| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa dau cu picioru unor vorbe pe care au fost scoase despre mine? credeti`ma ca sunt distrusacryingnu stiu ce sa mai fac...imi pierd toti prietenii adevarati!crying

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Explica-le prietenilor tai care e adevarul. Cei adevarati te vor crede si nu te vor parasi.

| monyk a răspuns:

Buna, draga mea nu fi cu moralul la pamant ca nu e deloc bine, nu se merita sa pui suflet si sa suferi din cauza vorbelor spuse despre tine...sti ca lumea e rea, barfeste mult, inventeaza, asa e lumea dar tu trebuie sa ai incredere in tine si sa nu bagi de seama, ca niciodata nu le vei putea inchide gura barfitoriilor, dar tu fi cat se poate de indiferenta, cu incredere in tine, optimista, tu sti cel mai bine caare este adevarul, e viata ta si faci ce vrei, nu vad ce i-ar pasa unuia si altuia, crezi ca de altii nu se scot vorbe, crezi ca de mine nu s-a spus niciodata nimic rau, majoritatea fiind minciuni, sufeream mult cand auzeam dar am invatat sa nu mai bag de seama atat timp cat eu stiu cum sta treaba, nu spune ca iti pierzi prietenii adevarati, pentru ca din cauza unor vorbe nu ai cum sa ii pierzi daca pretinzi ca sunt adevarati, daca erau adevarati nu simteai ca ii pierzi, erau alaturi de tine si te sustineau, tu sti mai bine cum sunt, dar atat timp cat sunt prietenii tai adevarati nu vad de ce sa ii pierzi, un prieten la nevoie se cunoaste, vei vedea ca daca se indeaprteaza de tine, inseamna ca nu sunt prieteni adevarati, ci falsi, daca sunt falsi nu ai de ce sa iti para rau dupa ei, iti faci alti prieteni, hai nu mai fi suparata si gandeste-te ca viata e frumoasa, nu pune atat suflet la vorbe rele la adresa ta, si nu uita un prieten adevarat e mereu langa tine!

| butt3rfly16 a răspuns:

In primul rand, daca iti erau prieteni adevarati nu aveai cum sa-i pierzi...de aceea ti-au dovedit ca prietenul la nevoie nu se cunostestraight face. In al 2-lea rand, trebuie sa incerci sa infrunti situatia cu curaj si vei vedea ca vei trecea peste acest episod neplacut din viata ta cu brio.Bafta!

| stweety10 a răspuns:

sad foarte nasol. Dar nu fii trista totul se va rezolva. O sa treaca, o sa fie altcineva subiect de barfa in locul tau. Cat despre prieteni...pai nu iti sunt prieteni adevarati daca te parasesc atunci cand ai nevoie de ei, daca ei cred ce se spune despre persoana ta, adica nu au incredere in tine. Nu trebuie sa fii suparata pentru asta. Asa iti cunosti prietenii adevarati. Incearca sa indrepti cat poti situatia, si fa`te remarcata prin calitatile tale. Asa o sa vada ca nu ai numai defecte si o sa te aprecieze mai mult. In viata o sa treci prin multe greutati, trebuie sa fii tare si mereu cu capul sus. Gandeste`te si la ce se spune bun despre tine :*

| aberu a răspuns:

True, un prieten la nevoie se cunoaste. Cit despre tine, mai lasa mindria la o parte, sau ce-o fi ea, si sa nu te mai frece pe tine gindul la ce spune lumea despre tine. caci lumea e rea. Confrunta minciuna cu adevarul. La ce sa te mai stresezi din cauza gurii altora. Sa te rahati in gura lor si gata. Tu sa fii fericita. OK?

| mhsduyxcjs a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa vorbesti cu prieteni tai si sa le explici ca de fapt ce se spune despre tine nu este adevarat. D aca ei nu vor dori sa te inteliaga atunci eu de fapt nu-ti au fost prieteni adevarati.Nu trebuie sati perzi curajul totul se va aranja dupa un timp oarecare.

| Lumynyzza a răspuns:

Le spui ca nu e adevarat ce s-a spus despre tine...si nu iti vei pierde prietenii

| nimicdespus a răspuns:

Pai in primul rand.prietenii tai adevarati nu vor crede ceea ce au auzit te vor crede pe tine.si daca sunt prieteni adevarti nimic nu ii va face sa renunte la tine.despre cei care vorbesc fara sa gandeasca, nu prea ai ce le face.nu trebuie sa i bagi in seama.fi indiferenta.vei castiga multe cu asta.succes:*