| Vlad2024 a întrebat:

Dacă 11 ani. Si mă masturbez e grav? Nu o sa mai am copii?

76 răspunsuri:
| Andreeaa19 a răspuns:

E grav pentru sănătatea ta mintala, e foarte grav.
Cum sa ai copii?
Te rog frumos du te si vorbeste cu parintii tai sau du te la un psiholog pentru ca iti va spune mai multe.
Lasa internetul si filmele porno care nu iti fac bine deloc, la vârsta ta ar trebui sa iti vezi de scoală, de invatat, nu de masturbareoh go on

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Andreeaa19):

Ai putea sa-mi arati macar un singur material stiintific sau medical in care sa apara afirmatia ca masturbarea afecteaza sanatatea mintala? Pana la postarea acestui raspuns te-am considerat o persoana educata, citita, informata si invatata. Constat ca aparentele inseala. Uneori chiar FOARTE GRAV vorba ta. Ma intreb daca folosesc internetul, ce site-uri porno acceseaza se vada filme porno animalele care se masturbeaza

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Andreeaa19):

Te informez sprestiinta ta, ca masturbarea nu este o activitate exclusiv umana.O practica mai multe animale. Daca doresti am sa-ti trimit in particular si filmele ca sa probez cele afirmate. Aici nu se admite deoarece acest site este accesat si de copii.

| Andreeaa19 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu exista studii care apropa faptul ca masturbarea dăunează fizic sau mental, as vrea totusi sa iti scriu in privat unele lucruri, daca se poate

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Andreeaa19):

OK am sa-ti las si ID-ul daca doresti.Chiar mi-ar face placere sa discut cu tine.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Faptul ca animalele se masturbeaza, nu inseamna ca este sanatos.
Animalele nu se imbolnavesc de stres, asa cum se imbolnevesc oamenii.

Reactia de LUPTA SAU FUGA activeaza mecanisml stresului.
Articole stiintifice sunt o mie.
Treaba este ca si excitatia sexuala activeaza acelasi mecanism, al stresului, asa spune stiintificul Paul MacLean.

Deci indirect se spune, dar tu care nu sti ce inseamna stresul, nu ai cum sa iti dai seama de lucrul acesta.

| Seba2013 a răspuns (pentru Andreeaa19):

Uite aici un articol stiintific care arata ca masturbarea provoaca cancer.
http://www.webmd.com/......ancer-risk

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Multumesc pentru explicatia extrem de bine documentata. Si cand ma gandesc ca era cat pe ce sa mor prost de-a binelea, dar iti promit sa-l studiez cu maxima atentie pe ""stiintificul"" indicat de tine. rolling on the floor

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Studiaza despre creierul reptilian,
Aici se gaseste reactia de fuga sau lupta, tot aici se gaseste si excitatia sexuala.
Aceste reactii activeaza sistemul nervos autonom, care este mecanismul stresului.
Multi in ziua de astazi confunda stresul cu boala, dar nu sunt sinonime.
Fara stres am muri,

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Ce creier reptilian? Se pare ca in cazul tau acea ramasita a ramas intr-adevar partea de creier care iti este in stare functionala. In cazul meu functioneaza neurocortexul, sau creierul nou carea aparut prin evolutie, care este sediul cunoasterii, al logicii, al ratiunii, al liberului arbitru adica acea parte a creierului care ne deosebeste net de animale.Si se pare ca si pe noi doi.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Aha si eu sunt superman.
Baiatas, tu nu esti doar un om rational, esti si unul emotional.
Instinctul sexual nu se gaeste in creierul rational, neocortex, asa cum ai citit.
Instinctul sexual, se gaseste in creierul reptilian, si tot aici se gaseste si stresul.
Dar lucrurile acestea le afirma chiar cei ca tine care recomanda masturbarea.
Ei stiu ca noi nu suntem doar rationali, sunt si instinctuali asa ca animalele.
Studiaza baiete, si daca ai ceva de contrazis, sau daca vrei sursa stiintifica, cere si ti se va da.

| Andreeaa19 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu stiu ce inseamna masturbareahappy. Crede-ma sunt informata, am citit studii care atesta, negru pe alb, faptul ca nu este nimic rau in a te masturba.
Insa, inainte de toate acestea, copiii ar trebui sa se informeze inainte de a pune intrebari prostestihappy

| Alexandra234girl a răspuns (pentru Andreeaa19):

Tu ai mereu dreptate in răspunsuri laughing).

| Andreeaa19 a răspuns (pentru Alexandra234girl):

