| LolitaHaze a întrebat:

Cum îmi dau seama dacă e iubire sau doar atracție?

FUNDĂ

6 răspunsuri:
| doc69 a răspuns:

Simplui...cand ii doresti prezenta si cand nu faci sex ..cand ti se pare minunat orice spune iar o tampenie ti se pare doar o chestie hazlie spusa cu gratie..cand orice iti spune si frace ti se pare cel putin minunat si tot timpul ii doresti prezenta nu pentru ca ti s-a sculat ci pentru ca altfel ti se pare ca totul e mai fad

| RAY a răspuns:

Atractia sexuala este determinata de hormoni sexuali ei tin doar o vreme,o saptamana,doua apoi efectul se duce,iubirea e total altceva,cand iubesti o clipa fara persoana iubita e o eternitate,esti trist, deprimat, fara chef de viata, iubirea e ceva special, desigur te poti indragosti la prima vedere si sa treaca un timp pana uiti acea persoana dar asta nu se aplica in toate cazurile, in general voi fetele mai mult iubiti decat atractie sexuala din cauza estrogenului

| anonimg a răspuns:

Pentru ca dragostea vine de la Dumnezeu, iata cu o descrie El:
"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate; dragostea nu pizmuieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de nelegiuire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1Corinteni13.4-8)
Daca intre voi exista toate caracteristicile de mai sus, atunci se poate numi dragoste.
Totusi, numai la maturitate poate cunoaste omul ce este dragostea.
Si pentru ca Biblia interzice orice atingere intre 2 persoane de sex opus(tinut de mana, mangaieri, sarut, etc.), si daca voi ati experimentat deja lucrurile acestea, atunci nu se poate vorbi de dragoste intre voi. Aceasta este pasiune; si ea va dispraea tot la fel de repede cum a si aparut.
Sfatul meu este sa astepti pana la 25 de ani. Dupa 25 de ani se poate vorbi despre dragoste, caci atunci este varsta cand omul poate incepe sa iubeasca si cu mintea(rational), nu numai cu inima, asa cum fac toti adolescentii.

| Rockafellas a răspuns:

Buna. Daca nici nu esti impreuna cu persoana respectiva sau esti doar de cateva luni, inseamna ca este atractie iar daca ai o relatie cu o persoana de ceva timp, o cunosti cat de cat bine si iti place aproape tot ce face este iubire. Asta e parerea mea, o seara placuta.

| azumi25 a răspuns:

Sincer hai sa iti spun un secret eu cand is intr-o dilema mai mare ca si casa ma urc in pat imi iau carnetelu in mana imi aprind o tigara si incep sa scriu ce imi place si ce nu la el, ce m-ar putea desparti de el si ce nu, si dupa analizez situatia si imi dau seama ce e, daca e pasiune ma bucur la maxim de ea daca e dragoste la fel, dar nu uita niciodata pana si dragostea se naste dintr-o pasiune mistuitoare...te pupic

| SelenaGomes a răspuns:

Daca stai sa te gandesti ce placi la el si nu stii, sau simti ca ai putea sta cu el pe veci si v-ati transpune intr-o situatie de familie si ai simti ca asa trebuie sa fie, atunci e iubire.
Stii sigur ca e atractie atunci cand ai motiv sa fi cu el pentru cat de sexy e sau pentru orice alt sentiment in afara de cel al iubirii.
Nu stiu cat vei intelege din ce am scris. Uneori si mie imi e greu sa explic.
Sper ca totusi te-am ajutat in vreun fel.