| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa recastig increderea pierduta de tot in fete?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Perseverand si sperand ca dai de una care trebuie, altfel nu ai cum! Altfel ramai asa blocat in lipsa de incredere si sansa devine zero de a avea pe cineva cat de cat ca lumea. Adica pasul unu e sa perseverezi, apoi daca apare una care e ok, reapare increderea, deci o recastigi prin aparitia uneia okey, dar daca nu incerci, e totul terminat.

Si sa fi pregatit, este, bine, nu este, mai departe mergem, ori renuntam si gata, si aia este okey, insa sa ne simtim bine cu varianta asta. Daca te simti bine fara femeie, poti sta asa, dar daca nu te simti bine fara, nu ai de ales si trebuie incercat mai departe, asta e.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Inca mai simt dorinta sexuala, blestemul asta de atractie fizica, sper sa se inventeze o pastila care sa neutraliseze atractia fizica, dorinta sexuala

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Daca iei Prozac sau Cipralex adica antidepresiv care am auzit ca se da si pentru ejaculare precoce de unii medici, deci si daca nu are omu depresie ca se pare ca nu face rau, ai scapat! Pica dorinta sexuala, excitatia. Nu ti se mai ridica nici daca vezi cea mai tare femeie, o sa o vezi ca pe orice om si atat, exact cum vezi un barbat aratos, vezi ca este dar nu te atrage deloc. Deci..si nu prea glumesc, solutii ar fi.

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru Mosotti):

EU eram ironica cu ray laughing)

| Mosotti a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Io am zis pe bune ce ti-am zis, hehe.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Ce neserioasa e fata asta are nevoie de disciplina

48 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Si ca sa mai adaug si am uitat, eu asa am facut, pana la 29 de ani avusesem doar una care ma placuse cand aveam eu 21, ea avea 16, era in Germania in primavara lui 1999, era romanca sasa din aia, lucuia la 3 case distante, ma invitase la plimbare, dar nu o placeam, in rest pana la 29 ani nu prea mai avusesem vreo ocazie. Eram supraponderal 86 Kg la 1, 7 m inaltime, sedentar, nu stiu daca de asta (ca mai fusesem si mai slab si era tot aia), dar am mers mai departe, dintr-un sedentar sadea de o viata, m-am pus pe sala zicand ca daca-mi modelez corpul va fi mai bine, a fost un efort urias pentru mine, dar am facut-o si pe asta tocmai sa perseverez, sa-mi mai dau o sansa, am facut-o. Rezultatele au aparut, au aparut inca 4-5 care m-au placut, si asta deja in perioada de maxim 5 ani, deci ce nu se intamplase in 29.

S-a intamplat ca nu prea ma atrageau, doar una mi-a placut, aveam 34 si ea 23 ani, se uitase la mine si dupa 3 statii zice "hai sa coboram pe dincolo ce la usa aia e aurolacau ala si...", deci fara sa zic eu nimic, stateam fata in fata pe scaune, dar am fost prost ca ma simteam nasol si nu am actionat deloc. Asta ca sa vedeti, cand femeia vrea, se baga rapid de tot fara sa faci mare chestii, fara sa fi imbracat nu stiu cum si alte din astea dupa care ne ascundem noi, fara sa deschizi gura inca, se intampla si in interval de 10 minute, iti da semnale violente ca te place, si mergi la sigur.

Asa ca aia este, dupa aia in timp am renuntat sa mai vreau relatie caci beneficiile mi se pare mici pe langa avantaje, dar ideea este ca nu m-am lasat, principiul conteaza. Tot asa, vorbeam cu fete din 2002, deci eram dezamagit rau, deci de la 24 ani. Copii nu vreau ca nu le vad sensul sa am balamuc la cap de pomana, iar cu o fata 95-96 % nu prea aveam ceva comun, si nu puteam, nu merge la mine, mai ales ca eu nu prea gust banalitatea mereu ca majoritatea, mie imi place sa discut n subiecte mai stufoase, sa mai fac una si alta cu cineva. M-am inteles mereu mult mai bine cu baietii ca si compatibilitate. Iar doar pentru un sex nu merita sa ma incurc. Da, venise una din ele, facusem de toate la sex dar in rest nu ma compatibilizam, deci nu merita, am evitat-o subtil. A sunat acum o luna, nu stiam ca e nr ei, ca nu raspundeam, cand a resunat n-am mai raspuns dupa alte zile. Aia e.

| ancaval a răspuns:

Senzația asta o ai până apare una de Doamne ajută laughing

Deși sunt fată, țin cu băieții, te înțeleg și îți dau dreptate în a nu crede în ele.