Pai da!hee hee

| Andreeaa19 a răspuns (pentru ChicosMadalinaBriana):

Pai n-am dreptate?laughing

| Andreeaa19 a răspuns:

Ca sa terminam toate afirmatiile in contradictoriu, toata lumea se masturbează, iar eu nu cunosc pe nimeni care sa spuna ca are probleme din aceasta cauza. Cam asta e adevărul.
Vreau sa iti spun, Vlad2024, ca ar trebui sa te documentezi mai multhappy.

| Seba2013 a răspuns (pentru Andreeaa19):

Sunt plin de oameni care sufera din cauza masturbarii.
Citeste cartea pornografia maladia sec. xxl, uitate la oamenii care sufera de stres.
Acesta masturbare activeaza stresul.
In ziua de astazi mor foarte multin din cauza tigarilor, dar nu se arata lucrurile acestea la televizor, din cauza ca pe ei ii intereseaza vanzarile.
Tot asa se ascunde si efectele nocive ale masturbarii.

| Andreeaa19 a răspuns (pentru Seba2013):

Uite aici, acest site "CSID-Ce se întâmplă doctore?".
http://m.csid.ro/sex/sexualitate/5-mituri-despre-masturbare-2780168/
Dupa cum spune si numele lui,cuvântul de la sfarsit,doctore,vezi? DOCTORE,ce inceamna asta? Înseamnă ca de el se ocupa un doctor,da? Care are competente,care e specializat pe un anumit domeniu,care stie ce vorbeste,nu doar presupune si induce lumea in eroare,deci si prin urmare, te rog frumos sa doresti "miturile" despre masturbare.
Oameni ca si tine încearcă sa ii tina departe pe altui de masturbare, de ce? Pentru ca asta este voia Domnului? Dragul meu, suntem in secolul 21, tehnologia este extraordinar de avansata,tot ce vrem sa stim este la un click distanta de noi.
Arata-mi tu,o singura persoana din aceasta lume care nu s-a masturbat vreodată! Sunt foarte curioasă,însă,pentru cultura ta generala iti spun ca NU EXISTA!
Masturbarea afectează sexul? Din contra,il reduce!
Uite,înainte de a mai posta vreo tampenie,te rog sa vii cu informatii clare si concrete care arata ca ai dreptate, pana atunci nu ai cum sa îmi spui tu mie ca masturbarea dăunează. Cea mai simpla metoda prin care iti pori dovedi tu însuți ca masturbarea NU dăunează, este sa mergi la un sexolog, sau si la un psiholog sa-l întrebi si sa vezi ce-ti va răspunde. Sa vedem dupa, care din noi are dreptate.
Ai continuat sa scrii aici 10 fragmente:)) ai văzut ca nu iti mai răspunde nimeni, ce ti-ai spus "uite ce tare in 'clont' sunt eu! Le-am închis gura, nu au replica":)))))) ba da, eu cel Putin, am replica! Si e chiar una argumentată.

| Andreeaa19 a răspuns (pentru Andreeaa19):

Am facut cam multe greșeli, sper sa intelegi. Ai sus am vrut sa scriu 'stresul' nu 'sexul' --> "Masturbarea afectează stresul?"

| Seba2013 a răspuns (pentru Andreeaa19):

Daca doctorul spune sa te arunci in cap, te arunci?
Vreau sa iti spun ca nu este bine sa crezi orbeste in doctori.
De exemplu eu cred ca m-a creat Dumnezeu, nu evolutia cum spune ei.
Deci ascultarea de doctori trebuie sa fie relativa, nu neconditionata.

Miturile despre masturbare:
Uite aici cum sufera oamenii in ziua de astazi, din cauza masturbarii.
Aici in documentarul acesta se arata clar cum cauzeaza anxietate.
https://www.youtube.com/watch?v=lyqxVrhbhYg
Efectele acestea exista, si daca exista efectul, trebuie sa exista si cauza.
In manualul organizatiei mondiale a sanatatii, ICD-10, daca cauti codul F52.7 gasesti DEPENDENTA SEXUALA.
Aici medicii spun, ca lucrul acesta este o problema.
Deci cum este posibil sa se contrazica medicii?

