| Alebarim22 a întrebat:

Dacă am avut contact sexual acum aproximativ doua luni, pot rămâne gravida?

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un contact sexual nu induce sterilitate, deci da, poti ramane insarcinata chiar daca ai avut un contact sexual in antecedente (sau chiar daca ai avut o perioada de abstinenta de doua luni).
Daca de fapt intrebi daca ai putea sa fi ramas insarcinata in urma cu doua luni (ma gandesc ca poate nu esti romanca si nu vorbesti aproape deloc limba), da, este posibil daca contactul nu a fost protejat. Dar asta inseamna sa nu fi avut menstruatii normale in ultimele doua luni, ceea ce te-ar fi facut de mult sa apelezi la ginecolog (stii si tu, orice intarziere mai mare de 10 zile impune prezentare de urgenta la medicul ginecolog). Asa ca banuiesc ca ai avut, in cele doua luni, menstruatii normale, caz in care o sarcina este extrem de improbabila.

| Alebarim22 explică:

Am avut menstruație luna trecuta... Luna asta nu.

| Brigaela a răspuns:

Sangerarea de luna trecuta a fost normala? Adica a venit exact in ziua calculata, a durat cat dureaza de obicei, a fost normala ca flux, culoare, simptome, etc?
Acum cate zile de intarziere ai?

| Alebarim22 explică:

A fost cât se poate de normala... Am o săptămână întârziere

| Brigaela a răspuns:

In a opta zi fa un test de sarcina din prima urina de dimineata si apoi un consult ginecologic

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care dupa contactul sexual intretinut in urma cu 2 luni, nu ai mai intretinut si alte contacte neprotejate prin intermediul carora ar fi putut sa ajunga sperma in vagin, atunci este suficient sa faci un simplu test de sarcina. Raspunsul sigur, cert, precis si corect il poti obine foarte simplu prin efectuarea unui test de sarcina acasa pe baza de urina, sau printr-un test de sarcina beta-hCG pe baza analizei de sange efectate int-un laborator de analize medicale. Multa sanatate!

| Danu55 a răspuns:

Dacă ai primit spermă în vagin, da o să răpmăi grafidă

| Alebarim22 explică (pentru Danu55):

Pai asta-i faza, ca n-am primit...