| brokxy a întrebat:

Cum vi se pare un barbat care vă forțează să faceți sex? Adică ca persoana cum vi se pare. Deci am avut si coșmaruri dupa sad Si prima data cand m-a împins pe pat eu am încercat să mă ridic si tot nu m-a lăsat.Si nu stiam până acum ca e asa greu să încerci sa impingi un bărbat de 1.80 de peste tine.Si a fost oribil atât că fără violență.(Acuma eu la poliție nu îl dau pentru că măcar nu a fost cu lovituri sau amenințări, dar tot urât mi se pare)

76 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Azi maine va trebui luat consimțământul in scris, cu doi martori si un notar. Poate nu am prins eu corect contextul, dar cand esti singura cu omul intr-o camera cu pat, va mai si sarutati, el nu te agresează si nici nu te amenință, mie unul nu prea imi sună a forțare.

| AnemonaP a răspuns (pentru regis):

Dacă începe sa te pipăie, forțat, fără voia ta, normal ca te forțează și ca este abuz. Dacă ești in pat cu unu și va sărutați, nu înseamnă Da pentru sex

| regis a răspuns (pentru AnemonaP):

Daca esti in pat cu unul si va sărutați, nu înseamnă Da pentru sex, înseamnă te rog frumos.

| AnemonaP a răspuns (pentru regis):

Serios? Unde scria asta? E lege?

| regis a răspuns (pentru AnemonaP):

Nu tot ce e de bun simt este scris intr-o lege.

| nevermatch a răspuns (pentru regis):

Legile sunt prea blande cu voi happy

"Unora le place sugrumate, lovite peste fund, pălmuite sau chiar legate."
In relatiile in care se permite asa ceva, se vorbeste intens despre consimtamant inainte, se alege un safeword, se pune accent pe aftercare.

Nu te apuci si dai in ea si vezi apoi ce parere are.
Asta e viol happy

Ai probleme mult mai grave decat credeam.

| regis a răspuns (pentru nevermatch):

Nu stiu despre ce legi spui si nu stiu cine suntem noi. Dar stiu ca daca astepti sa te apere legea inainte de a te apara tu, esti doar un cretin. Altfel nu are exista lacate si incuietori, ca doar legea nu lasa pe nimeni sa intre la tine in casa fara acordul tau.
Despre vorbit intens inainte mi-am spus deja parerea: acus se va cere acord scris la notar, cu doi martori.
Despre dat in ea si vazut apoi nu cred ca asa se pune problema. Aici este despre adus in pat si apoi "stai, ca poate nu am fost de acord".
Poate am probleme mai mari decat credeai tu, nu contest, dar pana acum nu am fost victima vreunei infractiuni grave. Si nu din cauza ca m-a aparat legea, ci pentru ca am am grija pe cine primesc in casa, cui ii deschid usa de la dormitor, incui masina cand nu sunt langa ea samd.

regis
| regis a răspuns:

Sa inteleg ca esti vreo clarvăzătoare?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca o persoana... sustine ca eu sunt pentru viol, vreau sa-mi spun parerea: chiar si casatorit nu poti face sex cu cineva daca nu accepta. Mai sunt si situatii in care se poate ca sa fi acceptat ca sa-l atraga in capcana pentru bani. Nu stiu care este situatia reala dar asa cum o povesteste este ilegal. Punct! Nu voi mai discuta despre asta indiferent ce spuneti. Si, da! Orice raspuns jignitor va fi raportat pentru a fi sters indiferent ca este o jignire impotriva unuia curat sau impotriva unuia care vorbeste murdar cu atat mai mult cu cat este proferat de o fata care are impresia ca este foarte desteapta.

| AnemonaP a răspuns:

Poftim? Crezi ca a fost urat? Deci tu practic, ai fost abuzată sexuală, ai fost VIOLATĂ și nu îl dai la poliție ca nu a fost cu lovituri și amenințări? Pai dacă mai fac 10 oameni același lucru, tot lași violatorii sa scape ca măcar au fost,, draguti" și nu te-au lovit?
Puiule, nu îți cunosti drepturile și el și-a bătut joc de corpul tau, iar tu nu faci nimic?
ORICE ACT pe acest pământ fără CONSIMȚĂMÂNTUL TĂU ESTE ABUZ!
Prietenașul tau merită să stea câțiva ani după gratii. Bine ca lași un violator in libertate sa agreseze și alte fete. Nici măcar putina demnitate ai sa faci ceva in aceasta privința?
Ai nevoie de terapie in urma a ce ai fost supusa. Și du-te la poliție, niciodată nu e prea târziu!
Pe mine m-a sarutat și pipăit fortat un tip acum câțiva ani, acum are cazier happy
Oare ce ar fi și astia când se petrece o crima sa fie? Lasă, hai sa nu-l băgăm la închisoare, măcar n-a suferit atât de tare victima.
Lupta pentru tine si drepturile tale!