Aratami o peroana care nu se masturbeaza:
Nu poti sa iti arat, insa sunt o multime care nu se masurbeaza.
Majoritatea oamenilor urasc masurbarea, pentru ca este pacat.
Asta o spun aproape toate religiile, daca le studiezi invataturile.
Uite aici un credincios care nu s-a masturbat niciodata:
https://www.youtube.com/watch?v=GrnV7QBxjGw

Am fost si la sexologi, psicologi, si au ramas fara argumente.
Au recunoscut ca masturbarea poate fi daunatoare.
Uite iti spun cateva dintre afirmatiile lor.
Spunea asa:
-Ca orice altceva masturbarea facuta in exces este daunatoare.
-Nu se vorbesc de masturbarea poate fi periculoasa din cauza comertului.
Astea sunt declaratiile lor.

Daca ai replica sti sa imi explici care este mecanismul excitatii sexuale?

Nu cred ca sti lucrul acesta, pentru ca tu crezi orbeste in medici, fara sa le ceri explicatie.

| Seba2013 a răspuns (pentru Andreeaa19):

Faptul ca traim in secolul 21 nu inseamna ca adevarul s-a schimbat.
Adevarul nu se schimba.
Astazi mancam la fel ca oamenii, de demulu.
Facem sex la fel ca ei....nimic nu e nou.
Lucrurile acestea sunt comportamente primitive care nu se schimba.

Iti dau un exemplu sa ma intelegi.

Inainte oamenii, au invatat sa aiba frica de serpi.
Acesta frica. continuam sa o avem si noi, nu o putem elimina.
Este o rectie care nu evolueaza, sunt instincte programate genetic, iar acestea nu evolueaza.
Trebuie sa le controlam la fel ca cei, de demult.

| Andreeaa19 a răspuns (pentru Seba2013):

Ei,nu e asa. Mie nu mi-e frica de serpi:)) (o mica ironie, îmi permit)
Nu este vorba de credibilitatea pe care o acordam unii dintre noi medicilor, ci este vorba de faptul ca atunci când încerci sa faci afirmatii trebuie sa aduci probele si argumentele necesare. Tu mi-ai postat un link, cu un bărbat care nu s-a masturbat vreodată. Ei bine, e o minciuna:)) sau, ne arata din nou cat de inculti sunt oamenii si in prezent. De ce spun asta? Ei bine studiile arata -->
http://www.romedic.ro/masturbarea-la-copii-0P32667
Spui ca nu ar trebui sa ne bazam pe medici,dar atunci când te doare o mana,un picior, capul s.a.m.d. la cine apelezi? Nu la un doctor?:)))
Este adevărat ca incompetenti sunt sute si mii, care dau diagnostice gresite:-j.
Oamenii aceia care 'sufera' din cauza masturbarii, cum au aflat care le e diagnosticul? Nu tot de la medici?:))
Vezi? Te contrazici singur.
1, 2% dintre copiii cu vârste cuprinse intre 2 si 6 ani se masturbează (ocazional,ce-i drept,dar o fac).
Nu cred ca ai fost sa vorbesti vreodată cu un om care se ocupa cu probleme de genul acesta si ti-a spus ca nu e ok sa te masturbezi,in cazul in care chiar ai vorbit atunci ai dat peste un alt incompetent. Dar,ce pori sa astepti de la niste oameni fără cultura generala, fără cunoasterea evolutiei sale, fără capacitatea de a-si pune problema intr-un mod rational?:))
Nu vreau sa mă cert cu nimeni, dar mie nu-mi veni cu link-uri si cu site-uri web in care oamenii spun doar tâmpenii, oamenii necunoscatori situatiei reale.
Faptul ca trăim in secolul 21 ar trebui sa ne faca mai civilizati,mai informati,mai destepti,mai dornici de a cunoaste noul. Dupa cum am spus, tehnologia e extraordinar de avansata,un click si poti sa te documentezi.
Atata timp cat tu(nu ma refer la tine,generalizez.) nu ști pe ce lume traiesti,nu ai cum sa știi lucrurile care te definesc.
Fiecare persoana este libera sa-si exprime punctul de vedere.
Si eu cred ca sunt creația lui Dumnezeu,însă alții cred in știință,.
Citez-"Adevărul nu se schimba"
Atunci,domnule draga,spune-mi tu,care e adevărul?:))
Nu ai de unde sa stii,cum nici măcar unul dintre noi pamantenii nu stim tot adevărul,aici este vorba de religie,cultura etc.
Totusi ar fi bine sa nu intram intr-o polemica in care nu ai cum sa îmi aduci argumentele necesare.
Pe mine doua sau trei vorbe nu ma fac sa îmi schimb părerea, eu vreau dovezi, probe clare, lucruri scrise negru pe alb care sa denote faptul ca ai dreptate, pana atunci eu sunt cam greu de influentat:)

| Seba2013 a răspuns (pentru Andreeaa19):

Tot ce ti-am postat sunt dovezi logice, nu trebuie stiinta.
Religia condamna masturbarea, iar dovada incontestabila este invatatura lor.
Ce dovada mai clara iti trebuie?
NU este clar ca daca o condamna.....nu o practica pentru ca o urasc?
Acesta este un punct.

