| Florentinaaaaaaaa a întrebat:

Cu cat timp înainte încep simptomele pentru menstruație?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai primit un raspuns standardizat foarte complet si probabil cel mai exact in cazul marii majoritati a femeilor aflate in perioada de dinainte de incepere a menstruatiei. Simptomele pot sa apara, sa fie mereu prezente sau in unele cazuri pot lipsi cu desavarsire. Durata si intensitatea simptomelor depinde de fiecare organism in parte. Multa sanatate!

| vocea a răspuns:

Sindromul premenstrual sau SPM prescurtat este numele dat tuturor simptomelor pe care le poti avea cu 1-14 zile inainte de menstruatie.
Aceste simptome includ:sensibilitatea sanilor,stare de balonare,modificari ale apetitului,dureri de cap, acnee sau iritarea pielii, constipatie sau diaree, crampe abdominale, stare de tristete, oboseala, iritabilitate, stangacie etc.