| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa fac sa-l uit? De 2 luni nu am mai vorbit...dar mereu ma gandesc la el.Nu pot scapa nici cum! Am incercat sa imi ocup mereu timpul dar orice as face imi aduce aminte de el.il vreau inapoi atat de tare, dar stiu ca cel mai bine e asa.Cum sa il uit? Nu vreau sa ma indragostesc din nou, macar o perioada, nu vreau sa mai sufar.Ma trezesc dimineata cu gandul la el, de ce nu e cu mine, oare ce face, cu cine e acum, se gandeste si el la mine? Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi.Repet, nu imi spune-ti sa-mi gasesc pe altcineva pentru ca nu vreau sa ma indragostesc iar, sau mai ales sa imi bat joc de cineva ca sa imi fie mie mai bine. Vreau o perioada fara relatii, dar amintirea lui ma bantuie si nu pot sa scap.Ce pot face? sad

25 răspunsuri:
| Analytical a răspuns:

Nimic. Timpul vindeca chiar si cea mai grea rana. E greu, mai ales cand crezi ca, il iubesti mai presus de orice si, habar n-ai ca aia nu se numeste iubire. Este atractie, daca va iubeati reciproc, nimic nu va despartea. Esti putin plictisita si iti doresti atentie din partea masculului alfa. E ceva normal, si mie mi se mai intampla.

| iamthewildyouth a răspuns (pentru Analytical):

Daca ne iubeam reciproc.Bine spus.Eu il iubesc, el n-a facut-o. oh go on

| oliviaaa a răspuns:

Salut, deci acum u an tot am placut un baiat, pe care nul voi uita toata viata cu oricine nu as fi, dupa citeva luni nu mia mai vb nimic gol, parca nici nu eram prieteni, oricum nici nnu am reusit macar sai spun ce simt pentru el, acum el cred ca e cu alta, dar asa e mai bine, va fi fericit si primele luni dupa asta ma gindeam sa ma omor nu mai stiam ce sa fac inebuneam dupa el mureamm, ma topeam, dar nici nu aveam curajul sai spun macar salut... si nu am avut niciun sprijin din partea nimanui sa ma sustina, ( eu nu am prieteni si nici mama nu mar ajuta) si nmam luat singura in miini si am zis ca nu trebuie sa stau deprimata toata vremea, ma uitam in oglinda si spuneam ca el nu e nimic, ca eu contez, si asa mam incurajat, acum da ii mai pronunt numele uneori, imi mai amintesc de el, inca il mai plac, dar am devenit indiferenta... acum tu trebuie sa plingi tare si apoi nu vei mai avea lacrimi si asta deja e un pas catre bine pentru tine http://www.youtube.com/watch?v=83R7SafgPc0

http://www.youtube.com/watch?v=YVk6Rg6grtM&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=-rXu6KDeG0o&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=AQgrqE2KdJ8

http://www.youtube.com/watch?v=sXwVNy16L40

asta te va face sa plingi

iar apoi totul va trece fii sigura de asta, iti urez succes

| Auslesse a răspuns:

Eu chiar ieri stateam si ma gandeam ca am o luna si ceva de cand n-am mai vorbit cu el si nu l-am mai vazut deloc..si azi dimineata, m-am trezit cu mesaje de la el...

| Xtadelo a răspuns (pentru Auslesse):

Mereu cand reusesti sa uiti persoana care te-a facut sa suferi... ea apare in viata ta straight face
Ce ai facut? confused

| Auslesse a răspuns (pentru Xtadelo):

Asa e! bine, nu l-am uitat de tot, dar iti dai seama ca dupa o luna si ceva, m-am obisnuit cu ideea ca fiecare va avea propriul lui drum..si eram Ok, ma simteam bine.nu pot sa spun ca acum nu ma simt bine, dar m-a surprins oarecum faptul sa vad ca-mi trimite mesaje dupa atata timp.eu am fost cea care a pus punct relatiei,(dac-o sa-mi citesti intrebarile anterioare, vei vedea de ce), iar el n-a vrut sa accepte si pana la urma, am avut anumite divergente.Si intr-un final, tot el a fost cel care m-a cautat...m-a intrebat ce mai fac, ce-am mai facut, daca am pe cineva...etc.

