| 1gighigighi a întrebat:

Cum poate cineva care se masturbeaza prea mult (masturbarea e placere autosatisfacatoare pentru el si nu o relatie sexuala cu o femeie) sa scape de acesta problema si sa se bucure din nou de viata lui sexuala cu o femeie?

5 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Pai trebuie sa ai vointa.nu vei putea scapa dintr-odata de aceasta problema, zicand a...de azi nu mai fac, fiindca corpul iti va cere. sad
trebuie sa incerci sa te abtii cat mai mult...asta e singura solutie! succes!

| catthshshshs a răspuns:

Totul este vointa. Daca nu esti dispus sa spui intr-o buna "Stop!" mai tarziu vei renunta si mai greu.
Implicarea intr-o relatie cu o femeie ar putea fi una din solutii.

| Roby67 a răspuns:

Prin faptul sa inceapa o viata sexuala si sentimentala cu o femeie.

| siwel a răspuns:

Masturbarea nu e capatul pamantului. Toti se mai scapa. Cand esti insa dependent e ca si cu orice alta dependenta: nu poti sa te lasi de ce iti place decat daca dai de ceva ce iti place mai mult.
Sexul pe bune, e mai bun decat masturbarea.
Pasul 1: Sa sti ca esti important si iubit neconditionat de Dumnezeu. Neconditionat: inseamna indiferent de cat de bun sau rau esti! Asta e valoarea ta! Si nu ti-o poate lua nimeni.
Pasul 2: Roaga-te! adica apuca-te de povestit cu peretii si vei vedea ca Cineva acolo sus te iubeste! Spune tot ce ai pe suflet inclusiv chestia cu 'batutul cocosului', nu doar ce e 'religios'. Eventual du-te la un duhovnic (nu la unul comercial, ci la unul adevarat) sau la un prieten casatorit pe care il respecti si spune-i sa te mai intrebe din cand in cand cum stai cu viciul.
Pasul 3: Pt ca sexul e bun si merita sa faci cat mai mult si cat mai consistent: Casatoreste-te!
Sa poti face sex relaxat si cand vrei tu!
Ca daca doar te apuci de sex cu o femeie in afara casatoriei faci sex, dar nu poti fi pe bune relaxat daca esti crestin si sti ca faci pacat.

| 1gighigighi explică:

Faza e urmatoarea, am prietena de 3 ani si sunt implicat sentimental. fac sex cand vreau eu, da nu acelasi lucru ca si cand ".". Lucrul asta nu il pot intelege. Nu ma masturbez zi de zi, da atunci cand o fac e mai bine ca si cu prietena