| Jack2726181818 a întrebat:

Cum se i-au bolile cu transmitere sexuala, dacă amândoi parteneri sunt virgini e posibil? Sau se iau mai mult din sex anal?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Bolile cu transmitere sexuala se iau prin toate tipurile de sex: oral, anal cat si vaginal, fiindca contactul cu fluidele se face si bolile se transmit, daca persoana cu car ai sex, le are.

In situatia in care ambii partneri sunt virgini, este clar ca nu au boli cu transmitere sexuala, fiindca nu au avut sex inainte, cu nimeni.

1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Anumite boli ce se transmit si pe cale sexuala (de regula cele mai grave), nu se transmit exclusiv pe aceasta cale, deci e posibil ca o persoana care nu a intretinut relatii sexuale pana acum sa fie purtatoarea unei astfel de boli.Sansele sunt mici, dar exista.
BTS se pot transmite prin sex vaginal, anal si oral.