Eu nu am afirmat ca medicii, nu pot sa trateze.
Eu chiar am spus ca asculatrea de ei trebuie sa fie realativa.
Si ei sunt oameni care sunt pacatosi si poate sa greseasca.

Pai medicina nu se bazeaza pe stiinta?
Desigur ca se bazeaza pe stiinta.
Cei care cred in evolutie, nu se bazeaza tot pe stiinta?
Ba da.
Deci vezi de ce nu cred eu tot ce spun medicii.
Si nu numai eu.....toata lumea credincioasa, nu se bazeaza pe teoriile lor.
Decu medicina su stiinta stau mana in mana.
Atunci cand iti spun ca nu trebuie sa fim robotei ai medicinei, automat vorbesc si de stiinta.
NU EXISTA MEDICINA FARA STIINTA DIN 1992, de cand sa impus medicina bazata pe dovezi.

Toate lucruruile sunt clare pentru cei care studiaza.

Te rog frumos sa imi explici, ce stres elimina masturbarea?
Ca sa faci afirmatia acesta, trebuie sa dovedesti daca stii.

| Seba2013 a răspuns (pentru Andreeaa19):

Adevarul nu se schimba.
Dumnezeu a creat omul----acesta este un adevar.

Ai impresia ca acest adevar se poate schimba?

Daca s-ar schimba, niciodata nu a fost un adevar, ci a fost o minciuna.

Intelegi, de ce lucrurile acestea nu se schimba, asa ca vremea?

| Seba2013 a răspuns (pentru Andreeaa19):

Ei,nu e asa. Mie nu mi-e frica de serpilaughing (o mica ironie, îmi permit)

Pai da tu iti permiti, eu nu imi permit, pentru ca oamenii au nevoie de adevar.
S-au saturat de minciunile vostre.

| Andreeaa19 a răspuns (pentru Seba2013):

Http://m.ele.ro/......atate-4513
Uite aici,masturbarea elimina stresul:).
Da,îmi permit. Eu îmi permit sa fac multe pentru ca pot:)).
Da,perfect de acord cu tine, Dumnezeu a creat omul, însă nu toata lumea crede asta.
Aici nu este vorba de faptul ca medicina merge mana in mana cu stiinta, de fapt e foarte bine, datorita stiintei medicii au devenit mai competenți si mai specializări pe problemele de sănătate.

| Andreeaa19 a răspuns (pentru Seba2013):

Întrebare: Este masturbarea un păcat conform Bibliei?

Răspuns: Biblia nu menţionează în mod specific masturbarea ca fiind sau nu un păcat.
Uite-->
http://www.gotquestions.org/romana/masturbarea-pacat.html

Si pana la urma fiecare este liber in a si alege propriile decizii, doar ca trebuie asumate;)

| Andreeaa19 a răspuns (pentru Seba2013):

Oamenii nu au nevoie de adevăr, oamenilor le place sa le spui ce vor sa audă. Acestea sunt vremurile in care trăim.
Eu nu mint pe nimeni, eu mă bazez pe informatii clare, concrete, nu pe lucruri pe care le spun oamenii fără sa stie despre ce vorbeschappy

| Seba2013 a răspuns (pentru Andreeaa19):

Linkul care l-ai trimis nu arata nimic.
Atata sti sa spui, masturbarea elimina stresul.
Insa daca nu sti sa dovedesti, acesta afirmatie, inseamna ca este falsa acesta afirmatie.
Se numeste pseudostiinta, iar criteriul din ziua de astazi va cere sa dovediti.
Uite aici:http://ro.wikipedia.org/wiki/Medicin%C4%83_bazat%C4%83_pe_dovezi

Medicina fara stiinta se numeste pseudostiinta.
Atunci cand spui ca medicii, nu pot sa greseasca ca ei sunt specializati tu afirmi ca ei se bazeaza pe stiinta.

Dar atunci cand nu crezi in evolutie ci in Dumnezeu, dai cu piciorul in stiinta.

