| anonim_4396 a întrebat:

Cum poate vedea ginecologul ca nu mai esti virgina sau prin ce analize poate afla asta?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Starea de virginitatea a femeii este imposibil de stabilit indiferent cine ar pretinde ca ar face asa ceva. Virginitarea femeii reprezinta un concept psihico-mintal situat in interiorul creierului si nu la nivelul ''pasaricii'' asa cum cred cei mai multi in mod eronat. Himenul este format dintr-o pielita care este situata la nivelul vulvei, adica chiar la intrarea in vagin fiind de fapt un fel de ''capac'' care protejeaza interiorul vaginului de exterior. Himenul are rolul sau bine definit si anume de a impiedica deci de a nu permite sa intre din exterior in interiorul vaginului, a nici unui obiect sau organism strain indiferent care ar fi natura acestuia, pentru ca doar astfel se poate preveni o posibila imbolnavire a aparatului reproducator feminin. In cazul in care pielita respectiva are o constitutie mai groasa, dar in acelasi timp si foarte elastica, acest lucru permite ca prin acea gaurica/perforatie unica (uneori multipla), care exista pe suprafata himenului chiar din nastere, sa poata sa fie introdus/bagat in vagin un anumit lucru/sau un ceva cum ar fi penisul, prin respectiva gaurica. Daca pielita himenala NU este rigida ci are o elasticitatea suficient de mare, acest lucru va permite ca gaurica sa se largeasca/intinda/extinda chiar foarte mult si astfel sa NU se produca fisurarea/craparea/ruperea pielitei, adica a himenului, sau altfel spus din acest motiv sa nu apara procesul de DEFLORARE a ''pasaricii'' si din acest motiv sa nu se produca nici sangerarea. Trebuie specificat pentru a fi inteles de cei care reusesc sa inteleaga ca DEFLORAREA ''pasaricii'' nu este egala/sinonima cu termenul de DEZVIRGINARE, fiindca cele 2 cuvinte reprezinta lucruri si/sau stari total diferite. In cazul in care himenul a ramas intreg, adica nu s-a produs nicio lezare a pielitei, vizual ''pasarica'' va apare intacta/neatinsa, si din acest motiv absolut nimeni nu poate stabili sau certifica daca a fost sau n-a fost bagat ceva in vagin. Deoarece in mod PRACTIC in interiorul vaginului NU poate sa ramana vreo urma care sa fie vizibila sau palpabila, urma care sa tradeze ''vizitele'' repetate ale penisului in vagin. poti sa devii foarte linistita si sa uiti de orice ingrijorare, fiindca niciodata nimeni nu va fi in stare sa confirme sau infirme daca a fost sau nu introdus penisul in vaginul tau. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu poate. Cel mult poate constata că ești deflorată sau urmele unui act sexual recent, dacă a fost mai „dur".

| Necunoscut112 a răspuns:

Fetele care nu si-au început viaţa sexuală în mod normal au o pieliţă la intrarea in vagin, numită "himen", care se rupe când intră puţa acolo. Însă himenul se poate rupe şi din alte cauze (dacă faci şpagatul, sari capra etc.), aşadar ginecologul poate spune doar dacă mai este prezent în păsărică, dar dacă nu mai e, nu poate ştii 100% că ai făcut sex sau nu.

| UnTipObisnuit a răspuns:

Verifica daca himenul este rupt, cel mai probabil