| Mihaivargabrasov a întrebat:

Cum sa ma las de masturbare? cea mai buna întrebare primește FUNDA! ceva sfaturi

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

In manualele de stiinta ne invata ca masturbarea este o necesitate, o pun langa foame si sete.
Asta este prima minciuna care ne invata stiinta.
Cum sa te lasi de masturbare:
Cei din marketing invata cum sa ne trezeasca dorinte.
Cum ne trezesc ei dorinte?
Ei spun asa:
Intr-un anumit moment organsmul nostru se afla la HOMEOSTAZÍE.
Homeostazie inseamna linistit.

Apare stimulul, si cauzeaza activatie.
Acesta activatie, inseamna ca organismul pierde linistea, in organism se formeaza o activatie.

Activatie---De acesta activare se ocupa sistemul limbic, in acest sistem se afla un senzor.
Cand senzorul detecta femeia dezbracata da semnal la sistemul nervos simpatic.
Pensiul se ridica, bate inima mai tare, se movilizeaza energia care ai obtinuto prin alimente.
Acesta activatie iti produce tensiune.

Tensiunea-- se poate descarca, sau poti ramane cu ia.

Cand afli ca se poate descarca, vei alege sa o descarci, pentru ca organismul cauta echilibrul.

| Mihaivargabrasov explică (pentru Seba2013):

De unde stii atatea?

| Seba2013 a răspuns (pentru Mihaivargabrasov):

Scuza-ma ca nu am stiut ca mi-ai pus mie intrebarea.
Am cautat surse stiintifice, care sa explice comportamentul uman.
Daca citesti vreo carte de psicofiziologie, sau despre emotii, acolo se explica despre comportamentul uman.
Nu sunt carti de basme, sunt carti care incerca sa explice comportamentul oamenilor.

18 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Uite, îți pun eu o întrebare bună: de ce să te lași?!? Nu face niciun rău!

| Emilian65 a răspuns:

Cu ambitie si rabdare. Nu te mai uita la filme porno.

| Doub a răspuns:

Ai ambitie.

| minrest a răspuns:

Mihai, pai uite ce spune lumea, ca masturbarea e un lucru bun. Dar noi doi stim mai bine. Nu iti propune insa ca sa te lasi complet, pentru ca suntem barbati, oricand se poate intampla sa se acumuleze o tensiune sexuala insuportabila, si iti poate modifica comportamentul. Dar sa raresti episoadele de masturbare si chiar sa o elimini ca obicei, sa practici doar ocazional in situatii speciale, este foarte fezabil. In primul rand, nu mai consuma pornografie. Apoi, cand ai ganduri care te excita, scurteaza-le, amana-le, gandeste-te la altceva. Fa un sport sau, daca nu iti vine la indemana, adopta un program zilnic de exercitii fizice. Facand cu am spus, eviti sa fii prea excitat, si atunci nu ai de ce sa te masturbezi. Pe cand, daca esti gata excitat, degeaba incerci sa te abtii. O sa scazi la o data pe saptamana repejor, si pe urma, mai vezi. Te salut.

| Mihaivargabrasov explică (pentru minrest):

Bun raspuns asta, nu ca altii care nu se straduiesc sa spune macar un sfat util.

| Felys a răspuns:

Poate vrei sa spui cel mai bun raspuns, întrebare a-i pus tu, eu zic sa nu te lași ca nu face nici un rau

| doctorandus a răspuns (pentru Felys):

Corect, e ca si cum ar intreba cum trebuie sa se lase de mancat. Detalii pe http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Sexul cu o femeie este un inceput bun!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa nu te mai gandesti la asta, sa nu te mai uiti la filme porno, sa faci altceva in afara de acest lucru.

| Atlas33 a răspuns:

Dar de ce sa te lasi? ahah

| DroGhys a răspuns:

E cam greu odata ce te-ai invatat cu asta. Iti trebuie ambitie si sa iti ocupi timpul cu altceva. Acum pentru restul care au criticat sau au ras (totusi a fost amuzant), nu toti baietii si fetele simt nevoia la fel. Unii simt nevoia mai des, altii mai rar, altii mai puternic, altii mai putin.

| arici23 a răspuns:

Incepe sa faci sex