| 1992 a răspuns:

Viol este viol cand contactl sexual se petrece fara consintamantul uneia dintre persoane, daca au fost sau nu lovituri, daca ai sau nu semne, nu conteaza, este viol daca nu te-a fortat!
Inteleg firca de conflict, frica sa te duci la politie, spre ca intr-o zi sa iti gasesti curajul si sa-ti iei viata in maini sa nu mai lasi pe nimeni sa se foloseasca de tine, naiva sau nu, slaba sau puternica, in viata esti tu cu tine, ai grija!

| Simpatic a răspuns:

Draga brokxy stiu ca nu e de ras cu chestii de astea dar mi se pare de ras situatia data mai ales cum ai pus problema " Acuma eu la poliție nu îl dau pentru că măcar nu a fost cu lovituri sau amenințări, dar tot urât mi se pare) "
Ba la Politie trebuia sa mergi prima data daca erai violata!
Da-l pe mana politiei, sa vezi la 1.80 ce frumos i-o 'imping' prin baie baietii de la puscarie;)

Imi aduci aminte de un caz celebru de viol :

https://www.youtube.com/watch?v=gXLhyb1MiYw

| mihai69 a răspuns:

Tot viol se cheamă.
Merită la pușcărie.

| Drimmero a răspuns:

Viol, abuz sexual, trebuia reclamat urgent un gunoi ca asta, nu trebuia sa astepti sa te loveasca sau sa te ameninte pentru ca era tacamul complet, adica asta mai lipsea.
Ma minuneaza comentariile astea venind din partea conationalilor mei masculi, urma de empatie nu au in ei, ar arde femeile pe rug mai ales daca au fost violate fiind scoase tapi ispasitori. Din cauza unora ca voi cuvantul 'barbat' a capatat conotatii negative si toata rasa masculina e aruncata in aceeasi oala si amestecata cu scuipati total gratuit. Voi astia care aparati violatorii nu aveti si voi mame, surori, sotii, nu va e pic de rusine traind printre femei sa le denigrati si invinovatiti chiar si in cazul unui abuz?

| Drimmero a răspuns:

Cel putin asta am pretins de-a lungul timpului. E foarte trist ce se intampla, prea multi anuzatori si violatori in lume, chiar va inteleg de ce va e frica si nu aveti incredere chiar si in astia care in aparenta sunt cu adevarat normali, niciuna nu merita sa fie injosita, abuzata si violata oricat de naspa ar fi ea ca femeie, cred ca e cel mai urat lucru ce poate pati o femeie.

| Drimmero a răspuns:

Nu toti de aici am fost de acord cu ce a facut ala si am condamnat vehement, adica sunt si barbati care au boala pe anumite categorii de barbati, deci nu toti suntem bolnavi.
Barbatul normal nu e ala de care zici, e ala care apreciaza femeia, care o apara si ii ofera mediu propice, nu suntem toti la fel, pana si barbatii ii arata pe altii cu degetul, te rog nu generaliza, era de la sine inteles ca bati inspre astia care au luat apararea violatorilor dar am tinut sa iti zic ca mai exista si tipi normali.

| Jus7t a răspuns (pentru Drimmero):

"mai exista si tipi normali."
Ca jus7t.

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

Nu pe mine trebuie sa ma convingi ci pe ele, cu ele iti faci familie (de preferat una singura)

| Jus7t a răspuns (pentru Drimmero):

Au intuiția bună, e mai greu cu ele.

