| sopranaCadaverica a întrebat:

Masturbarea (la femeile care nu si-au inceput viata sexuala si sunt trecute de 20 de ani) are beneficii din punct de vedere hormonal? Adica poate compensa cumva sexul din aceasta perspectiva? Nivelul hormonal este mai echilibrat daca o virgina se masturbeaza?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul 1 : DA
Raspunsul 2 : DA
Raspunsul 3 : DA
In cazul majoritatii femeilor care au nivelul libidoului normal. big grin Multa sanatate!

17 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Da. Le ajuta mult hormonal.

| RAY a răspuns (pentru cuvant):

O dovada științifica ai?

| RoCkKiD a răspuns:

Da, te ajuta. Simplul fapt ca scade nivelul de stres e un motiv sufieicent.

| RAY a răspuns:

Credem sau stim? ce stim? femeile au un ciclu care este foarte complex iar hormoni depind de el si sunt multe schimbari haotice, e mare diferenta intre o femeie la ovulatie vs menstruatie, masturbarea sau sexul nu afecteaza hormoni doar ciclul, dieta bogata in grasimi, anumite boli, ori ca faci sex ori ca nu faci e tot aia, diferenta o face eiberarea de dopamina in creier atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate provoca cancer

| shrink a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu speria fata happy

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Te blestem sa nu ti se mai scoale!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

,,Fetele care se masturbează sunt adesea ameninţate că vor avea probleme să se adapteze după căsătorie din cauză că interesul lor sexual este fixat pe clitoris şi nu pe vagin", explică dr. Reuben.

„Însă, realitatea este că punctul central al satisfacerii sexuale a femeii înainte, în timpul şi după căsătorie este clitorisul – masurbarea acestuia nu poate decât să ajute la adaptare". Fragment extras din articolul : https://www.csid.ro/......e-10448887

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai Stii altceva in loc sa indexezi google/
Informatiile acestea le stie si un puradel de 15 ani daca da un search pe google.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Arata-mi si tu un articol complet unde scrie clar ca fetele batrane negaurite care totusi se masturbeaza pot evita dereglarile hormonale/chisturi/probleme ale aparatului repoducator.
Daca nu aveti un raspuns clar, de tipul 'da', 'nu', si detalii, stati in banca voastra, lozincile cu 'gasesti pe google' sunt infricosator de banale.

| doctorandus a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Din punct de vedere biologic ce se intampla cu sperma unui barbat dupa ce-o ejaculeaza nu-l afecteaza medical. Dar pentru femei conteaza daca raman sau nu insarcinate. Unele mor la nastere, altele, dimpotriva, se bucura de o sanatate mai buna dupa ce au nascut. Dar nu exista reguli general valabile ca daca nu nasti patesti aia si daca nasti patesti ailalta.

| Paul754880338 a răspuns:

Aoleuuu! Are cineva un ibuprofen?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Paul754880338):

Nu, doar prezervative laughing.

| Paul754880338 a răspuns (pentru GirlOnline81):

Te sun eu...

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Paul754880338):

... rămâne stabilit.

| sopranaCadaverica explică (pentru shrink):

Articolul tau este despre orice altceva decat despre ce am intrebat eu. Nici macar cuvantul ''hormoni'' nu e intalnit acolo. :d