Te-ai gândit vreodată cum arată fata perfectă, din punctul tău de vedere? Pe lângă calități, trebuie să-i accepți și defectele.

Caută calități mai rare, mai speciale, care țin mult și bine: o fată mai liniștită, mai la locul ei, mai respectoasă, mai cuminte, asta te poate liniștii din toate punctele de vedere,

| RAY a răspuns (pentru ancaval):

Ce defecte?

| ancaval a răspuns (pentru RAY):

Ce numești tu defecte?

Exemple:
Eu zic că o fată care NU știe face mâncare are un minus mare, părerea mea. Eu știu să gătesc și de aia gândesc așa.Tu poate zici că NU e problemă că NU face papa.

Eu zic că o fată NU trebuie să fumeze, tu poate zici că nu e problemă.

Dacă eu zic că e bună o fată simplă, tu vi și zici că vrei una exagerat de aranjată.

La capitolul defecte, nu te pot ajuta. Defecte tu le poți găsi la ea, în funcție de ceea cauți.

| RAY a răspuns (pentru ancaval):

Eu vb de ipocrizie, minciuni, falscitate, prefactorie

| ancaval a răspuns (pentru RAY):

Astea îs cele mai grave, știu. Totuși ești bărbat, știi ce ai nevoie lângă tine, ce vrei, ce cauți. No, greu găsești una faină, dar se poate.

Și nu știu de ce naiba, fetele îs mai viclene decât băieții!

Poate ar trebui să o pui un pic la încercare, să vezi ce-i poate capul?!

| RAY a răspuns (pentru ancaval):

Buna idee

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru ancaval):

Cred ca nu ai dat in viata ta de un baiat "viclean" de zici astahee hee)) si fetele si baietii sunt in aceeasi masura crede ma

| ancaval a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Nu, nu am dat de vicleni. De obicei, ești căutată de băieți așa pe măsura ta, pe meritul tău. NU o să vezi niciodată o fată cu educație umblând cu un pușcăriaș. Oamenii faini la oameni faini. Oamenii răi, la oameni răi. Săracii la săraci, bogații la bogați.

Din păcate, la prostii, fetele au întrecut băieții. Și nu e bine, deloc! Plus că băieții sunt mai sufletiști, femeia plină de ură, răutate, ține minte toate câcaturile și rupe ușor orice legătură.

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru ancaval):

Păi rup orice legătură ca stiu ce au avut lângă ele si sti doar ca ciorba reincalzita nu mai are acelasi gust ...deci sa inteleg ca de aia nu mi găsesc eu un băiat calumea ca sunt eu nașpa si cum spui tu pe meritul meu. Am mai vazut si fete sărace cu cei bogați sau cele urâte cu unul frumos si invers asa ca nu cred ca asta e problema...

| ancaval a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Ciorba reîncălzită NU mai are același gust? Păi ai gustat, ți-a plăcut. Brusc nu îți mai place?
Nu îți găsești un băiat fain poate chiar din vina ta. Întotdeauna oamenii o să se uite la persoanele cu mult peste ele. De ce nu te uiți la ce ai lângă tine? Că vrei tu ceva mai special. Și dacă te refuză, o face pentru că, și el la rândul lui, vrea ceva mai special decât tine. Și așa apar dezamăgirile.

Caută un băiat pe măsura ta.

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru ancaval):

Pai cum ar trebui sa caut un baiat pe masura mea... daca nu ma atrage gen?
Sau am mai fost cu un baiat asa ca o paranteza nu era frumosul pamanutului si nici nu ma atragea chiar am zis frate poate frumosii pamantului nu atrag o sa incerc cu "el" si nici nu ti imaginezi cum se purta cu mine si ce vorbe imi spunea. Acum unde gresesc?
Adica ne am intalnim am vorbit totul bine frumos indragostit (probabil numai eu) sentimente, planuri de viitor si brusc se rupe totul fara sa mi dea macar o explicatie ca poate nu mi-am dat seama unde gresesc si dupa un anumit timp sunt cautata ca vrea sa ne impacam de ce asa?!

| ancaval a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Câți ani ani?

Văd că te stresezi mult pe tema asta cu iubirile, relațile?

| RAY a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Vezi daca nu ai vrut cu mine

| RAY a răspuns (pentru ancaval):

Nu a vrut cu mine vrea fat frumos cu s6

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru ancaval):

Am 25.
pai cum sa nu ma stresez cand eu chiar ma dedic in ceea ce fac si intr-un final raman doar cu "vise" spulberate
Si chiar nu s disperata dupa o relatie las totul in seama sortii...