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

Gasesti tu ceva potrivit, am incredere, le faci burger pe gratar si le cuceresti, e un DA instant!

| nevermatch a răspuns (pentru Drimmero):

Am vazut. Nu ma refeream la tine, jus7t, adeleu, requiem si cine a mai raspuns pe la inceput cand inca nu navalise turma de misogini.
Si am si eu destui barbati in viata mea cu care nu mi-e rusine big grin
Vorbeam strict cu ei.

| Drimmero a răspuns (pentru nevermatch):

Ma bucur daca e asa, pentru unii a fi barbat adevarat inseamna sa bati femeile, sa le domini cu forta fizica, sa le umilesti si bla bla-uri can can-iste, sa tii de ei cat de mult poti, ca ei gasesti rar.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Imi pare rau pentru cele intamplate. Data viitoare ai mai multa grija, si fii atenta pe cine "alegi". Asteapta si discuta inainte cu barbatul respectiv despre asta.

Ca parere despre acele persoane... inconstiente si... nu ar putea sa se numeasca barbati big grin

| relian a răspuns:

Tu nu crezi c a e ceva ciudat la intrebarea asta? Ma refer ca intrebarea n-a fost pusa in legatura cu faptul ca un barbat a facut sex cu ea si ea nu voia,ci a intrebat ce parere avem noi de un barbat care ar face sex cu o femeie ce nu ar avea chef.

Eu asa vad intrebarea.Ea de fapt cred ca deja este in relatie cu un barbat,ala o vrut sex,ea na vrut,acu vrea s-a afle ce parere avem de un barbat de genul asta.

Pt ca daca citesti mai cu atentie, intrebarea la asta se referea, ce parere avem de un barbat genu asta, care insista la femeie sa faca sex cand e a nu are chef.

Ea na spus nimic de viol, nici na intrebat ce sa fac, uite ma violat unu.laughing

| nevermatch a răspuns (pentru relian):

Viol înseamnă sex cu forța. Daca acum afli, îmi pare rău. Nu, nu e ciudat, poate e in șoc sau poate face alegeri aiurea dar asta nu înseamnă că merită așa ceva și nu contează în ce relații e cu el. Fortatul e viol și a menționat politia in întrebare.
Mi-e sila că am ajuns sa explic ceva atât de banal...

| relian a răspuns (pentru nevermatch):

Ai ajuns sa explici ce?laughing eu am intrat in vorba acum nu sa discutam despre ea,am intrat sa discutam de tine happy
Fata sa fie sanatoasa, daca are iubit, barbat sa-i dea aluia ce are nevoie, e problema ei.
Politia na chemat ca nu vrea, doara no sal dea in gat pe iubi.

In sf deci tu mie nu ai ce sa imi explici, nu-s cazut din Luna acu recent.Asta cu discutia a fost motiv sa intru in vorba cu tine, asta de inca nu ti-ai dat seama.
Dar se pare ca foarte greu poate cineva sa discute cu tine, esti dificila rau.
Cu ce te ocupi pe acolo?

| Sofer a răspuns:

Te forțează fără voiita ta?

| AnemonaP a răspuns (pentru Sofer):

Cum poți fi forțat cu voința ta?!?! A forța pe cineva e implicit fără voința acelei persoane… doamne!

| Hammurabi a răspuns:

Băi frate, vouă chiar vă stă mintea la toți?
Sau și tu ești femeie și te isterizezi din oficiu fătă să înțelegi ce spun?

E corect. A fost abuzată și violată.
Dar dacă tipul n-a amenințat-o, n-a fost violent (ea a spus) DE CE NU A PLECAT în momentul în care a văzut ce intenții are?
Sau s-a prins de intențiile lui doar după ce a fost violată?
DE CE NU S-A SALVAT? dacă tipul nu era violent și n-o amenința nici fizic nici verbal?
Ce dracu' ocolește toată lumea să răspundă la întrebarea asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

