| elgreto a întrebat:

Cum sa fac sa nu mai fie suparata mama mea pe mine? a spus ca si-a pierdut increderea in mine si ca am mintit-o si am dezamagit-o complet.Si oricum e suparata ca a zis ca ea chiar nu vroia sa procedez ca tatal meu sa o mint si sa nu imi pese de nimic.Si a zis ca ii vorbesc foarte urat si din cauza ei trebuie sa`mi schimb prietenii sa nu mai umblu cu ei.ca sunt nu stiu cum si ma rogwinking si nu am acceptat si din cauza lor m`am certat cu ea.Si aseara ne-am certat rau si a zis ca am ingrozit-o cu ce i-am zis.Si mi-am cerut scuze am zis ca ma schimb nu stiu ce.si ca imi pare rau ca stiu ca m-am schimbat din cauza prietenilor si i-am zis sa incepem o alta viata de azi.si acum cand am venit nu prea am vorbit cu ea.ca era cineva la noi.si a zis ca nu stiu sa o apreciez.Va rog frumos ajutati`ma ca nu stiu cum sa procedez, Aseara am plans pana am adormit si chiar nu mai stiu ce sa fac cu viata mea. din cauza mamei mele trebuie sa nu mai umblu cu anumiti prieteni si trebuie sa il uit pe acel baiat.si imi e foarte greu.si chiar vreau sa nu mai fie suparata mama mea pe mine.Va rog frumos ajutati-ma straight face multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da, ar trebui sa devii fata cuminte si sa iti lasi prietenii deoparte.

| s3xy0girl20 a răspuns:

Pai recapatai increderea mamei tale si poti sa mai umblii cu prietenii tai dar mai rar asa incat sa nu o deranjezi si poartate mai frumos cu ea ca totusi e mama tabig grin

| Cocodrilo a răspuns:

Daca esti atat de necajita inseamna ca iti pasa de mama ta, in ciuda faptului ca iti cere ceva care e prea mult pentru tine.

Nu intra in panica. Pe moment relatia dintre voi e ca o,, constructie" care a inceput sa se surpe. Dar regretele tale arata ca o poti repara. Merita sa incerci. Da nu vei reusi de pe o zi pe alta.

Nu spui mare lucru despre ce nu-i convine mamei tale la prietenii tai. Sunt doar pretentii nejustificate, prea dure pentru niste tineri? Sau sunt si adevaruri?

Te-ai invatat sa tipi la ea si probabil o vei mai face iarasi pana cand vei gasi o cale sa ai control asupra ta si a relatiei cu ea.

Orisicum, nu da cu piciorul acestui capital care este regretul=dragoste pentru supararea mamei tale.
Ca sa repari relatia cu ea, nu conteaza numai ce spui (ca poate tot nu vei avea taria sa te tii de cuvant). Construieste treapta cu treapta, trimitandu-i mai intai semnale care sa o linisteasca. Nu-i promite ca tai toti prietenii de pe lista. Daca chiar crezi ca merita sa tii la ei, arata-i ca poti functiona cum trebuie in casa. Daca te simti in stare, poti sa-i spui ca te gandesti mult sa fie din nou bine intre voi dar sa-ti dea un pic de timp sa te dumiresti doar.

Pentru o perioada, poti sa dedici mai mult timp statului si pe acasa, fara ca pentru asta sa declari oficial ca ai terminat cu prietenii. Incearca sa fii prezenta in niste activitati cu familia despre care stii ca sunt necomplicate si linistitoare pentru toti. Mergi la cumparaturi cu ei, vezi un meci, stiu si eu?

Daca vor disparea motivele ei de nemultumire sau se vor imputina, va fi mai usor de negociat sa iti pastrezi prietenii.

Nu dai prea multe detalii despre prieteni, despre ce ai mintit, asa ca mai mult nu pot comenta. Nu e exclus ca si mama ta sa fie cam incremenita in niste conceptii care sa o faca sa ceara de la tine ceva nerealist.

Din pacate conflictele intre parinti si copii sunt foarte dramatice si intense in ziua de azi si exista multe,, vuvuzele" care pun paie pe foc.

Succes, cata vreme plangi dupa mama ta mai poti spera!

Cocrodilul cu sange rece

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ta te iubeste mai mult decat orice si ar trebui sa fii in relatii foarte bune cu ea. eu iti spun ca o sa ii treaca supararea pentru ca si lu maikmea i a trecut cand a aflat diverse.mai rele decat ce spui tu. chestia e ca eu m-am indreptat astfel incat sa fiu eu multumita de mine si apoi i am cerut ei scuze...nu te grabi sa plangi si sa i ceri mamei tale scuze! evalueaza situatia si dati seama ce i mai bine pentru tine. cat mai curand incearca sa vrb cu prietenii tai si spune-le care e situatia. daca sunt prosti si rad ca e vrb de maikta inseamna ca nu ai pierdut nimicwinking daca te inteleg, vrb cu mama ta si spune-i ca prietenii tai nu sunt chiar asa de rai si mai ales ca fiecare persoana e facuta in felul ei. tu nu trebuie sa fii ca ei. tu esti tu si ea te cunoaste cel mai bine. daca nu da rezultate o discutie matura poti sa i spui ca pentru ea faci orice...ca devii solitara si nu mai socializezi nici pe net si o sa vezi ca nu o sa vrea sa fie asa de dura cu tinewinking o sa va intelegeti! probabil ca este o perdioada mai tensionata intre voi, poate ca si tu esti incapatanata si oricum, foarte rau ca te ai certat cu ea. nu stiu cati ani ai dar oricat ai avea sa nu ti fie rusine sa pleci capul in fata mamei tale. va aprecia ca iti pare rau si te va iertawinking sunt sigura ca si ei ii este greu sa nu poata vorbi cu tine deschis acum. eu ce sa ti mai zic, multa bafta si curajhappy a trecut lumea si prin mai grele