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru RAY):

Aoloo ray nu mai trai intr-un mediu online trezeste te si du te si cauta fete in mediul offline sunt sigura ca sunt multe care asteapta... de ce crezi ca multe fete care sunt abordate online pe Facebook nici nu se mai silesc sa raspunda "disperatilor" si cei din mediul offline sunt prea timizi sa se bage in seama...

| RAY a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Iesi afara din casa sa te abordez

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru RAY):

Ies destul de mult afara laughing)) pana ma abordezi tu imbatranesc

| RAY a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Hai ca am iesit acum afara, unde stai?

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru RAY):

Iti fac cu mana ma vezi?!

| RAY a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Aaaaaaa tu esti fata aia care imi face cu mana, stai sa cer voie lui iubita mea

| RAY a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Pe bune, crezi ca e ok sa vb cu fete singur din parc?

| ancaval a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Te implici prea mult sau doar tu. Lasă relația mai lejeră.

Tu din prima dai tot ce ai mai bun, iar pe parcurs nu mai ai ce să dai și intervine plictiseala, urmată de despărțire.

Nu arăta tot în prima lună, surpinde-l tot timpul cu ceva nou, lasă-l să te descopere ușor, cu timpul.
Orice relație e frumoasă la început, cu timpul cei 2 se obișuiesc, se plictisesc.
Bun....aici e o provocare....viața vă încearcă, cât puteți rezista împreună. DAR dacă ei se plictisesc, repede se despart. Foarte puțini ajung departe. Iubirea aia din primele luni de relația NU are cum să fie, la fel de intensă, și după 8 ani, exemplu.

Relațiile de azi NU mai țin din cauza plictiselii, geloziei sau înșelatului. Greu se construiește ceva cu cineva.

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru RAY):

Nu ai fete la munca? Etc
Eu una am fost abordata o data si n troleu... dar pacat ca era tigan laughing))

| RAY a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Mai mult baieti, rar fete, sunt pfa, imi dai nr tau sa iti aud vocea ta de zana

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru RAY):

Nu, si nu am voce de zana rolling on the floor))))

| RAY a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Tu cauti un bogatas parerea mea

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru RAY):

Daaaaaaa

| RAY a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Pai vezi ca geniu sunt, iti citesc mintea ca pe o carte cu povesti

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru RAY):

Da ai puteri paranormale "citesti" dincolo de ecranul telefonului laughing)

| Mosotti a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Da bravo tie, ce sens are sa fi la cheremu unuia nebogat, macar daca esti sti o socoteala pentru ce. Ca daca dadeai de unu care te atragea tare, nu mai conta, insa daca nu, si ai ocazia, e ok cu bogat, ca si asa faci sex adica o dai, barim asa o dai pe ceva ca lumea, haha. Eu unu n-as putea sa stau cu una bogata daca nu ma atrage, dar daca tu ai putea, e ok. Dar ma repet, sa nu zici ca daca e frumos si nebogat nu e ok, ca aici nu merge, te va atrage si nu te va mai interesa nivl financiar, daca e mediu ca si tine, va ajunge, veti face totul impreuna cum fac multi din oameni.

| Mosotti a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Pai pe FB nu este locul unde sa gasim parteneri, site de matriomoniale este, ca acolo oamenii cauta acelasi lucru. Pe FB ce sa raspunda fetele la disperatii ingusti la minte care in afara de sex nu urmaresc?! 99 % asta fac acolo, si sunt satule, plus ca nici nu cauta relatie neaparat acolo. Multe cuplate sunt acolo.

Pe site de alea sansa e f mare sa dai de cineva care vrea relatie, schimbi telefoanele si te vezi offline si vedem ce iese, asa in real greu dai de cineva liber la varste mai inaintate, sansele sunt mult mai mici, iar si pe net si offline sunt tot oameni, pot dezamagit si sa fie neseriosi oricare, nu doar aia de pe net.

| Mosotti a răspuns (pentru ancaval):

"Relațiile de azi NU mai țin din cauza plictiselii, geloziei sau înșelatului. Greu se construiește ceva cu cineva.". Bine ai zis desi nu pricep, ce plictiseala? Ce altul sau alta e mai altfel? Viata este aceiasi, munca, acasa, spalat, mancat, ceva discutii, o plimbare, o terasa, sex si culcare, nu vad care e treaba, e ok, nu vad de ce m-as plictisit de tine ca sa iau alta cu care fac acelasi lucru!