"Dar dacă tipul n-a amenințat-o, n-a fost violent (ea a spus) DE CE NU A PLECAT în momentul în care a văzut ce intenții are?"
"DE CE NU S-A SALVAT? dacă tipul nu era violent și n-o amenința nici fizic nici verbal?"
S-a blocat,a paralizat,a înghețat,n-a ştiut cum să reacționeze.Ce e aşa greu de înțeles? Poate o fi vrut şi ea să facă sex cu el,de aia or fi şi ajuns amândoi în dormitor,e logic asta,nu în pat direct,că a zis la început că a împins-o pe pat,iar apoi el a forțat-o să facă sex cu el fără să fie violent (la modul exagerat că tot a fost) sau să o amenințe,doar că o ținea strâns,asta după ce a sărutat-o probabil forțat şi ea a încercat să se retragă,dar n-a lăsat-o el şi a încercat s-o ia cu frumuşelul,cu "e ok,e ok",văzând-o sigur că nu vrea să continue,deci şi-a dat seama că nu e dornică de aşa ceva,ca să se liniştească şi să-l lase pe el să-şi facă poftele în voie:
"Si a început să mă sărute si eu m-am tras si apoi m-a tras in spate, dar el m-a apucat cumva si m-a ținut strâns lângă el in pat și a zis : e ok e ok. Si după a început sa mă pipăie si durea acolo jos unde m-a atins pentru ca nu eram udă. Si tot o continuat si mi-o si pus mâna pe aia..."
Ideea e că el a vrut să ducă lucrurile în acea direcție deşi a văzut foarte clar că ea nu era cu mintea acolo,asta înainte să înceapă s-o forțeze pentru că se vede clar,e evident când o femeie vrea cu adevărat să facă sex,nici nu trebuie să o întrebi,e implicată,e dezghețată,nu are rețineri,se observă prin limbajul corpului.Un bărbat care face aşa ceva, ori e conştient că de fapt o obligă, cum a fost şi cazul ăsta, ori e un virgin frustrat sau duce lipsă grav de peesdă şi e atât de disperat să şi-o tragă încât i se întunecă totul şi nu mai observă nimic în jurul lui. Oricum, în ambele cazuri e vorba de oameni cu probleme la cap.Un om normal nu ar încerca să facă sex cu un altul care e practic ca un mort.

| gritt a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca macar femeile inteleg...
Daca vedeam comentarii asa psihopate si din partea femeilor imi pierdeam speranta de tot in lumea asta...

| Hammurabi a răspuns:

După mintea voastră, dacă o femeie se excită și se udă, nu mai poate fi vorba de viol?

Despre ce vorbiți fraților? Bateți câmpii la greu.

| VoidEternal a răspuns:

Ai un dar în a-i alege...

| AnemonaP a răspuns (pentru VoidEternal):

Acest răspuns i l-ai fi dat și fiicei tale dacă venea violată acasă? Ca na, am vazut ca ai copil/copii.

| VoidEternal a răspuns (pentru AnemonaP):

Nu. Dar ea nu e fiica mea.
Și analizând postările ei de aici, nu am zis nimic neadevărat. Asta nu însemna că e vina ei că s-a întâmplat asta. Dar nici a mea.

| Lukasssz a răspuns:

Ai fost violata si nu il dai la politie? WTF is wrong with you...

| Eireann a răspuns:

Din punct de vedere legal nu conteaza ca l-ai provocat. Nu conteaza nici daca esti maritata cu el, daca tu zici nu si el continua se cheama viol conjugal si se pedepseste.

| Eireann a răspuns:

Nu vorbeam de empatie, eu ziceam de lege. Nu conteaza daca i-a dansat in poala sau era venita de la manastire, daca a refuzat si el nu s-a oprit atunci e infractiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce comentarii scârboase. Vomit.
"Acuma eu la poliție nu îl dau pentru că măcar nu a fost cu lovituri sau amenințări, dar tot urât mi se pare"
Fată, ai fost VIOLATĂ, nu mai contează că nu te-a lovit sau amenințat. Ceea ce a făcut el se numeşte viol.Du-te la poliție.

| brokxy explică:

El a zis, EXACT: Hai să îți fac un masaj de relaxare. Si eu am zis: "uhm nu mulțumesc e ok" Si a început să mă sărute si eu m-am tras si apoi m-a tras in spate, dar el m-a apucat cumva si m-a ținut strâns lângă el in pat și a zis : e ok e ok. Si după a început sa mă pipăie si durea acolo jos unde m-a atins pentru ca nu eram udă. Si tot o continuat si mi-o si pus mâna pe aia...

| AnemonaP a răspuns (pentru brokxy):

Te-a atins sau te-a violat? Chiar și dacă doar te-a atins, tot e de mers la poliție.

| Hammurabi a răspuns (pentru brokxy):

Faptul că ai fost abuzată, e clar.
Întrebarea mea e, ce căutai cu el în pat?
Ce gândeai tu în momentul în care ai urcat cu el în pat? Că veți trage un pui de somn împreună?
Pentru că patul, ca obiect de mobilier, nu are prea multe funcțiuni. laughing
Când ai văzut că are tendința să te pipăie, de ce nu te-ai ridicat să pleci? Erai paralizată?
Faptul că tu l-ai încurajat într-un fel prin comportamentul tău, n-are nici o importamță/valoare în desfălurarea faptelor?

