| Vlad2024 a întrebat:

Dacă 11 ani. Si mă masturbez e grav? Nu o sa mai am copii?

76 răspunsuri:
| TSO7 a răspuns:

Nu e grav, vei putea avea copii.

| LoveSleep a răspuns:

Și dacă ramuri bat în geam...

E cam repede, mai așteaptă și tu vreo 2, 3 ani. Ai ce freca acolo?

| Andreeaa19 a răspuns:

E grav pentru sănătatea ta mintala, e foarte grav.
Cum sa ai copii?
Te rog frumos du te si vorbeste cu parintii tai sau du te la un psiholog pentru ca iti va spune mai multe.
Lasa internetul si filmele porno care nu iti fac bine deloc, la vârsta ta ar trebui sa iti vezi de scoală, de invatat, nu de masturbareoh go on

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Andreeaa19):

Ai putea sa-mi arati macar un singur material stiintific sau medical in care sa apara afirmatia ca masturbarea afecteaza sanatatea mintala? Pana la postarea acestui raspuns te-am considerat o persoana educata, citita, informata si invatata. Constat ca aparentele inseala. Uneori chiar FOARTE GRAV vorba ta. Ma intreb daca folosesc internetul, ce site-uri porno acceseaza se vada filme porno animalele care se masturbeaza

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Andreeaa19):

Te informez sprestiinta ta, ca masturbarea nu este o activitate exclusiv umana.O practica mai multe animale. Daca doresti am sa-ti trimit in particular si filmele ca sa probez cele afirmate. Aici nu se admite deoarece acest site este accesat si de copii.

| Andreeaa19 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu exista studii care apropa faptul ca masturbarea dăunează fizic sau mental, as vrea totusi sa iti scriu in privat unele lucruri, daca se poate

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Andreeaa19):

OK am sa-ti las si ID-ul daca doresti.Chiar mi-ar face placere sa discut cu tine.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Faptul ca animalele se masturbeaza, nu inseamna ca este sanatos.
Animalele nu se imbolnavesc de stres, asa cum se imbolnevesc oamenii.

Reactia de LUPTA SAU FUGA activeaza mecanisml stresului.
Articole stiintifice sunt o mie.
Treaba este ca si excitatia sexuala activeaza acelasi mecanism, al stresului, asa spune stiintificul Paul MacLean.

Deci indirect se spune, dar tu care nu sti ce inseamna stresul, nu ai cum sa iti dai seama de lucrul acesta.

| corbulalbrosu a răspuns:

Baiete daca organismul tau reclama dorinta/necesitatea de a fi satsfacut te poti masturba insa fara sa abuzezi. Nu se va intampla absolut nimic rau sau "grav" asa cum foarte gresit isi inchipuie/prezice Andreeaa19. Te asigur ca aproape toti baietii/barbatii precum si la fel fetele/femeile o fac mai rar sau mai des si acest lucru nu a afectat posibilitatea de a face copii.

| Seba2013 a răspuns (pentru Andreeaa19):

Uite aici un articol stiintific care arata ca masturbarea provoaca cancer.
http://www.webmd.com/......ancer-risk

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Baiete chiar si tu, iti dau seama ca excesul este daunator.
Stiintificii spune ca nu sunt probleme nici daca o faci in exces.
Nu ti se pare ca abereaza?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Multumesc pentru explicatia extrem de bine documentata. Si cand ma gandesc ca era cat pe ce sa mor prost de-a binelea, dar iti promit sa-l studiez cu maxima atentie pe ""stiintificul"" indicat de tine. rolling on the floor

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Studiaza despre creierul reptilian,
Aici se gaseste reactia de fuga sau lupta, tot aici se gaseste si excitatia sexuala.
Aceste reactii activeaza sistemul nervos autonom, care este mecanismul stresului.
Multi in ziua de astazi confunda stresul cu boala, dar nu sunt sinonime.
Fara stres am muri,

| Andreeaa19 a răspuns:

Ca sa terminam toate afirmatiile in contradictoriu, toata lumea se masturbează, iar eu nu cunosc pe nimeni care sa spuna ca are probleme din aceasta cauza. Cam asta e adevărul.
Vreau sa iti spun, Vlad2024, ca ar trebui sa te documentezi mai multhappy.

| Dendoris a răspuns:

De la 14 ani? Tu vrei sa ii intreci lagarele lui Hitler cand vine vorba de exterminare a generatiilor? laughing

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Acest "baietas" un pic mai "expirat" nu are de gand si nici intentia sa polemizeze cu niste profani.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu spune pe fata, dar indirect recunosc.
Hai ca sa iti spun:
Masturbarea activeaza sistemul nervos autonom, asa cum face si rectia de lupta sau fuga.
Activeaza adrnalina noradrenalina, asa cum face si rectia de lupta sau fuga.
Deci anatomic vorbiind activeaza acelasi sistem.
Acuma te intreb pe tine.
Daca reactia de lupta sau fuga, ne poate imbolbavi din cauza stresului.
De ce excitatia sexuala care activeaza acalasi mecansm nu poate sa ne imbolnaveaca.
Inainte de a crede tot ce ti se spune, incerca sa te documentezi.
Plus ca se dau si de gol, atunci cand vorbeste de recomandarea masturbarii.
Atunci cand se recomanda, masturbarea, se lovesc de problema stresului, ca altfel nu stiu sa explice.

Hai sa iti mai corectez, cateva afirmatii.
Masturbarea nu este o necesitate, asa cum incercati voi sa o integrati.

Masturbarea este asa ca frica.
Frica, tensioneaza corpul pentru reactia de lupta sau fuga.
Erotismul, tensioneaza corpul pentru sex.
Deci nu este o necestitate, este un impuls, care te poate tensiona, si acesta tensiune poate sa iti creeze boli.
Nu ca ar fi o necesitate, si ca am muri.

Intelegi tu lucruruile acestea?
Sunt cam grele, pentru ca trebuie studiu.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Ce creier reptilian? Se pare ca in cazul tau acea ramasita a ramas intr-adevar partea de creier care iti este in stare functionala. In cazul meu functioneaza neurocortexul, sau creierul nou carea aparut prin evolutie, care este sediul cunoasterii, al logicii, al ratiunii, al liberului arbitru adica acea parte a creierului care ne deosebeste net de animale.Si se pare ca si pe noi doi.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Imi spui si mie la ce facultate ar trebui sa ma inscriu pentru a putea sa "studiez" aberatiile insirate de mintea ta "reptiliana"?

| Seba2013 a răspuns (pentru Andreeaa19):

Sunt plin de oameni care sufera din cauza masturbarii.
Citeste cartea pornografia maladia sec. xxl, uitate la oamenii care sufera de stres.
Acesta masturbare activeaza stresul.
In ziua de astazi mor foarte multin din cauza tigarilor, dar nu se arata lucrurile acestea la televizor, din cauza ca pe ei ii intereseaza vanzarile.
Tot asa se ascunde si efectele nocive ale masturbarii.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Aha si eu sunt superman.
Baiatas, tu nu esti doar un om rational, esti si unul emotional.
Instinctul sexual nu se gaeste in creierul rational, neocortex, asa cum ai citit.
Instinctul sexual, se gaseste in creierul reptilian, si tot aici se gaseste si stresul.
Dar lucrurile acestea le afirma chiar cei ca tine care recomanda masturbarea.
Ei stiu ca noi nu suntem doar rationali, sunt si instinctuali asa ca animalele.
Studiaza baiete, si daca ai ceva de contrazis, sau daca vrei sursa stiintifica, cere si ti se va da.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Care este prima aberatie, vorbeste concret?
Eu cred ca tu esti ***, si te doare ca m-am luat de tine.
Daca ai ceva de contrazis, contrazice comentariul meu.
Nu ataca la persoana.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Daca tu ai fi doar rational, nu ai simti dorinta sexuala.
Tu iti dai seama ce vorbesti?

