| SunshineSunrise a întrebat:

Vreau sa plec de acasă la iubitul meu. O sa va povestesc tot. Citiți va rog tot.
1 la mana am 17 ani și 4 luni.
2 la mana am încercat sa am o relație ok cu părinții mei sufocați în comunism, dar nu se poate, și nu ma afecitează injuriile.
Bun. Sunt de 1 an cu el. E chiar ce le-ar fi plăcut lor, facultate, nu fumează, nu bea.
Problema e următoarea, nu ma lasă decât odată pe săptămâna și o ora sa ies pe zi afara asta de la 11 pana la 12 ziua. Nu suportam amândoi chestia asta, e groaznic mai ales ca e o iubire intre noi chiar peste măsură, planuri de viitor etc.
Mama e genul ala dacă nu are bani nu știu ce. Ea nu a iubit un bărbat niciodată a fost mai mult pe material și sa aibă pe cineva si nu stie ce e dragostea. Ma rog, nu asta e problema doar v-o zic ca pe o introducere a ceea ce vreau sa va spun.
Mama mi se pare ca are o problema psihica, în sensul ca inventează povesti de speriat copiii ca de exemplu ca sunt o t***a, o panorama, ca ma droghez (jur ca nu am pus gura pe asa ceva vreodata).
Ca are poze de la politie ca băgăm la vena și nu am făcut asta niciodată și nici nu o sa fac. Deci, e limpede ca apa ca aberează cu politie cu tot, având în vedere ca nu am făcut asa ceva și pozele alea nu exista pentru ca i le-am cerut din pura curiozitate straight face și nu le avea. Eu nu înțeleg cum poate un om ca ea sa ma prosteasca pe fata cu chestiile astea. În fine nu ma afectează amenințările verbale. Ma deranja faptul ca fix când voiam sa ies mai des afara cu el (totuși avem o relatie) nu ma lasa și abera în ultimul hal (când nu vrea sa ies sau orice altceva inventează chestii legate de politie). Ok. Vine în fiecare seara la mine în camera și începe sa ma înjure fără motiv și îmi zice ca ma urăște. Acum o luna dacă nu exagerez (sau mai putin) mi-a dat cu telescopica în cap, coaste, picioare. Am vrut sa sun la politie dar eram pe jos nu știam ce sa fac și tot țineam asa la ea în sensul ca nu voiam sa aibă probleme. Mare greșeală probabil. De fiecare data cum aude ca vreau sa ies cu el sau cu o tovarasa/un tovarăș începe sa facă scandal și sa ma facă panarama ca la vârsta mea nu se iese afara. crying Nu pot, am o vârstă, vreau sa ma recreez și ok, nu ma lasă afara, dar nu vreau, nu vreau sa vina după mine sa ma agreseze fizic, nu mai suport! Sa va povestesc astăzi seara ce am pățit, a umplut tot paharul. A intrat peste mine în camera și a inventat ca are politia pusa pe urmele mele și ca am intrat intr-un bloc și am făcut oral. straight face Am rămas proasta când am auzit, iar eu astăzi m-am chinuit sa tocesc 3 lecții ca sa îmi închei situațiile școlare de pe semestrul 1 ca aveam o nota la aceste materii. Nu înțeleg ce problema are, ce sindrom are, de ce face asa. Se mai liniștite, după a intrat iar peste mine în camera și mi-a băgat unghiile cu gel în fata și mi-a lăsat niște zgârieturi și mi-a rupt bluza după mine. Mi-a băgat mana în gat, m-a PS sa ma sinucid adică ma împingea spre geamul de la camera mea ca e mai jos si gen dacă dai cu spatele poți sa cazi ca geamul vine în zona genunchilor puțin mai sus. crying Am zis stop, nu mai pot în fiecare zi scandal și lovituri. Asa ca nu voi mai accepta de astăzi înainte. E o parte a vieții mele ce v-am spus și nici un sfert, sunt si mai grave dar eu vreau doar sa aflu ceva.
Dacă ma mut la iubitul meu cum fac sa nu dea de mine? Măcar pana realizează ca m-a alungat indirect, m-a făcut sa sufar în ultimul hal, iubitul meu are probleme de sănătate si schimbarile astea de stare ceea ce pățesc eu îl fac sa aibă crize și sa vomite sânge. Am numai mesaje cu amenințări de la mama în telefon și s-a uitat odată la mesajele mele fără sa vad când voiam să îi scriu unei fete, s-a enervat rău și a căzut pe jos și vomita sânge. Am chemat ambulanta și am preferat sa rămân cu el 2 ore pana îl eliberează. Mama din nou, scandal infernal ca am întârziat. Am încercat sa ii explic tot și a zis ca nu ii pasa, ca are și el părinți (deși sunt morti).
Vreau sa plec la el acasa. Ce pot sa fac sa nu ma găsească mama? De scos cartela și bateria am înțeles. Închis Facebook. Insta. Snap. Altceva? sa ma asigur. Ajutati-ma, va rog!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Fiind minora (sub 18 ani) nu poti sa pleci de acasa decat cu acordul parintilor!
2. daca parintii anunta politia ca iubitul te-a corput, sedus si intretine raqporturi sexuale cu tine, intra imediat in puscarie (pedeapsa este de la 3 la 10 ani)
3. Daca refuzi sa te intorci acasa de buna voie, te pot aduce cu forta sau te pot inchide in Caminul de Copii, unde vei sta pana la 18 ani, cand esti majora.

PS. Cati ani are iubitul tau?
Daca este minor si el (sub 18 ani) scapa cu pedeapsa mai mica, dar daca el este major (peste 18 ani) pedeapsa esteintre 3 si 10 ani

| mihai69 a răspuns:

Plângere la Poliție și protecția copilului. Musai.

Răspuns utilizator avertizat
| Mrlove2017 a răspuns:

Sa o inregistrezi si sa mergi la politie... asta nu e mama... e pe principiul eu te am facut, eu te omor

| Gyocayele a răspuns:

Vai de capu' meu...Fa plangere la protectia copilului si la politie.Inregistreaz-o,nu se poate asa ceva, minciuni care nu le crede nici un copil de a 6-a, violenta fizica si libertate 0.Cat despre mutat...Eu unul nu as sta cu in casa cu asa mama in locul tau.