| Xtadelo a răspuns (pentru Auslesse):

Mda..am citit intrebarile anterioarewinking
Dar totusi parca ai aceea "pace sufleteasca" atunci cand mai vorbesti cu el ca simpli prieteni happy Decat sa va ignorati si sa suferi in tacere... mai bine mai ti legatura cu el... si totul o sa treaca de la sine. happy

| Auslesse a răspuns (pentru Xtadelo):

Chiar daca doare, trebuie` sa recunosc, eu inca mai tin la el, dupa tot ce mi-a facut..si in astea aproape 2 luni de cand n-am mai vorbit, chiar daca ma gandeam la el, eram oarecum impacata cu ideea si era ok...
Acum, parca iar incep sa-mi fac iluzii..si sincer iti zic, nu mai vreau, pentru ca numai eu stiu cat am suferit din cauza lui...si cat am "luptat" pentru el si i-am tinut partea mereu.
Si sa-ti mai zic ceva..de curand,am cunoscut un baiat(bine,ne cunoastem de cativa ani buni,dar abia acum ne-am mai "apropiat" ca sa zic asa).ei bine,baiatul asta m-a intrebat daca vreau sa fim impreuna si eu i-am raspuns, evident NU!
si zic evident, pentru ca sincer iti zic, eu in baiatul ala il vedeam pe fostul, cand statea in fata mea, mi se parea ca-i el....sau cand vorbeam cu el, mi se parea ca discut cu fostul, dar nu stiu de ce.

| Xtadelo a răspuns (pentru Auslesse):

Wowww...sincer am aceeasi problema :(
E greu si nimeni nu te intelege :| Cand vorbesc cu el... imi zic ca il pot uita si ca sunt ok, dar atunci cand nu prea am mai vorbit simt ca mor de dor si incep sa-mi amintesc de toate clipele frumoase :|
Dar timpul le rezolva pe toate si sper sa treaca :((

| Auslesse a răspuns (pentru Xtadelo):

Asa-s si eu...eu macar ma obisnuisem cu ideea ca s-a terminat si gata, doar imi aduceam aminte de clipele frumoase petrecute impreuna.

| Xtadelo a răspuns (pentru Auslesse):

Eh...lasa ca timpul le rezolva pe toatewinking

| Auslesse a răspuns (pentru Xtadelo):

Sper!

| neutrino a răspuns:

Se uita greu, doare al naibii de tare, dar usor, usor incepe sa treaca. Durerea, nu uitarea. Si apoi de ce sa uitam cea ce a fost frumos in viata noastra? Si noi nu vrem sa intelegem un lucru. Fiecare prietenie are un inceput si sfarsit. Conteaza continutul, ceea ce a ramas din aceasta experienta. Capul sus, stergeti lacrimile si mergi mai departe. Asa e viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ştiu cum e. Şi eu iubesc pe cineva şi o perioadă eram despărţiţi. Mă simţeam atât de singură...pur şi simplu nu-mi găseam rostul în viaţă fără el, chiar dacă asta sună exagerat şi foarte dramatic.

Te sfătuiesc să îl contactezi. Dacă nu faci asta, e foarte posibil ca mai târziu să regreţi că nu ai făcut asta. Spune-i ce simţi pentru el şi că îi duci lipsa.Mai exact,spune-i tot ce te macină,ce ai pe suflet.Te va face să te simţi mult mai bine. Dacă vrei, propune-i să vă mai daţi o şansă, să vedeţi dacă va merge.

Dacă răspunsul lui va fi negativ, trebuie să prinzi atitudine şi să te desprinzi uşor de trecut, chiar dacă asta sună crunt. Nu poţi sta toată viaţa aşa.

