| iolanda17 a întrebat:

Cu toate ca imi este putin jena sa fac publica aceasta problema, o voi face. Am aproape 18 ani, si de un an mi-am inceput viata sexuala.La inceput a fost ok, insa dupa ceva timp ( 5 luni) in urma unui contact sexual am simtit niste dureri de burta ingrozitoare. Nu puteam nici macar sa ma misc, simteam ca se rupe ceva in mine. Durerea a tinut in jur de 1 ora. Am facut o pauza de o luna de sex, si nu am mai avut probleme in asa masura, insa, uneori mai simt aceea durere in timpul contactului sexual ( nu cu asa mare intensitate). Is foarte constienta de fapul ca ar trebui sa merg la ginecolog odata ce mi-am inceput viata sexuala, insa stiti voi... rusinea, teama...Astept parerile voastre. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergi imediat la ginecolog. E posibil sa ai doar o infectie dar e posibil ca situatia sa fie mai grava. De multe ori dispareunia (durerea la contactul sexual) e semnul unor rani pe col, rani pe col care sunt cam intotdeauna leziuni precanceroase. Aceste leziuni, cu tratament, se vindeca 100%. fara tratament evolueaza in cativa ani spre cancer.
Daca esti suficient de matura sa faci sex atunci in mod cert esti destul de matura sa te duci la ginecolog. Stiu ca e greu prima data, dar cred ca atata timp cat nu te simti in stare sa treci peste rusine, teama e cazul sa-ti tii pantalonii bine inchisi si nici macar sa nu te gandesti la viata sexuala. Sincer, nu te inteleg de ce iti risti viata.

10 răspunsuri:
| valy a răspuns:

Lasa rusinea. teama si alte prostii...este vorba despre sanatatea ta...gandeste-te.posibil sa ai o infectie. o ceva nasol pe acolo, sincer lasa alte prostii cum ar fi rusine, si alte tampenii si du-te la doctor pana nu e prea tarziuwinking

| Leea1234 a răspuns:

Mai...nu-ti fie rusine, cu atat mai putin teama!
du-te la un cabinet particular e mai confidential... daca pot spune asa!
eu aveam 17 ani cand am fost prima data la ginecolog, mi-am luat partenerul de manuta, si am mers impreuna e mai relaxant pentru tine sa-l vezi alaturi!
parerea mea e sa alegi un medic ginecolog, si sa nu-ti fie rusine, deoarece barbatii in general sunt mai finuti in ceea ce priveste consultatia propriu zisa!
tu alegi, dar nu lasa sa treaca durerea de la sine, ai putea avea probleme mai tarziu ...si e pacat!
curaj!

| ÅñdRa a răspuns:

Dragutza cu asta nu e de joaca, din pacate nu te pot sfatui prea mult pentru inca nu mi-am inceput viata sexuala ca sa stiu asa multe, dar cel mai bine ar fi sa-ti iei iubitul de mana{daca ai}si sa te duci la un control.Fii curajoasa si du-te la un control:*

| Mixed a răspuns:

Buna Iolanda.happy invinge teama si rusinea si mergi la ginecolog...ai 18 ani nu trebuie sa mergi cu "mami" in plus un ginecolog ti'ar da un remediu pentru durerile tale.In plus gandeste-te la viata ta, nu cred ca ai vrea ca peste 10 ani sa nu poti face un copil...sau mai stiu eu. ia-ti prietena de mana si du-te

Bafta :*:*:*:*

| Mamamare a răspuns:

Sincer cel mai bine ar fi sa mergi, daca tot stai acasa si nu mergi tu nu o s a rezolvi nimic, poate este o problema, poate nu este, probabil sunt doar asa niste simptome ce le simti tu.Asta este parerea mea, cu totul ca nu prea stiu asa de bine, dar iti spun : "Du-te la ginecolog"! Pwp.:*. Sa te faci mai bine!

| adamrazvan a răspuns:

Nu te speria nu este copil daca asta gandesti. dar ia legatura cu un doctor fara frica si fara rusine ca aia au vazut mult mai multe fi curajoasa si mergi explica exact cum neai explicat noua si o sa vezi ca o sa fie bine fara sa afle nimeni sau du-te in alt oras daca este orasul mic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca partenerul sufera de ejaculare intarziata, daca ai un ovar inflamat, daca colonul este inflamat, daca exista suspiciuni asupra unei boli venerice, daca daca, toate duc spre medic, asta e, trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ia`ti cea mai buna prietena sa mearga cu tine ...vei scapa oarecum de rusine. ginecologul este cel mai in masura sa-ti spuna care este problema ta. ar fi bine sa te duci pentru a nu se agrava problema ta. curajj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la ginecolog! nu îţi risca viaţa din cauza ruşinii. Îţi e mai teamă de ginecolog decât de moarte?!
Mult succes, şi sper să nu fie ceva grav, deocamdată cred că ar trebui să încetezi cu acţiunea sexuală până afli ce ai, nu mai risca!

| venezuela a răspuns:

Stai linistita, e posibil sa fie vb de niste chistulete pe ovare si te sfatuiesc sa mergi sa faci o ecografie abdominala, ceea ce nu presupune si un consult ginecologic si deseori se dau ca tratament anticonceptionale. De altfel, ai mai putea merge la un planning familial pentru sfaturi si eventual consultatie.