| Andreeaa19 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu stiu ce inseamna masturbareahappy. Crede-ma sunt informata, am citit studii care atesta, negru pe alb, faptul ca nu este nimic rau in a te masturba.
Insa, inainte de toate acestea, copiii ar trebui sa se informeze inainte de a pune intrebari prostestihappy

| pufulescu a răspuns (pentru Seba2013):

Nu mai bine ti-ai cheltui tu energia demonstrand altceva decat ' bolile ' provocate de un act practicat de fiintele umane de mii de ani? De ce nu scrii cu aceeasi fervoare combativa si ca sa semnalezi prezenta feluritelor chimicale in hrana noastra zilnica, substante care omoara mult mai multi oameni decat masturbarea sau manipularea grosolana din media?
Nu iti combat ideile, nu ma intereseaza parerea lui cutare doctor sau ce o fi despre masturbare sau sex, iti spun doar ca iti canalizezi gresit energia.

| Seba2013 a răspuns (pentru pufulescu):

"Fiintele umane" de care vorbesti, nu insemna toata lumea.
Lumea este credincioasa si uraste acesta practica, pentru ca Dumnezeu o condamna.
Energia mia mi-o cheltuiesc pentru ca vad oameni creduli, mincinosi, care incerca sa induca in eroare.
Nu suport faptul acesta si asta ma face sa imi cheltuiesc energia?
Te deranjeaza?
Daca ai ceva de combatut, combate, argumentele mele, nu imi spune mie ce trebuie sa fac...

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Am fucut, unele greseli de ortografie, dar asta din cauza ca sunt obosit.
Daca nu intelegi ceva, poti sa ma intrebi, ca nu am timp sa imi corectez comentariul.

| Alexandra234girl a răspuns (pentru Andreeaa19):

Tu ai mereu dreptate in răspunsuri laughing).

| Andreeaa19 a răspuns (pentru Seba2013):

Uite aici, acest site "CSID-Ce se întâmplă doctore?".
http://m.csid.ro/sex/sexualitate/5-mituri-despre-masturbare-2780168/
Dupa cum spune si numele lui,cuvântul de la sfarsit,doctore,vezi? DOCTORE,ce inceamna asta? Înseamnă ca de el se ocupa un doctor,da? Care are competente,care e specializat pe un anumit domeniu,care stie ce vorbeste,nu doar presupune si induce lumea in eroare,deci si prin urmare, te rog frumos sa doresti "miturile" despre masturbare.
Oameni ca si tine încearcă sa ii tina departe pe altui de masturbare, de ce? Pentru ca asta este voia Domnului? Dragul meu, suntem in secolul 21, tehnologia este extraordinar de avansata,tot ce vrem sa stim este la un click distanta de noi.
Arata-mi tu,o singura persoana din aceasta lume care nu s-a masturbat vreodată! Sunt foarte curioasă,însă,pentru cultura ta generala iti spun ca NU EXISTA!
Masturbarea afectează sexul? Din contra,il reduce!
Uite,înainte de a mai posta vreo tampenie,te rog sa vii cu informatii clare si concrete care arata ca ai dreptate, pana atunci nu ai cum sa îmi spui tu mie ca masturbarea dăunează. Cea mai simpla metoda prin care iti pori dovedi tu însuți ca masturbarea NU dăunează, este sa mergi la un sexolog, sau si la un psiholog sa-l întrebi si sa vezi ce-ti va răspunde. Sa vedem dupa, care din noi are dreptate.
Ai continuat sa scrii aici 10 fragmente:)) ai văzut ca nu iti mai răspunde nimeni, ce ti-ai spus "uite ce tare in 'clont' sunt eu! Le-am închis gura, nu au replica":)))))) ba da, eu cel Putin, am replica! Si e chiar una argumentată.