Cu gelozia da, este o problema si trebuie sa u mai fie, cu inselatul la fel, daca am pe una ce rost are sa ma duc la alta? Nu mai fac relatie daca imi place sa ma duc la sapte, eu asa gandesc. Imi aleg una care-mi place si stau cu aia, nici nu incurc omul si imi e bine si mie.

| RAY a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Pot face mai multe daca vrei

| ancaval a răspuns (pentru Mosotti):

Eu am zis destul de clar. Păi la început orice relație e faină, și faci eforturi să-l mulțumești pe cel de lângă tine.
După o vreme, relația NU are cum să fie la fel de intensă. De ce? Deja vă știți, nimic NU mai e nou, nimic NU mai impresionează relația dintre voi, apare obișnuința. Și când apare obișnuința, abia atunci ești tu în persoană, și arăți cum ești. Până atunci încercai să cucerești, să mulțumești fata, să o uimești, arătai doar calitățile tale și luai deciziile cu inima.
După ce vă obișnuiți, deveniți lejeri, mai folosiți și creierul.
Înainte mergeai cu ea la terasă, făceai și imposibilul, doar să mergeți.
După ce v-ați obișnuit, nu faci chiar orice. Nu am timp fată!
Încet, încet se răcește relația!
Dacă fata e de Doamne ajută, te acceptă, faci casă cu ea. Dacă îi plac ieșirile, te lasă, se plictisește să poți tu.

| Mosotti a răspuns (pentru ancaval):

Pai numa un tampit/a face eforturi si se da cine nu e, trebuie sa fim de la inceput asa cum suntem, sa ne placem asa! Altfel ai dreptate, si asa am zis si eu de multe ori, ca nu de obisnuinta ci ca oamenii la inceput nu sunt ei insisi. Daca mie imi place una f mult, ma port normal tocmai sa vad daca ma place asa, si ea sa faca la fel, si asa daca ne intelegem, ne vom intelege mereu in mare. Parteneru trebuie sa fie multumit de cum suntem noi real, ca aia nu se schimba niciodata. Asa ca fraiereala costa scump mai in colo.

Si obisnuinta e viata, nu trebuie sa fie ceva nou, trebuie sa ne atragem, facem sex, ne vedem de munca, viata, ne bucuram de ce avem si atat, sa avem caracter, comportament, ceva prin cap si ajunge, nu e nevoie de nu stiu ce. Normal ca trebuie sa avem destule comune tocmai sa nu se ajunga la ruperi, nu ma fortez sa ma duc la terasa cu ea daca nu am asta. Dar daca am multe in comun, se accepta celelalte pe care fiecare le poate face separat pana la urma, eu pot juca table cu un prieten, si ea sa stea de vb cu o prietena sau sa se duca la un film, asa merge treaba, trebuie sa gandim! Altfel iese haos.
Zi mai bine ca relatiile sunt total negandite.

| Alexandrionelu a răspuns:

Nu ai cum sa o recâștigi peste noapte. Ai nevoie de timp, direct proporțional cu intensitatea dezamăgirii.
Iar pe viitor nu mai oferii încrederea ca pe un lucru fără valoare, orișice persoana trebuie sa se străduie mult pentru a îți câștiga încrederea și doar tu decizi cine o merita și când. Iar cu restul, cu persoanele în care nu ai încredere, poartă-te ca la magazin: tu controlezi atent marfa să fi sigur ca îți place, verifici conținutul, termenul de valabilitate, etc., iar vânzătoarea numara atenta banii. Asa este cel mai sigur, nimeni nu înșeală pe nimeni.

| TristanTzara a răspuns:

Depinde la ce fel de încredere te referi...
Dacă ai o opinie proastă despre femei în general, soluția e simplă, cunoaște mai multe!

| MarianRSW a răspuns:

Încearcă să găsești una serioasă. incepe conversații si descoperă ce mod de a comunica au cele neserioase fața de cele serioase(gesturi, vorbe, comportament, iti vei da tu seama care si cum). Nu fa greseala de a te da batut prea rapid in a găsi "fata perfecta". O Sa iti recastigi încrederea în fete.
*Sper ca înțelegi ce am scris eu aici.*

| RAY a răspuns (pentru MarianRSW):

Nu exista perfect, nimic nu e perfect

| MarianRSW a răspuns (pentru RAY):

Păi de asta am si pus in ghilimele "fata perfecta", m-am referit la o fata care iti va fi pe plac