| AnemonaP a răspuns (pentru Hammurabi):

Contează ce caută cu el in pat? De ce întrebările mereu sunt indreptate spre victima, in loc sa fie îndreptate spre violator?!?!
Când urci in pat cu cineva, rămâne alegerea voastra ce faceți mai departe. Dacă ești in pat cu cineva, nu înseamnă un Da pentru sex, decât dacă ați hotărât acest lucru înainte. Și chiar și așa, unul dintre parteneri se poate răzgândi, nu-i bătut in cuie.
Cât de usor e sa dai sfaturi după și sa spui ce ar fi trebuit sa faca victima, când aud replici de genul, rămân uimita.
Nimeni nu încurajează pe nimeni sa treacă la viol. Tu cred ca nu știi ce înseamnă ăla viol. In nicio viața nu exista MOTIV pentru a viola pe cineva, in absolut NICIUN context.
Eu, ca și femeie, pot sa ma frec de tine pana obosesc, tu, fără acordul meu, nu ai dreptul sa ma atingi și sa ma forțezi sa fac ceva ce nu vreau.
Ai auzit de consimțământ?! Dacă tu pui mana pe mine iar eu îți iau mana sau spun NU, te opresti.
Când treci de NU-ul partnerei, este abuz, orice ai face.

| Hammurabi a răspuns (pentru AnemonaP):

Pentru că e un lucru pe care voi nu vreți sub nici o formă să-l acceptați și să-l recunoașteți, cu toate că e real (în cazul ăsta concret, nu vorbesc la modul general).
El e categoric vinovat de viol. (n-am negat nici o clipă asta)
Dar pentru situația creeată care i-a dat lui posibilitatea să abuzeze, e vinovată ea.
Pentru că a avut posibilitatea să oprească totul și să plece, evitând desfășurarea ulterioară. (el nu era violent și n-a amenințat-o nici fizic nici verbal, deci ea putea să o facă)
Dacă acum, în momentul ăsta, Procuratura i-ar spune ei să facă plângere, pentru că vrea să îl bage pe el la pușcărie 7 ani, pentru că a violat-o, crezi că ea ar accepta sau nu?
Ce-ți spune asta?
Sau e mult mai simplu să judeci totul doar "în modul" și să privești doar prin ochelari de cal?

| Drimmero a răspuns (pentru Hammurabi):

"Dar pentru situația creeată care i-a dat lui posibilitatea să abuzeze, e vinovată ea."

VS

"Si prima data cand m-a împins pe pat eu am încercat să mă ridic si tot nu m-a lăsat.Si nu stiam până acum ca e asa greu să încerci sa impingi un bărbat de 1.80 de peste tine."

Daca citeai cu atentie ai fi vazut ca ea a incercat sa plece de acolo, cel putin asta reiese din ce a scris in intrebare.

| Hammurabi a răspuns (pentru Drimmero):

"Si prima data cand m-a împins pe pat eu am încercat să mă ridic si tot nu m-a lăsat."

VS.

"nu îl dau (la Poliíe) pentru că măcar nu a fost cu lovituri sau amenințări"

Ți se pare foarte ok, nu?
Lasă că poate îl dă la următorul viol...

| nevermatch a răspuns (pentru Drimmero):

Vorbim cu un expert in violuri.

| Drimmero a răspuns (pentru Hammurabi):

Aici in mod normal trebuia sa declare asta, nu sa-l lase, aici a gresit ca il iarta si ii da ocazia sa mai faca asta si altora, poate ii e teama de procedura in sine, poate de ce o sa zica familia, ceva o blocheaza sa faca asta.

| Drimmero a răspuns (pentru nevermatch):

Hammu parca nu e el, de la morbid si altii nu aveam pretentii dar el e om matur si are experienta de viata.

| AnemonaP a răspuns (pentru Hammurabi):