Uite câteva citate care pe mine m-au ajutat mult.
''Trebuie să ştii când se încheie o etapă din viaţa ta. Dacă te încăpăţânezi să rămâi mai mult decât e necesar, pierzi bucuria de a trăi sensul vieţii''

"E aşa de important să laşi anumite lucruri să treacă… Să le dai drumul. Să te desprinzi de ele. Oamenii trebuie să înţeleagă că nimeni nu trişează, uneori câştigăm, alteori pierdem. Nu aştepta să ţi se dea ceva înapoi, nu aştepta să ţi se recunoască efortul, să ţi se descopere geniul, să ţi se înţeleagă iubirea. Încheie nişte etape. Nu din orgoliu, din neputinţă sau mândrie, ci pur şi simplu pentru că acel lucru nu se mai potriveşte cu viaţa ta. Închide uşa, schimbă discul, fă curat în casă, şterge praful. Încetează să mai fii cine erai şi transformă-te în cine eşti!"

-Paulo Coelho

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Treci peste,treci peste trecut,uită-l pur şi simplu,găseşte.ţi alte preocupări, timpul le rezolvă pe toate, cu timpul îl vei uita tu, nu-i singurul băiat la care trebuie să te opreşti, mai sunt şi alţii pe lumea asta.
Te pup!

| iKeel a răspuns:

Pe cine nu poţi să uiţi?! Pe Mickey Mouse?! Tu la 14 ani aşa faci?! WTF, fetele de vârsta ta doar se plimbau şi discutau despre băieţii care le plac, ciudato!

| capricc a răspuns:

Intrebarea e alta: Vrei sa il uiti? A inceta sa te gandesti la el face parte din procesul de uitare. Daca te gandesti la el si daca pomenesti de el, nu vrei sa il uiti. Incepe procesul de dezintoxicare http://www.capricciosa.ro/cum-sa-treci-peste-fostul-definitiv/ si apoi sunt atatea motive pentru care este minunata o perioada de singuratate si de liniste. Vrei idei? http://www.capricciosa.ro/esti-singura-profita/

| DaniAdrian a răspuns:

Pai daca tu il iubesti si el te iubeste nu inteleg de ce v-ati despartit? In fine treaba voastra, de uitat oricum fi sigura de asta ca nu o sa-l uiti cat o sa traiesti dar, de iubit sigur dar cu timpu, doar nu esti un robot care ii apesi un buton si gata el executa, nu, tu esti un om, iar noi oamenii asa suntem, chiar daca am uitat sa apreciem chestia asta, asa suntem noi.

| NotToday a răspuns:

Eram in aceeasi situtatie acum o luna. Gandeste limpede, merita sa suferi pentru o persoana caruia nu-i pasa de tine? Nu prea cred... Mai bine inveti din greselile trecutului si incerci sa te axezi pe prezent, sa te gandesti la viitor. Pana la urma, astea conteaza. Ce a fost, a fost... happy

| mamatatasibunica a răspuns:

Mie mi-a fost foarte greu.la mine a durat 2 ani! dar ai nevoie de sprijinul unei prietene.eu nu am avut curaj sa-i spun ca inca nu l-am uitat, dar tu trebuie sa faci asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Jose21 a răspuns:

Gandeste-te ca nu ai de ce sa iubesti o persoana careia nu ii pasa de tine, iar daca zici ca atata timp cat ati fost impreuna doar tu l-ai iubit atunci chiar nu merita deloc atentia ta.Iesi cu prietenele, fa o lista cu defectele lui etc.Dar acum depinde, cat timp ati fost impreuna, ce varsta ai tu, el?

| iamthewildyouth a răspuns (pentru Jose21):

Am fost impreuna 1 an si 3 luni.Consider ca varsta nu conteaza, el e cu 3 ani mai mare.

| AlleSiiAtat a răspuns:

Eii bine lovelife99 are dreptate happy iti trebuie un sprijin aici, este foarte greu sa treci peste stiu cum este numai ca eu am fost cu cineva mai putin timp numai ca il iubeam enorm de mult...si nu este un lucru rau sa iti placa din nou de o alta persoana poate acea persoana pe care iti va placea poate sa te faca sa sari peste! asa a fost la mine cu srijinul cuiva care chiar ma placea am putu tece peste si in timpul ala am fost si cu el happy. poate te va ajuta asta. eu asa am facut si acum e ok.

| Naa a răspuns:

Http://familie-relatii.acasa.ro/......-8671.html Uite...simplu si frumos... sper sa reusesti sa treci peste ca poate meriti ceva mai bun>:D<