Concluzia:
Daca dai cu piciorul in stiinta evolutiei, insemna ca medicina care este tot stiinta, in ziua de astazi, ne minte.
Intelegi de ce nu poti sa separi medicina de stiinta?
Atunci cand de iei de stiinta, te iei si de medicina.

| Andreeaa19 a răspuns (pentru Seba2013):

Depinde!
Oricum, nu mai am chef sa lungesc discutiahappy.
Deja i-am umplut pagina bietului baiatlaughing
Eu am parerea mea, pe care o sustin, iar tu o ai pe a ta.

| Seba2013 a răspuns (pentru Andreeaa19):

Răspuns: Biblia nu menţionează în mod specific masturbarea ca fiind sau nu un păcat.
Uite-->
http://www.gotquestions.org/romana/masturbarea-pacat.html

Hahaha, si a doua fraza n-ai mai citit-o, unde scrie:
Totuşi faptul că Biblia nu face aceasta menţiune cu privire la masturbare nu înseamnă în mod necesar că este un lucru corect.

Ai citit doar prima fraza smechero.

Fiecare es liber, asa este, dar atunci cand un baiat sincer pune o intrebare, se asteapta la un raspuns adevarat.
Nu asa cum faci tu, in libertatea ta, sa ii minti.

| Seba2013 a răspuns (pentru Andreeaa19):

Oamenii au nevoie de adevar, pentru ca adevarul le dechide mintea.
Daca unii nu au nevoie de adevar, ci le place doar ce vor sa auda, acestia nu sunt sinceri.
Insa sunt oameni sinceri, si acestia au nevoie de adevar.

Daca te bazezi pe informatii, demonstreaza.
Tu pana acuma ai dat dovada de fanatism orbesc.

| Seba2013 a răspuns (pentru Andreeaa19):

Eu aici, nu imi afirm parerea, draguto...
Eu aici dau raspunsuri adevarate, nu asa la ironie.
Tu iti permiti eu nu.

| Andreeaa19 a răspuns (pentru Seba2013):

laughing)
De ce incerci sa imi tot dai replici,nu vezi ca te faci de ras? Pe bune,un om cu capul pe umeri,un om citit,invatat,nu ar baga in seama toate 'prostiile' talelaughing
Masturbarea nu dauneaza sanatatii si punct! Acesta e unicul si sincerul adevar!
Si. Am citit tot ce scrie acolo,nu doar pe acel site. Eu cunosc destul de bine Cuvantul Domnuluiwinking.
Ba da,tu doar iti dai cu parerea,pana acum nu mi-ai adus dovezi clare,sub nici o forma!
Ti-am spus,nu sunt influentabila:d.
Sunt foarte curioasa ce meserie ai tulaughing.
Care sunt sursele tale de documentatie
Si cati ani ailaughing

So, nu mai incerca sa imi dai replici, pentru ca iti aduc oricand, la orice ora dovezi!
Link-ul -youtube- ce mi-ai dat, asta nu denota nimic.
Eu nu am incercat sa dovedesc nimic pana acum, doar faptul ca nu vorbesc aiurea.
O seara placuta!winking

| Seba2013 a răspuns (pentru Andreeaa19):

Linkul care l-am trimis, ii arata pe 3 baieti, care se masurbeaza.
Tu nu ai ochi sa vezi?
Tu nu ii vezi cum sufera din cauza masturbarii?
Mai clar decat atat nu se poate.

2 Citeste ICD-10 organizatiei mondiale a sanatatii:
Cauta codul F52.7, si spune ce vezi acolo.
Acest manual il folosesc toti stiintificii.

| Andreeaa19 a răspuns (pentru Seba2013):

'Stiintificii' pe bune!?laughing
Domne' draga, eu am ochi si chiar foarte bunilaughing)

| Seba2013 a răspuns (pentru Andreeaa19):

In cartea pornografia maladia secolului 21, apar martiurii, cu tineri care sufera din cauza masturbarii.
Ti-o recomand.
Dar pana atunci citeste aici, despre acesta marturie.
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......ii-sexuale

Ce dovezi mai vrei?

| Seba2013 a răspuns (pentru Andreeaa19):

Uite ce spune Dumnezeu, in biblie.
In 1 Tesaloniceni spune asa:
Ca să ştie fiecare dintre voi să-şi stăpânească vasul său în sfinţenie şi cinste,
Nu în patima poftei cum fac neamurile, care nu cunosc pe Dumnezeu.
Intrebare pentru tine.
La ce se refera cand spune, sa ne stapanim vasul?
Atunci cand te masturbezi, il stapanesti, sau indeplinesti patima poftei?

In coloseni 3:4
Drept aceea, omorâţi mădularele voastre, cele pământeşti: desfrânarea, necurăţia, patima, pofta rea şi lăcomia, care este închinare la idolatrie.
Ce insemna pentru tine pofta ree, si patima?
Spune se le omoram, nu sa le indeplinim nu?

