| RdU37 a întrebat:

Cum se numeste lichidul ce le curge fetelor din ***** atunci cand sunt excitate? (termeni academici) dau funda

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Vrei termeni academici?

Exista leucoreea fiziologica, normala care este scurgerea neabundenta a tuturor segmentelor aparatului genital, adica:
-Mucoasa labiala se acopera de o secretie alba cremoasa.
-Glandele Bartholin secreta un mucoid incolor, vascos, care se produce mai ales in timpul excitatiei sexuale.
-Mucoasa vaginului, cu toate ca nu are glande, furnizeaza un lichid alb laptos cu ph acid; aceasta secretie este provenita din transudatia plasmatica si descumatia epiteliala a celulelor vaginale.
-Glandele colului uterin secreta o substanta vascoasa, alcalina, asemanatoare cu albusul de ou; aceasta apare numai la femeile adulte intre a 12a si a 16a zi a ciclului,date in care colul este usor intredeschis.
-Endometru, fara glande, contine un lichid alburiu, alcalin, apos, putin abundent, care nu este altceva decat un filtrat s e r o s cu celule epiteliale.
-Trompele sunt umectate de un lichid apos, alcalin rezultat dintr-un transudat tubar.

Tu te referi la lichidul de lubrifiere secretat de glandele Bartholin, prezent in cantitati mai mari la excitatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru greece12):

Deci nu e sperma, cum spunea fata asta...
M-am linistit.Era culmea.V-ati facut politiste,soldati,senatoare, europarlamentare, presedinte de tari, si chiar regine, acuma voiati sa ne luati si singurul lucru care mai era al nostru - sperma.Nu mai spun ca pana si aici pe site nu vezi un barbat sa iasa userul anului...
Noname, Greece, Noname, Greece, Foxsilver...

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sperma este un atribut exclusiv masculin,poti continua sa mananci,cel putin din cunostintele mele de anatomie.
Sperma si spermatozoizii,nu ejacularea,intrucat aici avem si ejaculare feminina,nu numai masculina.
In rest,o sa te rog sa nu diminuezi importanta,seriozitatea si munca asidua pe care o desfasoara aici domnul Ioandelasal,care din fericire este userul anului, deja ales!
In concluzie, pofta buna.
Si o zi faina, ca cheful de glumite nu-ti lipseste vad, desi bine era sa pot rade si eu.

| foxsilver a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai, nu te mai plange, ca data viitoare te alegem " Absentul Anului", si o sa le propun adminilor sa-ti faca un chenar cu floricele! Vrei? happy

| darrio2007 a răspuns:

Este lichidul care lubrefiaza vaginul pentru o mai buna penetrare.

| AikkoxD a răspuns:

Squirt,deştepţilor. Nu leucoree.

| greece12 a răspuns (pentru AikkoxD):

Squirt este ejacularea feminina.
Nu curge, cum e postat, ci tasneste.
Simpatic!

| AikkoxD a răspuns (pentru greece12):

Omul ăla aşa a cerut. Lichidul care le curge fetelor când sunt excitate laughing

| greece12 a răspuns (pentru AikkoxD):

Si-n termeni academici!
laughing

| pietrean a răspuns:

Se numeste lichid seminal.
Lichid ejaculator, in timpul orgasmului.
Leucoreea, este o scurgere vaginala anormala, consecinta unei boli(vaginita, cervicita).

| pietrean a răspuns (pentru pietrean):

Rectific:lichid lubrifiant, nu seminal(acesta il produce barbatul). Scuze, viteza in gandire!

| PsychologistT a răspuns:

Se numeste leucoree.

| pietrean a răspuns (pentru PsychologistT):

LEUCOREEA,este o scurgere vaginala anormala, consecinta unei boli(vaginita, cervicita).
Inainte de orgasm se elimina LICHID SEMINAL.
Mama lui de GOOGLE, ce usor poate fi folosit!

| pietrean a răspuns (pentru pietrean):

