| BambiSd a întrebat:

Cum se iau anticonceptionalele? Inaine, sau dupa actul sexual?
Dauneaza daca sunt luate foarte des?
Le poti folosi ca inlocuitor de prezervativ?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu poti lua anticonceptionale de capul tau!
Trebuie sa mergi la medic,iti va da sa faci niste analize si,in functie de rezultatul acestora,iti va prescrie anticonceptionalele care ti se potrivesc TIE,personal!
Pentru ca daca te duci la farmacie si iei anticonceptionale si incepi sa le iei tu,in ideea ca te-ar putea ajuta,in primul rand,te vei trezi insarcinata, in al doilea rand, risti sa faci un dezechilibru hormonal si sa constati ca ai ajuns la 100 de kg intr-un timp record si destule altele.
Nu e o joaca,iti pui sanatatea in pericol singura!
Medicul iti va explica cum se iau exact,se iau zilnic,cu pauza de cateva zile,in fiecare luna, in anumite zile care au legatura cu ciclul tau.
Intrebi daca le poti folosi in locul prezervativului.
Anticonceptionalele previn sarcina, dar nu previn bolile cu transmisie sexuala.
Nu risca!

| BambiSd explică (pentru greece12):

Multumesc foarte mult.

| DNSK a răspuns (pentru greece12):

Uite cine stie! am retinut! ai dat o lectie si la asta mica si mie, care sincer nu eram prea interesat de ele!

5 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

1: anticonceptionalele se iau zilnic!
2: daca ai intrerupt "tratamentu" poti ramane insarcinata
3: daca le iei cum trebuie o poti face fara si nu ramai!
4: asta e de la mine! vb cu un doctor si nu le lua de capul tau! si tare mi mie k esti numa un copil si nu-i chiar indicat de la varste fragede un astfel de "tratament"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai la indicatia medicului, nu conteaza daca inainte sau dupa.Numai bine.

| lacrimanegru a răspuns:

Buna. noroc ca tiam citit raspunsurile si nu mai trebuie sa scriu. ceea ce tia scris DNSK este foarte adevarat. nu le lua de capul tau. bafta