In Matei 5:28, 29:
Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a şi săvârşit adulter cu ea în inima lui.
Iar dacă ochiul tău cel drept te sminteşte pe tine, scoate-l şi aruncă-l de la tine, căci mai de folos îţi este să piară unul din mădularele tale, decât tot trupul să fie aruncat în gheenă8, 29 spune asa:

Deci am vazut ca voia lui dumnezeu este sa ne stapanim vasul.
Am vazut ca trebuie sa omoram pastima si pofta rea, si Isus confirma lucrul acesta.
Atunci cand te masturbezi, poftesti peroane cu fantezii si te satsifaci in numele lor.
Am vazut ca Dumnezeu nu aproba lucrul acesta, ba din contra, spune sa omoram acesta pofta, iar vasul sa il stapanim.

Intelegi tu lucruile acestea?

| Seba2013 a răspuns (pentru Andreeaa19):

Aha de subterfugii, de acestea folosesc cei ca tine, cand sunt prinsi cu minciuna.

| Seba2013 a răspuns (pentru Andreeaa19):

Dada stiintificii, cu doi de i.
Citeste ICD 10, sa vezi acolo ce spun medicii, nu medicii, aia care iti pune silicoane, sau cine stie ce.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Andreeaa19):

Esti de groaza draga mea. laughing Ma mir ca ai rezistat atat de mult sa-i citesti aberatiile unui habotnic retardat, pe care nu vei reusi sa-l contrazici indiferent de cate argumente logice i-ai aduce, El iti tranteste imediat un citat din biblie si o replica de-a lui "barbosul cel batran" mentorul lui spiritual. N-are rost sa continui deoarece si anul viitor vei fi exact in aceeasi situatie, adica exact ca si ieri. rolling on the floor

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Te arde adevarul, si incepi sa vorbesti despre persoana mea?
Care sunt aberatiile?
Aberantul esti tu, care faci badjocura, de cel care te-a creat.
Afirmatiile care le-am postat, sunt adevarate, si am dat si sursa, nu ca ar fi replicile mele.
De ce nu le bagati in seama, nu va place pentru ca voi sinteti, iigabal(citeste invers acest cuvant).

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Zeul meu suprem se numeste STIINTA,(da cu majuscule), mai eluigabal stiintific. Ai putea sa-l rogi pe "mosul barbos" ca uneori sa te lase sa-ti folosesti chiar si creierul reptilian deoarece tu nu ai nevoie sa gandesti. Ori te-ai putea lua cu el de mana si s-o luati asa de nebuni per pedes apostolorum, ca sa "semanati" ATNIIST (voastra) laughing fiindca doar voi doi sunteti detinatorii "adevarului suprem". rolling on the floor

| Andreeaa19 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pai gata,nu i-am mai răspuns,nu am mai pututlaughing
Orice pagini web cu lucrur dovedite stiintific ii aratam, el 'nu', nu e asa. Îmi arata el barbati pe youtube si mai stiu eu ce...oh go on
N-ai cu cine.
Însă, atunci când "doi iti spun ca esti beat, apoi du-te-n puii mei si te culca".
Nu-i asa?

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu ma interseaza, in ce crezi tu, treba ta.
Pe mine ma intereseaza ipocrizia unora care se da drept credinciosi, si afirma ca Dumnezeu aproba masturbarea.

Tu ai afirmat ca nu ai creier reptilian, ci doar neocortex.
Iti poti da seama ce penibil esti?
Cei care stiu ce insemna....isi dau seama de cat de destept esti.
Insa nu acestea sunt subiectele, care ar trebui sa raspundeti.
Ar trebui sa raspundeti la intrebarile mele, pe care nici unul din voi, nu mi-a demonstrat.

Am cerut sursa unde arata ca masturbarea elimina stresul.
O ai sau nu o ai?
Dar nu vreau siteuri de acelea unde apar concluzii.
Vreau explicatia stiintifica ca doar medicina se bazeaza pe dovezi.
Dovezi va cer, si voi lipsa.

| Seba2013 a răspuns (pentru Andreeaa19):

Nici o pagina web nu ai aratat, dovada sunt comentariile anterioare.