Rectific:lichid lubrifiant, nu seminal(acesta il produce barbatul)
Imi cer iertare!

| pietrean a răspuns (pentru PsychologistT):

Vezi rectificarea.

| m00n a răspuns:

Doamne...deci 1.lichidul care se scurge in mod normal este un transsudat(si da, acesta este termenul corect anatomo-patologic, pentru ca vorbim de norma si apoi de modificari)provenit din lichidul peritoneal(din peritoneul ce acopera fundul de sac Douglas, pe langa celalalte, pentru cunoscatori) si e absolut normal.De altfel, se spuna ca la femeie "colul plange"in mod constant
2. leucoreea este un exsudat(lichid bogat in proteine-peste 3, 5g/dl)in care se gasesc elemente ale seriei leucocitare-dovada clara a prezentei unei infectii la nivel genital.Mai exista si alte secretii cu denumirea asta, cum ar fi pioreea(puroi), si alte scarbosenii care imi vin acum in caplaughing[hail Trichomonas vaginalis!].
3.lichidul care apare cand o fata se umecteaza in timpul actului sexual este atribuit minunilor numite glande Bartholin(cele principala) si Skene si este absolut normal.In mod normal este un lichid clar, sero-mucos si alcalin(lucru fiziologic minunat, ca altfel n-ar putea supravietui micutii dvs spermatozoizi, domnilor!
Pentru alte secrete murdare continute in cartile mele de anatomie si fiziologie ma puteti contacta cu cea mai mare placerelaughing

| EveliñCodruTz1996 a răspuns:

Smecleu, sau lapte de vaca =D

| Darcyhunt a răspuns:

Se numeşte tot spermă. Nu doar băieţii au aşa ceva. Atunci când eşti excitată sau chiar ajungi să treci de orgasm, ovarele tale produc lichidul acela care este tot spermă.
Mai este ceva. Ca să nu faci o comfunzie. Este o diferenţă între sperma ce o elimini când eşti exciată şi acel lichid alb care îl elimini de asemenea, doar că de zi cu zi. Acele-a se numesc scurgeri. E un lucru normal, pentru că toate fetele/femeile le avem. Diferenţa dintre ele este că. Sperma este lichidă şi uşor transparentă, iar scrugerea este albă şi mai groasă.
Sper că te-am ajutat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darcyhunt):

Doar am mi-am zis de atatea ori sa nu mai intru pe TPU cand stau la masa.Si imi facusem niste cartofi pai cu carnati de casa, si un usturoi batut in smantana...
S-a dus dracu...

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Darcyhunt):

Ceee? de cand fetele au sperma? NU ESTI BINE INFORMATA!

| pietrean a răspuns (pentru Darcyhunt):

CE?
Norocul tau,ca esti doar in clasa a V-a,mai ai timp de invatat,despre tot ce tine de organele feminine (ovare,ovule,cand se elimina,cat traiesc,menstra,cat tine si de ce se produce,perioade fertile,cum se face fecundarea( si organele masculine(cum se produce erectia,ce este sperma,ce sunt spermatozoizii,cat traiesc),de ce fel sunt acele lichide care le elimina organele feminine si masculine(unele arata ca ai o boala venerica,sau microbiana).
Inainte de orgasm,acel lichid se numeste LICHID SEMINAL.
In timpul orgasmului si dupa, se numeste LICHID EJACULATOR.
LEUCOREEA:este o scurgere vaginala anormala, consecinta a unei vaginite, cervicite, adica a unei boli.

| pietrean a răspuns (pentru pietrean):

Corectez:
Lichidul seminal il produce barbatul.
Lichid lubrifiant, il produce femeia.
Viteza in gandire.Scuze!

| MiruD a răspuns (pentru anonim_4396):

M-ai facut sa rad! laughing taree.

| iulia_7948 a răspuns (pentru Darcyhunt):

Glumesti nu?laughing))) Esti virgina, ai o scuza. Sperma nu e chiar lichida. Femeia ramane gravida datorita spermatozoizilor din... sperma, adica numai ce are barbatul.