Sa ii spui cuiva ca i-a dat violatorului posibilitatea sa o abuzeze, e groaznic.
Tipa a încercat sa scape, el s-a asezat peste ea, forța fizică a fost. Nu înțelegi cum este, ca și femeie, sa treci printr-un astfel de eveniment, e atât de usor sa spui după:,, ar fi trebuit sa pleci/ar fi trebuit sa-l lovești/ar fi trebuit sa țipi" și așa mai departe. E foarte usor de zis. Cei mai buni suntem la dat sfaturi și cum ar fi trebuit sa se desfășoare totul. Dar realitatea nu e așa.
Foarte multe victime nu depun plângere tocmai pentru ca le este frica sa nu se afle happy sau ca le este frica. Dacă tu nu depui plângere, asta nu înseamnă ca este o pronlema cu tine.

| gritt a răspuns (pentru Hammurabi):

''Întrebarea mea e, ce căutai cu el în pat?''
Era iubitul meu pe atunci. Avea dreptul, nu? Ce raspuns astepti la o intrebare atat de imbecila? Te astepti sa iti spuna ''asteptam sa fiu violata''? Si daca raspundea ''voiam sa facem sex, dar m-am razgandit'', ii spuneai ''atunci meriti"?

''Ce gândeai tu în momentul în care ai urcat cu el în pat?''
Ca e iubitul meu si nu poate sa-mi faca rau.
Tu cand te urci cu o fata in pat te astepti sa te abuzeze?
Cand nu vrei sa faci sex, dormi in curte? Sau ii spui iubitei ''nu''?

''Când ai văzut că are tendința să te pipăie, de ce nu te-ai ridicat să pleci? Erai paralizată?''
Da.

Astea nu sunt intrebari serioase. Sunt incercari malitioase de a minimiza fapta. Pun pariu ca esti genul care spune ''not all men'' in timp ce predica faptul ca nu poti exista in preajma unui barbat fara sa te gandesti ca te vi0leaza si ca trebuie sa iei masuri, nu sa porti fusta scurta si sa ai umerii la vedere.
Cand o sa am nevoie de un vomitiv o sa caut intrebarea asta.

| Hammurabi a răspuns (pentru Drimmero):

"Hammu parca nu e el, de la morbid si altii nu aveam pretentii dar el e om matur si are experienta de viata."

Am să-ți spun de ce.
Și nu numai ție, tuturor de aici.
Acum câțiva ani de zile, cel mai bun prieten al meu, a cunoscut o tipă. Prietenă cu soră-mea.
Toate bune și frumoase, s-au împrietenit, tipa din București, el vecin cu mine la Snagov (pe vremea aia eram în RO).
Într-o zi, el, Silviu, vine la mine și îmi zice că i s-a întâmplat o chestie cam ciudată. Raluca (tipa) a stat cam toată ziua pe la el, s-au jucat, s-au tachinat și până la urmă s-a ajuns la sex.
Sex, care a fost urmat de o discue ciudată, în care Raluca susținea că ea n-a fost de acord să facă sex cu el, ea doar se juca, iar el a luat totul prea în serios și că ea consideră că a fost violată.
L-am întrebat dacă a forțat-o, sau ce s-a întâmplat?
Mi-a zis că a fost ca o joacă, că s-au tăvălit prin pat, că o mai ținea de mâini, că ea se mai zbătea, dar totul era în joacă. Ba chiar, la un moment dat ea l-a lovit din greșeală cu genunchiul în ouă și au râs amândoi. Au făcut sex chiar dacă ea se mai zbătea (în joacă, zicea el) și lui nu i s-a părut nimic ciudat.
A dus-o cu mașina acasă dar cică ea a făcut pe îmbufnata tot drumul.
În ziua următoare s-a trezit cu Poliția la ușă pentru că ea depusese plângere pentru viol.
A fost citat la audiere. Le-a explicat totul și cum s-a întâmplat, dar a fost reținut iar apoi i-au dat 30 de zile arest preventiv la Poliția Capitalei.
După câteva zile am aflat că e mort, că s-a spânzurat în arest.

În seara în care el a dus-o acasă, ea a vorbit cu soră-mea la telefon.
Și îi spunea că ea se gândea că la un moment dat o să se culce cu el, dar nu era chiar pregătită în ziua aia și ea vrea să fie decizia ei nu a lui.
Și "întâmplător" a întrebat-o pe soră-mea dacă el stă bine material, dacă are bani.

În concluzie, e ultima mea postare pe tema asta.
Prefer să nu mai discut cu voi despre așa ceva, dacă voi considerați "din oficiu" că întotdeauna și în orice circumstanță, toate fetele/femeile sunt niște flori pure și gingașe iar toți băieții/bărbații sunt niște jigodii și animale indiferent de situație.
Sunt vinovat că încerc să judec obiectiv o situație?
Asta e. N-o mai fac. Pot trăi și fără.

| nevermatch a răspuns (pentru Hammurabi):

''După câteva zile am aflat că e mort, că s-a spânzurat în arest.''

