebuie sa il/o intelegi, poate nu este pregatit/a momentan happy

| Danadanyy a răspuns:

Daca te iubeste pentru ceea ce esti, te va astepta.Gandeste-te ca nu se merita sa stai cu cineva care doar sex isi doreste de la tine. Daca te respecta si te apreciaza pentru ceea ce esti, te va astepta.

| FinnRo a răspuns:

În mod normal și rațional, ăsta nu este un motiv pentru destrămarea unei relații. Asta în mod NORMAL și RAȚIONAL.

| Ghost16 a răspuns:

Sincer,nu cred ca ar fi un motiv solid pentru stricarea relatiei, doar in cazul in care unul din voi este obsedat sa faca sex.
Nu prea sunt sanse sa se strice relatia.