| Kalibi1327 a întrebat:

Cum poti ramane insarcinata?
Adică ce trebuie sa nu faci ca să nu fi însărcinată și ma refer la retroproiector adică cand poti ramane si cata speram trebuie sa ajunga in vagin?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

A.) Cum poti ramane insarcinata?
Sarcina se poate forma numai in cazul in care exista in acelasi timp 2 conditii absolut necesare si anume :
1.) Femeia poate sa ramana insarcinata numai in cazul in care intretine acte sexuale neprotejate in timpul PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual
2.) Sperma este ejaculata in interiorul vaginului in una sau in toate cele 4-5 zile apartinatoare de perioada fertila.
B.) Ce trebuie sa nu faci ca să nu fi însărcinată?
1.) In prmul rand intotdeauna toate actele sexuale sa fie mereu protejate printr-o metoda de protectie adecvata si pe cat este posibil cat mai sigura.
2.) In cazul in care se doreste ca actul sexual sa fie intretinut in mod natural, atunci partenerul de sex in mod obligatoriu trebuie aiba suficienta experienta sexuala incat sa fie capabil sa-si coordoneze, controleze si retina perfect ejacularea pe tot timpul cat este intretinut actului sexual neprotejat incat sa reuseasca sa-si retina perfect ejacularea si astfel in mod cert, sigur sa NU ejaculeze sperma in vagin. Reiese ca numai in acea situatie NU se va putea forma sarcina indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual neprotejat :
-- in timpul zilelor de menstruatie,
-- in zilele situate imediat dupa terminarea menstruatiei
-- in timpul celor 4-5 zile care apartin perioadei fertile,
-- adica altfel spus : in absolut orice zi a ciclului menstrual.
Formarea sarcinii devine cu totul IMPOSIBILA fiindca in aceasta situatie nu se poate produce procesul de fecundare a ovulului din moment ce nu exista spermatozoizi. Daca sperma NU ajunge in vagin, in acel caz este cu totul imposibil sa apara sarcina.
Este indicat ca inaintea fiecarei partide de sex femeia sa-si faca un test de fertilitate si ovulatie pentru a determina foarte precis daca in acea zi este sau nu este fertila.
Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Un lucru nu inteleg. Ce are retroproiectorul cu problema ta?

| Kalibi1327 explică (pentru darrio2007):

La protectie am vrut să scriu dar so autocorectat