| iKaiju a întrebat:

Cum pot face o persoană sa nu mai imi spuna porecla? La mine in clasa a inceput un baiat sa imi spuna,,ceapa" si chiar ma deranjează,i-am spus sa nu mai imi zică asa iar el mi-a raspund cu,, De ce? E fain ceapa"chiar nu imi place si nu mai vreau sa imi zică asa, Ce pot face?

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Logic că mereu când o să te tachineze cineva și tu o să începi cu atitudinea aia de îmbufnat nu-mi mai spune așa că mă enervează mai rău o să-i întârâți să-ți zică așa. Dacă îi ignorai și arătai că nu-ți pasă în 3 zile se plictisea că vedea că n-are efectu dorit. Mai bine îi puneai și tu o poreclă stupidă la rându tău, cu atitudinea de copil supărăcios doar o să-ți atragi mereu mai multe critici și bătaie de joc

| iKaiju explică (pentru Adry05):

Nu prea am ce porecla sa i pun eu, numele meu de familie e mai ciudat si seamănă cu cuvantul ceapa numele lui nu e asa, am incercat sa il ignor când ma striga ceapa dar ma striga si mai tare si incep copii sa rada, si daca nu sunt suparacios tot nu am ce sa fac.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa-i creezi si tu un nickname la fel de haios si sa-l strigi: Usturoi, Muratura sau cum doresti, sa vada si el cat de frumos si placut este sa fii strigat asa.
Te asigur ca va renunta sa te mai cheme asa, odata ce tu ii vei raspunde de fiecare data cu unul din nickname-urile de mai sus.

| iKaiju explică (pentru Violleta2022):

Numele meu de familie seamănă cu cuvantul ceapa numele lui nu seamănă cu nimic, nu am ce nicolae sa i pun.

| Violleta2022 a răspuns (pentru iKaiju):

Nu are importanta cu ce seamana numele tau, tu poti sa-l strigi "muratura", ca asa iti place tie.
Si chiar te sfatuiesc sa-i spui asta, ca pana nu inceteaza cu "ceapa", nu vei inceta nici tu cu "muratura"

| iKaiju explică (pentru Violleta2022):

Nu prea ma gandesc ca o sa il deranjeze dar o sa incerc, mersi

| Violleta2022 a răspuns (pentru iKaiju):

Poate nu va arata ca-l deranjeaza, dar te asigur ca va fi frustrat si iritat.
Daca esti consecvent, atunci cand te striga "mai, ceapa" tu sa-i raspunzi "da, mai muratura", vei vedea ca dupa o vreme va inceta sa-ti mai spuna asa, intelegand ca ai vorbit serios si nu vei renunta la apelativ, atata vreme cat nu va renunta nici el.

| MeConstantine a răspuns:

O metoda care a mers este când îți zice ceapa tu sa ii spui Bună Sisi și sa faci semn ca și cum știi ca e nebun happy doar asa sa ii spui și sa vezi ca se va opri.

| Delocimportant a răspuns:

Zici ca esti Nistor dupa ce a mers la Craiova