| MolieDetara13 a întrebat:

Cum pot trece peste "frica" asta ca sunt insarcinata? Am avut contact sexual neprotejat acum 2 luni, mi-a venit ciclul in cele 2 luni la fel ca intotdeauna, am facut 2 teste de sarcina si ambele au iesit negative (nici vorba de a2a liniuta m-am uitat din toate partile) dar mi-e tot frica asa. m-am ingrasat (mentionez ca am luat pastila de a2a zi Postinor 2 si eu tot incerc sa ma incurajez asa ca nu e nimic ca e de la mancarea mancata de sarbatori) si tot simt ca am ceva in burta. poate e si pe stres si tot am impresia ca se misca sau ceva. nu stiu ce sa zic. Voi ce spuneti? Daca as fi insarcinata ar fi a8a saptamana.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Linistea ta atat sufleteasca cat si cea psihico-mentala poate fi obtinuta prin efectuarea unei analize de sange cu scopul de a determina existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG in organismul tau. Analiza costa in jur de 40 de lei, rezultatul se obtine in 24 de ore si se garanteaza un raspuns corect in procent de peste 98%. Este singura metoda de testare a sarcinii acceptate de medicii ginecologi. Reper si acum raspunsul dat cu circa o luna in urma; atat teoretic cat si practic nu exista nicio posibilitate ca tu sa fii insarcinata. Intro alta ordine de idei, o sarcina de 7-8 saptamani se rezuma la un embrion cat un bob de fasole de 10-12 mm si o greutate de 3-4 grame deci ar fi imposibil sa-l simti ca exista si in nici un caz ca s-ar putea sa se miste. Absolut totul se petrece doar in subconstientul tau si este provocat de un sentiment inexplicabil de teama. Te sfatuiesc ca pentru binele si linistea ta sa faci acel test de sarcina prin analiza de sange. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cea mai sigura metoda ar fi, bineinteles, controlul medical.
In lipsa lui, poti sa mai faci un test de sarcina, poate te 'saturi' laughing
Oricum, daca ai luat pilula de a 2-a zi, eu zic sa stai linistita. Cunosc destule fete care au luat pastila (mai des decat ar trebui), si nu au ramas insarcinate.
De asemenea, cunosc destule care nu se protejeaza frecvent, cred ca daca se feresc de sperma nu raman... Si uite ca nu raman, cel putin nu in fiecare an laughing
Fii fata cuminte si de acum incolo (ca daca nu ai fi, nu te-ai teme atat), protejeaza-te cu prezervativ, si scapi de "frica".

| Emilian65 a răspuns:

Ca sa te convingi ca esti sau nu gravida, consulta un ginecolog. El iti va confirma daca esti sau nu gravida.