Good. Daca era nevinovat, nu avea nicio grija. Stia ca nu avea ce sa-l incrimineze. Oricum si violul cu dovezi abia se pedepseste, mereu exista o portita de scapare. Deci a avut el ceva de ascuns cu care nu a putut trai, pentru ca gestul este prea extrem. Ti-a zis el ca a fost o joaca si tu l-ai crezut ca e prietenul tau. Am cunoscut si eu unul care mintea cu nerusinare ca nu a facut nimic cu dovada video in fata happy

''Se zbatea in joaca'',''l-a lovit cu piciorul in oua si au ras'', ''era imbufnata pe drum''. Hai ca esti chiar naiv. Atatea indicii. A facut si el ca tine, a minimizat fiecare gest de-al ca sa sune povestea mai inocenta. Hei, am dat-o cu capul de pereti, dar a chicotit! Asa suna ce ai povestit tu.

Vezi ce usor e sa judeci? Daca povestea e reala, ar trebui sa intelegi, in sfarsit, despre ce vorbim aici. Noi nu suntem judecatori aici sa cerem dovezi. Fata povestit ce i s-a intamplat si ce a simtit, si tu ai incercat s-o manipulezi din frustrari personale.

Nu judeci obiectiv cand sugerezi ca violul se cere, se asteapta, se scuza si alte bolnavii.
Coercitia e viol.

| anonim_4396 a răspuns (pentru nevermatch):

"Daca era nevinovat, nu avea nicio grija. Stia ca nu avea ce sa-l incrimineze."
Nu neapărat. Poate fi şi asta o variantă, dar nu poți să ştii exact ce faze i-o mai fi făcut înainte cărora nu le-a dat importanță prea mare chiar dacă i s-au părut ciudate la momentul respectiv doar pentru că erau la început, când atracția e foarte mare şi se trec cu vederea multe, iar lui în rest îi plăcea foarte mult de ea. Dacă cele relatate de prietenul lui sunt adevărate, tipa cam pare să aibă ceva probleme la mansardă şi pare că a vrut să-l şi escrocheze.Se poate să fi avut un plan bine pus la punct de la bun început,iar el când o fi ajuns în închisoare s-o fi speriat când a pus totul cap la cap, şi-a dat seama cât e de nebună şi n-a mai văzut nicio scăpare.
El n-o fi zis aici toate detaliile, o fi scris în mare ce s-a întâmplat şi poate a mai omis chestii.
Oricum, şi dacă e adevărat şi dacă nu ceea ce i-a povestit prietenul, greşeala lui la întrebarea asta e că a judecat totul prin prisma propriilor lui frustrări.

| Drimmero a răspuns (pentru Hammurabi):

E ciudat de tot ce s-a intamplat. E dubios ce a fost acolo si e regretabil ca s-a sinucis fara a fi cazul elucidat. Clar nu toate femeile sunt niste panselute dragalase, exista destule care fac rau dar tind de multe ori sa le iau partea pentru ca in general sunt o categorie vulnerabila ce sunt abuzate, hartuite, umilite si stiu cum sunt barbatii in mare parte maimute fara minte si isi arata legea cu forta si abuzuri.

| Chicken91 a răspuns (pentru Hammurabi):

Sa stii ca unele persoane pur si simplu nu mai stiu ce sa faca. Si cu ce l-a incurajat? Oricine are dreptul sa refuze sex chiar si cand se intampla, din "n" motive (ca doare, ca ti-e rau, ca ti-e lene, ca ai obosit, ca te simti nasol cu persoana).

| Jus7t a răspuns:

"Cum vi se pare un barbat care vă forțează să faceți sex?"

E un singur răspuns : Violator.

"Si prima data cand m-a împins pe pat eu am încercat să mă ridic si tot nu m-a lăsat"

Nu știu ce nu e clar.
Clar te-a forțat.

"Fără violenta", ok, nu te-a lovit dar tu I-ai spus că nu vrei? Te-ai zbătut? Ai țipat? El ce spunea, te-a amenințat?

Nu dai anumite detalii.