Ai incaput sa citesti prima propozitie dintr-un articol, si a doua ai ignorato smechereste.
Inteleg ca te masturbezi si vrei sa vorbesti numai lucruri pozitive.
Dar asta nu insemna ca trebuie sa fi ignoranta.
Eu vorbesc cu voi, sa vada oamenii acestia care sunt sinceri, fanatismul vostru stiintific.
Pe mine nu ma intereseaza subiectele acestea, insa sunt indignat, ca nu este nici unul sa va puna la punct.
Cei care sunt destepti nu sta de vorba cu voi.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu cred in mos, dar tu accepti stiinta ca ca un robotel.
Eu tot timpul am spus ca CEAUSESCU era doar un simplu om, pe care roboteii ca tine il urmau.
Deci vezi ca omul, poate sa fie robotel, asa cum esti si tu, pana acuma nedovedind nimi.
Pune mana si da-mi un articol stiintific, dar cu dovezi in care sa a explice, de ce masturbarea elimina stresul.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Mai retardatule, ce neocortex visezi? acum imi dau seama ca nu stii nici sa citesti. Ai auzit in viata ta de NEUROCORTEX? Te las pe tine sa-mi faci o laba sau un oral pentru a-ti da seama cu ochii tai cum imi dispare tot stresul din mine.Va fi cea mai buna dovada.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Cum ti-ai dat seama, ti-a soptit neocortexul?

Omule, aculta ca sa fii destept pe viitor.
Se spune NEOCORTEX.....nu neurocortex.
Imi vine sa rad, dar nu rad, pentru ca te inteleg.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu stiu ca masturbarea, satisface stresul.
Dar diferenta este ca eu stiu ce inseamna stresul, pe cand tu ii vezi doar efectele.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Ai dorit sa iti demonstez daca masturbarea te scapa de stres, zicand asa :"Pune mana si da-mi un articol stiintific, dar cu dovezi in care sa a explice, de ce masturbarea elimina stresul". Vad ca nu mi-ai raspuns la propunerea mea : " Te las pe tine sa-mi faci o laba sau un oral pentru a-ti da seama si a vedea cu ochii tai cum imi dispare tot stresul din mine. Va fi cea mai buna dovada". Eu am venit cu o propunere constructiva si ti-ar fi si tie cea mai buna invatatura sau lectie despre cum se elimina stresului pe viu nu din povesti. Spune-mi cand esti dispus sa ma masturbezi cu gura, eu asigur materialul de studiu adica "scula".

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Obsedatule, tu nu ai ce sa demonstrezi.
Trebuie sa demontreze, medicii, aia ai tai de doi bani, care te lasa in ignoranta.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Nu e cazul sa intrebi tu mediocii,"stiintificii" sau pe barbos.Ti-am propus metoda de a afla tu insuti pe viu daca masturbarea scapa de stres pe cineva.Am acceptat sa ma masturbezi chiar tu cu manuta ta sau cu gura cum iti este dorinta si iti face placere, pentru a-ti da chiar tu insu-ti seama daca eu voi scapa de stres. Sau tu nu ai capacitatea intelectuala de a intege, de a trage de unul singur concluzia si ai nevoie de "stiintifici" laughing

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Daca spui "toti stiintificii" se scrie cu doi de i.
Intreaba pe cine vrei, nu mai te da mare inteligent, ca nu esti.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Tu continua sa injuri, ca de altceva nu esti bun.
Tare in gura, dar mic la creier.
Nu ma i-au in gura cu tine, pentru ca pierd energie.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Omule, una este daca am eu nevoie de stiintifici, si alta este daca stiintificii, afirma ceva ce nu pot demonstra.
Eu vreau dovezi, pentru ca lucrul acesta sa impus, nu de mine....vezi aici;
http://ro.wikipedia.org/wiki/Medicin%C4%83_bazat%C4%83_pe_dovezi

Daca ei nu au dovezi, insemna ca sunt ipocriti.

I

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Nu te tot eschiva, doar experimentand poti afla ceva. Imi faci laba sau un oral?

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Sarcasmul tau plin de ironie, este penibil.
Nu are rost, sa te injur si eu.
Daca doi se injura, poate ala mai tare castiga.
Ala mai tare castiga, dar adevarul tot nu se clarifica.

| TSO7 a răspuns:

Nu e grav, vei putea avea copii.

| corbulalbrosu a răspuns:

