| ConnectYa a întrebat:

Cum sa scapi de gelozie? Sa nu mai simti nevoia constanta de a iti verifica partenerul?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa te indragostesti cu adevarat de el. cand il vei iubi, il ei considera cel mai minunat om de pe pamant si ideea ca ar putea fi atat de nemernic incat sa te insele te va oripila. Nu vei putea, nici in ruptul capului sa crezi ca omul pe care il iubesti e capabil de o asemenea mizerie. Cand esti gelos, il consideri de fapt pe partener o persoana de nimic, capabil sa se culce cu oricine, fara morala si fara respect. Cand il iubesti, gandurile astea sunt departe de tine, nici nu el concepi. Gelozia este strict expresia unui orgoliu mare intr-o relatie fara sentimente si respect. te asigur ac atunci cand vei gasi un partener pe care sa-l iuebsti cu adevarat, gelozia va fi doar o amintire urata si te vei mira cum ai putut vreodata sa ai sentimente atat de meschine.

| fabiola a răspuns:

Timpul si felul de a fi a persoanei de langa tine te ajuta foarte mult! Tu trebuie sa stii ca un om nu sta langa tine nici de frica, nici obligat ci doar daca te iubeste asa cum esti: cu bune si rele!

| irina20 a răspuns:

E greu dar nu imposibil.
Gandeste-te ca daca ar vrea alta fata renunta la tine.Dar pe tine te vrea.Incearca,incet vei reusi.

| neutrino a răspuns:

Inferiotatea fata de partener se manifesta in primul rand prin gelozie.

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Te gandesti ca si el e gelos pe tine, si nu are de ce, cand esti gelos, gandeste-te, daca si partenerul tau e gelos in momentul de fata, si iti dai seama ca nu are rost.

| ciotori a răspuns:

Gelozia este incurabila, asta inseamna ca iti pasa de persoana de langa tine

| Andres_Roll_1981 a răspuns:

Gelozia este un subiect de discutie tabu intr-o relatie. Sigur de la caz la caz vorbind. Psihologic gelosia este un sentiment, si nu unul oarecare ci unul de iubire chiar.Ia se naste din acelasi sentiment din care te-ai indragostit de partener.Vizual iti place enorm aspectul partenerului care te atrage implicit si sexual, avand tot felul de fantezii cu el. Odata stabilita relatia cu acest partener devii in fiecare zi to mai dependent de partener in loc sa devii mai dependent de RELATIE. Cert este faptul ca ajuns la apogeul relatiei cu parametri bine stabiliti in care va exprimati fiecare nevoile relationale, in timp relatia ta cu el/ea devine un sentiment de posesivitate in care pretinzi ca este doar pentru tine si pentru nimic altceva, sau dependentza in care nu mai poti avea activitati indenpendente de el/ea. Atunci intervine si sentimentul de sufocare al partenerului si implicit o ruptura a unei verigi slabe in relatia cu el/ea.Nu poti scapa de aceasta nevoie acuta de verificare la fiecare pas si minut al partenerului asa simplu si usor. Este extrem de greu.Ai 2 posibilitati extreme : 1) sa rupeti relatia pe motiv de incompatibilitate sau 2) sa comunicati mai putin dar consistent si fara urme de indoiala.Stiu ca este destul de greu dar are rezultate positive mai ales daca vrei sa fi fericit/a este spre binele tau. Motivul pentru care simti nevoia de verificare imi da un semn de intrebare : sunteti sigur de relatia voastra si de compatibilitate? De ce anume iti este frica? ...sa-ti faci o idee despre ce, cum, care, in ce imprejurari consta o relatie te rog citeste linkul pe care ti-l dau.
https://www.facebook.com/......9138852679