Plus de asta, spui ca "dar tot urat mi se pare" de parca vorbim de ceva minor aici.
Asta e reacția ta? "M-a violat, mi se pare urat"?

Cu sau fără lovituri, e tot viol.
Iar ca nu îl dai la politie...de ce nu?
Oferă mai multe detalii, ca nu știu dacă ești troll sau nu happy

| Mopmop a răspuns:

Din ce spui e clar viol. Ideea e sa nu il lasi in pace pentru ca va prinde curaj si in timp posibil va face viol urmat de moartea victimei.
Restul sunt povesti...

| Catalin77945 a răspuns:

Se cam numeste viol ce spui tu acolo si nu e ok deloc, si ai un noroc in a gasi barbati serios acu

| nevermatch a răspuns:

"Ai fost abuzată atât de des încât explodezi la orice comentariu pe un subiect de-ăsta?"

Da, toate am fost, evident rolling on the floor Trebuie sa fii abuzat sa fii om. Bine de știut.

"acum 46 minute | Hammurabi a răspuns (pentru iliiiinca):
Nici tu nu înțelegi ce întreb eu?
De ce n-a plecat când a văzut ce intenții are el, ÎNAINTE să se pună problema dacă e udă sau nu?"

Nu contează happy. S-a întâmplat. De ce vrei sa o faci sa se simtă vinovată EA de asta? Ce rezolva întrebarea asta? Vrei sa o manipulezi că "e ok, că era cu el în pat". Efectiv nu contează. Putea să fie și înfiptă de buna voie și să zică nu. Tu ai idee cate femei trec într-un cupluri/casnicii prin asta și sunt manipulate așa? Ești toxic.

"acum 41 minute | Hammurabi a răspuns:
După mintea voastră, dacă o femeie se excită și se udă, nu mai poate fi vorba de viol?"
NU. Ai zis că a încurajat, atâta de puțin îți trebuie ca bărbat să fii încurajat? Sa fii cu ea in pat și atât? Aia zice nu, o vezi înghețată, nu era nici măcar uda. Dar ea l-a încurajat happy că a stat cu el în aceeași incapere.

Nu mi te aminteam așa.
Cred că te-a rănit una cat ai fost plecat.
Pur misoginism.

| nevermatch a răspuns:

Nu degeaba ai 40 de ani si scrii romane pe TPU toată ziua happy victimele nu ar trebui sa fie printre oameni? Oricum pe foarte multe le si omorati.

| nevermatch a răspuns:

''Şi fata asta, dacă venea aici să povestească, de exemplu, cum şi-a rupt piciorul din cauza lui, nu mai stătea niciunul de aici să facă o analiză atât de amănunțită a întrebării, să se ia de modul în care s-a exprimat şi s-o ia la întrebări. Răspundeau şi atat.''

E.x.a.c.t happy

''nici femeile nu ştiu''
Manipularea Hammurabica e super comuna. Ajung femeile damaged af la o varsta si nu stiu de ce.

| nevermatch a răspuns:

Nu ma scarbesc barbatii. Ma scarbesc barbatii cu mentalitatea ta. Misoginii. Sunt si cativa normali pe aici din fericire. Nu tu. Dar sunt big grin Sarbatori fericite si mult xanax iti doresc.

| AdeLeu a răspuns:

Ne intrebi cum ni se pare? Cum sa ni se para? Un violator împuțit, iar tu, du te fuguța la poliție, e vina ta ca îl lași in libertate

| gritt a răspuns:

Comentariile astea mi-au intors stomacul pe dos. Te rog sa ii ignori! Am trecut si eu prin asta acum 5 ani.
Chiar daca nu ai destule dovezi ca sa mergi la politie te rog sa vorbesti cu o persoana apropiata tie in care ai incredere, sa nu te inchizi in tine!
Eu am facut greseala asta din cauza rusinii si a confuziei (brain fog).
Ulterior am dezvoltat o gramada de probleme pe fond psihic. Trebuie sa te asculte cineva. Eu dupa 3 ani am povestit prima data prietenului meu actual printr-un mesaj text ca verbal nici acum nu pot pronunta unele cuvinte... a fost prea tarziu ca aveam triggere puternice, fobii, blocaje psihice si uneori simt ca e tot mai rau.
Eu nu cred ca o sa mai fiu vreodata bine chiar daca inca ma lupt cu mine, dar tu sper sa ceri ajutor din timp.