| francesca89 a întrebat:

Cum dovedesti iubirea? sau care ar fi dovada suprema?

16 răspunsuri:
| elasexygagica a răspuns:

O partida buna de sex turbatlove struck

| AdinaCrissa a răspuns (pentru elasexygagica):

Doamne fata, esti obsedata,.

| Swallow a răspuns:

Nu dovedesti iubirea,cel care va avea nevoie de ea~o va simti )).Un simplu "te iubesc" spus mai des,o imbratisare calda,o atingere fina de mina,un saurt gingas = pot dovedi totul, fara multe cuvinte, doar prin fapte.Si daca faci toate astea si tu te vei simti bine si el ) gingasia nu trebuie daruita doar cind merita cineva, ea trebuie daruita cit mai des. happy

| Ecea a răspuns:

Simplu fapt ca inca esti cu persoana respectiva dovedeste iubirea suprema.
Am fost si eu intrebat :
-Cum dovedesti ca ma iubesti?
Si am raspuns:
-Prin simplu fapt ca ma intrebi asta,iar eu iti raspund, si inca avem o relatie, dovedeste ca te iubesc si ne iubim.

| francesca89 explică (pentru Ecea):

Si cand doi oameni stau impreuna din obisnuinta?
Se intampla si asta nu?

| Ecea a răspuns (pentru francesca89):

Obisnuinta este mult mai rea decat iubirea.

| Barblaster a răspuns:

O intrebare foarte provocatoare francesca.Parerea mea este ca dovada suprema este riscul de a pierde cel mai important lucru care il avem in aceasta lume pentru persoana iubita.Ci anume Viata.

| SkittlesNuMaiTrecePeAici a răspuns:

Buna
Curajul de a spune te iubesc love struck

Sper ca te-am ajutat happy

| crucialmelody a răspuns:

Eu cred ca iubirea inseamna sa fi in staresa iti dai viata pentru acea persoana. Daca iubesti, esti in stare sa mori, sa lasi tot atunci cand are nevoie de ajutor. De fapt, asta e, trebuie sa te lasi pe tine pentru acea persoana iubita, sa nu fi egoist/egocentrist. Trebuie sa-i oferi totul, tot ce ai tu mai bun. E greu sa iubesti o persoana, e si mai greu sa iti dai seama daca o persoana te iubeste, sau macar daca te iubeste inapoi.

| Cocodrilo a răspuns (pentru crucialmelody):

He, he, si cel care accepta sacrificiul suprem al celuilalt ce fel de,, dovada suprema" da? Nevoia de a-ti da viata intr-un cuplu apare cam la una la 100000 de cupluri. Ceilalti care nu au nevoie si ocazia sa-si dea viata cum se descurca cu doveditul!? O poveste adevarata. In urma cu vreo trei ani, o familie, doi amarati, s-au postat in fata primariei din P amenintand ca isi dau foc daca nu primesc o locuinta. Din pamant au aparut reporterii TV si trei body-g cu totii holbandu-se pasiv la perechea care in liniste si pace isi facea pregatirile. Nu mai stiu exact amanuntele, dar femeia si-a turnat benzina pe ea dintr-un bidon iar barbatul a,, ajutat-o" cu o bricheta. TV-ul filma, bodygarzii supravegheau iar focul o cuprindea molcom pe femeie. Barbatul suferea alaturi de ea. S-a intervnit mult prea tarziu, femeia avea arsuri de gradul 3 si a murit la spital. Toate bune si la locul lor... Asa dragoste, asa sacrificiu, nu?

| crucialmelody a răspuns (pentru Cocodrilo):

Teoretic, sa-ti dai viata pentru celalalt. Practic, probabil ca nu e nevoie, sau acum depinde. Cum ai spus tu, in Romania ma gandesc ca e cazul acesta cu femeia de-si da foc. Ok, si-a dat foc fiindca nu avea locuinta, asta e Romania. Nu si-a dat foc fiindca cineva ii ameninta barbatul cu moartea. Era vorba de o locuinta. Iubirea inseamna si la bine si la rau, si in saracie si in bogatie sa fi alaturi de persoana iubita. Nu sa-ti dai foc pentru ca n-ai casa.

| Cocodrilo a răspuns (pentru crucialmelody):

Sigur, nu exista doar un raspuns. Am spus ca vorbeam la modul general. Intentia mea a fost sa atrag atentia asupra unor clisee care pot face mai mult rau decat bine. Apoi, exista multe cupluri care nu au nici un fel de necazuri dar care tot trebuie sa-si ofere niste dovezi. Sau, inversand lucrurile, exista parteneri care nu ar fi in stare de un sacrificiu suprem dar lucrul asta nu ii face sa fie mai putin buni in viata de zi cu zi. Un,, erou" poate fi un scarbos sacaitor in viata de zi cu zi, chiar daca peste vreo 20 ani si-ar salva familia cu pretul vietii (atunci poate supravietuitorii ar rasufla usurati, Slava Domnului :-) ) Exemplul cu femeia care si-a dat foc a fost grotesc si caricatural, dar contine in el un dramatism infiorator: doi care pornesc, aparent, intr-o actiune cot la cot dupa care unul devine erou iar altul un las cinic. Intr-o societate,, invechita" barbatul cel putin se punea cu pieptul in fata gloantelor, nu impingea femeia in fata.

| Cocodrilo a răspuns:

Depinde de situatia concreta. In viata normala nu apare prea des nevoia dovezilor supreme, ci e nevoie mai mult de dovezi durabile sau, in orice caz, de sinceritate.
,,Dovada suprema" atunci cand e ceruta ar trebui sa aprinda un,, bec rosu": Atentie! cineva isi ia nasul la purtare si pretinde de la mine mai mult decat el insusi ar putea duce. Individul dominant din cuplu poate folosi,, dovada suprema" ca pe o arma de intimidare a celuilalt. De multe ori, daca te-ai lasat prins in plasa sa accepti sa tot oferi dovezi supreme ti se va servi ca nu sunt... suficient de supreme. E pasul dinaintea trimiterii la plimbare cu eleganta si tupeu.
Cu alte cuvinte, e ca la jocul de sah. Nu scapi cu o mutare sa dai sah-mat, trebuie sa transpiri, sa pierzi, sa revii, sa mai dai inapoi, sa mai cedezi piese. Dovada suprema vine la sfarsit daca ai ramas pe tabla de sah.
Inca odata, depinde de situatie. Succes!

| CristinaCrisy a răspuns:

Dovada este sa faci dragoste cu persoana iubita oricine poate zice te iubesc si din inima dar si din ura.

| romichete a răspuns:

Iubirea se simte si se vede.merg in tandem cu dorul care il arata fata de tine persoana cu care esti etc.sau poate sa nu arate toate lucrurile astea.dar daca il cunosti destul de bine simti.eu spre ex nu a trebuit sa zic nimic ca sa dovedesc ce simt.dar un om care ar face totul pentru tine se vede de la o postahappy

| figure a răspuns:

Citeam undev o chestie care pare sa aiba sens : femeile cauta continuu dovezi (chiar si marunte) ca sunt iubite, in timp ce barbatii tind sa dea dovezi "supreme" - considerandu-le suficiente.

Se cam verifica si in practica.

Asadar... dovada suprema de iubire a unui barbat, pentru femeia lui, ar fi sa ramana "ca la inceput" in toate acele detalii mici si fermecatoare, toata viata!