Baiete daca organismul tau reclama dorinta/necesitatea de a fi satsfacut te poti masturba insa fara sa abuzezi. Nu se va intampla absolut nimic rau sau "grav" asa cum foarte gresit isi inchipuie/prezice Andreeaa19. Te asigur ca aproape toti baietii/barbatii precum si la fel fetele/femeile o fac mai rar sau mai des si acest lucru nu a afectat posibilitatea de a face copii.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Baiete chiar si tu, iti dau seama ca excesul este daunator.
Stiintificii spune ca nu sunt probleme nici daca o faci in exces.
Nu ti se pare ca abereaza?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Acest "baietas" un pic mai "expirat" nu are de gand si nici intentia sa polemizeze cu niste profani.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu spune pe fata, dar indirect recunosc.
Hai ca sa iti spun:
Masturbarea activeaza sistemul nervos autonom, asa cum face si rectia de lupta sau fuga.
Activeaza adrnalina noradrenalina, asa cum face si rectia de lupta sau fuga.
Deci anatomic vorbiind activeaza acelasi sistem.
Acuma te intreb pe tine.
Daca reactia de lupta sau fuga, ne poate imbolbavi din cauza stresului.
De ce excitatia sexuala care activeaza acalasi mecansm nu poate sa ne imbolnaveaca.
Inainte de a crede tot ce ti se spune, incerca sa te documentezi.
Plus ca se dau si de gol, atunci cand vorbeste de recomandarea masturbarii.
Atunci cand se recomanda, masturbarea, se lovesc de problema stresului, ca altfel nu stiu sa explice.

Hai sa iti mai corectez, cateva afirmatii.
Masturbarea nu este o necesitate, asa cum incercati voi sa o integrati.

Masturbarea este asa ca frica.
Frica, tensioneaza corpul pentru reactia de lupta sau fuga.
Erotismul, tensioneaza corpul pentru sex.
Deci nu este o necestitate, este un impuls, care te poate tensiona, si acesta tensiune poate sa iti creeze boli.
Nu ca ar fi o necesitate, si ca am muri.

Intelegi tu lucruruile acestea?
Sunt cam grele, pentru ca trebuie studiu.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Imi spui si mie la ce facultate ar trebui sa ma inscriu pentru a putea sa "studiez" aberatiile insirate de mintea ta "reptiliana"?

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Care este prima aberatie, vorbeste concret?
Eu cred ca tu esti ***, si te doare ca m-am luat de tine.
Daca ai ceva de contrazis, contrazice comentariul meu.
Nu ataca la persoana.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Daca tu ai fi doar rational, nu ai simti dorinta sexuala.
Tu iti dai seama ce vorbesti?

| pufulescu a răspuns (pentru Seba2013):

Nu mai bine ti-ai cheltui tu energia demonstrand altceva decat ' bolile ' provocate de un act practicat de fiintele umane de mii de ani? De ce nu scrii cu aceeasi fervoare combativa si ca sa semnalezi prezenta feluritelor chimicale in hrana noastra zilnica, substante care omoara mult mai multi oameni decat masturbarea sau manipularea grosolana din media?
Nu iti combat ideile, nu ma intereseaza parerea lui cutare doctor sau ce o fi despre masturbare sau sex, iti spun doar ca iti canalizezi gresit energia.

| Seba2013 a răspuns (pentru pufulescu):

"Fiintele umane" de care vorbesti, nu insemna toata lumea.
Lumea este credincioasa si uraste acesta practica, pentru ca Dumnezeu o condamna.
Energia mia mi-o cheltuiesc pentru ca vad oameni creduli, mincinosi, care incerca sa induca in eroare.
Nu suport faptul acesta si asta ma face sa imi cheltuiesc energia?
Te deranjeaza?
Daca ai ceva de combatut, combate, argumentele mele, nu imi spune mie ce trebuie sa fac...

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Am fucut, unele greseli de ortografie, dar asta din cauza ca sunt obosit.
Daca nu intelegi ceva, poti sa ma intrebi, ca nu am timp sa imi corectez comentariul.

| LoveSleep a răspuns:

Și dacă ramuri bat în geam...

E cam repede, mai așteaptă și tu vreo 2, 3 ani. Ai ce freca acolo?

| anonimguy3 a răspuns:

Nu stiu daca esti un trol sau nu da jur ca am ras putin laughing)))))

| DonaldTrump a răspuns:

Il superi pe barbosu' si iti ciordeste vederea sad

| Dendoris a răspuns:

De la 14 ani? Tu vrei sa ii intreci lagarele lui Hitler cand vine vorba de exterminare a generatiilor? laughing

| RagnaRDET a răspuns:

Problema e ca daca te masturbezi de la varsta asta e grav. Serios, atat de tarziu? Prietene eu ma masturbez de la 8 ani, ai pierdut 3 ani aiurea go go go, nu stiu fa ceva de 4-5 ori pe zi ca se recuperezi timpul pierdut happy