| emmakiari1 a întrebat:

Cum se face avortul in prima luna de sarcina?

19 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca ai 18 ani asa cum zici in postarile anterioare, de ce nu iti asumi rezultatul neatentiei tale?
Am vazut imaginile si m-am ingrozit..asa ca, mediteaza inainte sa faci un pas care il vei regreta mai tarziu.
O seara bunahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii la linkul :
http://www.provitabucuresti.ro/bioetica/avortul/proceduri-metode-avort

Toate cele bune.

| milan9 a răspuns:

Dupa nastere nici o mama nu mai foloseste expresia "copil nedorit". IL VA IUBI CA PE LUMINA OCHILOR, asa cum face de latfel orice mama...
Acolo in pantece este un copil ce nu a primit inca un nume... sad

Un copil în stare prenatală are si pana la 3 luni un statut bine definit, un SISTEM NERVOS COMPLET DEZVOLTAT prin care simte totul (-urmăreşte "silent screem" pentru a vedea agonia de 5 minute a sfâşierii unui copil nevinovat, neputincios in toata aceasta perioada).

Dacă un copil nascut, de 5 luni sa spunem, nu ştie încă să vorbească, asta înseamnă că nu are statut uman? Nu. sad
Trecerea la "umanitate" este doar momentul nasterii? Nu. sad Independenţa organică a acelui prunc exista deja de mult timp. Iar UNICITATEA lui genetică exista deja din prima zi! sad

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru milan9):

,,IL VA IUBI CA PE LUMINA OCHILOR'' Cunosc un caz tare penal, o tampita de femeie care pana la 35 ani a trait degeaba! A vrut o fetita, a fost baiat.Scandal in casa, lunii intregi de cearta, ar fi fost capabila sa il dea la casa de copii.S-au despartit, el a ramas cu copilul, ea a plecat.Deci nu, nu se aplica aia cu iubirea peste tot.Chiar si din motive puerile ca sexul copilului!

| milan9 a răspuns:

Musulmanii anuleaza drepturile femeilor considerându-le simple obiecte de care dispun cum vor. Nu înseamnă că acei musulmani au dreptate doar pentru că pot să abuzeze de cineva… In Imperiul Roman barbatii aveau drept de viata si de moarte asupra sotiilor lor, dar asta nu inseamna ca fapta lor poate fi etichetata altfel decat o UCIDERE.
Sangele "varsat" nu se usuca niciodata. Nu e bine sa-ti doresti asta... sad sad

Dacă copilul ar putea complica şi mai mult viaţa mamei, mai ales atunci când este necăsătorită, este bine de ştiut că mama îşi poate,, reface" viaţa dar se poate evita în acelaşi timp şi uciderea fiului sau fiicei sale. În acest sens există instituţii de asistenţă socială care pot oferi un viitor acestor copii, unele chiar sub patronajul Bisericii (ex.: Asociaţia Pro Vita, Valea Plopului - Pr. Nicolae Tănase ).

| pietrean a răspuns:

Doar dupa o consultatie la un medic ginecolog si apoi daca se decide de comun acord sa faci intrerupere de sarcina, se plateste o taxa, apoi se face chiuretaj.
Sper ca nu ai de gand sa faci intreruperea "clandestin", fara supraveghere medicala? Este un risc prea mare.Si pe viitor, atentie mare, folositi prezervative, in cazul in care nu doriti urmasi.

| HueyFreeman a răspuns:

Bai santaj emotional, in prima luna nu-i decat un zigot de nici 2 mm.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Da mai omule liber.si dupa 50-60 de ani tu vei fi un cadavru.de ce sa astepti pana atunci? ori de ce nu stai tu cracanat pe masa de chiuretaj? sa vezi cum e? si fizic si emotional?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

La o luna dimensiunea copilului e aproape cat un pumn, si nu 2mm cum s-a afirmat in mod tendentios...
Iar la trei luni... e aproape independent.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Milane? nu conteaza, atata timp cat pacatul incepe cu gandul. poate fi si sperma aruncata pe pereti, ca nu e mai grav si mai putin grav.tot o crima odioasa e.cand esti tanar si fara minte, e usor sa gandesti prosteste si in interes personal, fara sa aprofundezi gravitatea situatiei si sa-ti asumi responsabilitati mari.adica daca ai stat cu cracii in sus, ori ca barbat ai dat din fund de aproape doua ori, iti asumi tot ce decurge de aici tata nu mergi la criminali sa te scoata.ca nu te scoate, te baga in chin si restul vietii care-l ai de trait si dupa ce faci saltul cel mare.

| HueyFreeman a răspuns (pentru milan9):

Http://lmgtfy.com/? q=fetus+monthly+development

Sa-mi moara latimea de banda. Ala nici pumn de hobbit nu este, ce sa mai vorbim de pumn de om.

La 3 luni independent? Independent de cine?

| ubox7007 a răspuns:

Simplu, nu il faci.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=ng_dwvy6teg TE rog uitate la asta si apoi mai vorbim.

| AndreyBorona a răspuns:

Are si el un suflet

| pietrean a răspuns (pentru AndreyBorona):

Ca sa aiba un copil nedorit!

| emmakiari1 explică:

Nu sunt gravida, cine a zis ca am 18 ani si sa îmi asumhappy m-am interesat doar. Ce rai sunteti

| emmakiari1 explică:

@caramela

| emmakiari1 explică:

Terminati cu prostiile astea. Vorbiti doar aberații. In primul rand era doar o intrebare deoarece am auzit ca se poate face avort prin medicamentatie. 2. Dar si in cazul in care, din nefericire(acum), as ramane însărcinată as întrerupe sarcina. Multumesc oricum pentru ca va agitati intr-un oarecare mod care ma amuza. In primul rand nu sunt o persoana religioasă, întreruperea de sarcina as face-o si in cazul in care, prin absurd as ramane însărcinată, pentru ca am 18. Multumesc oricum, ma bucur ca va agitati sa-mi raspundeti, dar mai calm putin, va rog laughing