| ANDREI83736378 a întrebat:

Dacă ai contact neprotejat în a7 a zi de pauza a contraceptivelor poți rămâne gravidă? Chiar dacă ai 1 an de când iei pilulele?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul CORECT este un cat se poate de categoric NU.
Metoda de contraceptie oferita de pastilele AC este la fel de eficienta adica de 100% in toate cele 28 de zile ale ciclului menstrual perfect reglat la lungimea ideala de 28 de zile incepand chiar din prima luna de folosire a acestei metode de protectie. Bineinteles in cazul in care pastilele sunt administrate ZILNIC si pe cat este posibil mereu cam la aceeasi ora a zilei, incat abaterea in +/- a momentului in care este administrata pastila AC sa nu depaseasca niciodata mai mult de 2 - 3 ore.
Multa sanatate!