| andraeva a întrebat:

Daca am avut contacte sexuale pe data de 28 si 29 septembrie neprotejate (si-a dat drumu' in mine), menstruatia terminandu-se pe data de 27, se poate sa fiu gravida? (specific ca eu imi doresc lucru' asta, ca sa nu vina cineva sa zica, ca de ce nu m-am protejat). Multumesc!

11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Imediat dupa menstruatie nu prea sunt sanse sa ramai dar totusi nu m-as mira sa ramai, calculeaza-ti perioada fertila sa stii cand poti ramane sigur insarcinata

| Silviu591 a răspuns:

Sansele sunt foarte mici, din cate stiu este doar o zi din luna in care ai fertilitatea maxima, deci iti dai seama ce sanse ai daca ai facut-o imediat dupa menstruatie...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Teoretic, imediat după terminarea menstruaţiei te afli în perioada cu fertilitate REDUSĂ spre medie ( depinde câte zile durează menstra şi câte zile are ciclul tău ), deci şi şansele de a rămâne însărcinată în acele 2 zile sunt foarte MICI!

Dacă îţi doreşti să rămâi însărcinată, TREBUIE să faci sex în perioada cu fertilitate RIDICATĂ, preferabil în fiecare zi din această perioadă, cu ejaculare intravaginală şi să "păstrezi" sperma în vagin cât mai mult timp ( preferabil să faci sex seara şi să "păstrezi" sperma până dimineaţa, deci să nu te speli până dimineaţa )!
Ştiu că nu este o "metodă" foarte igienică, dar dă rezultate mai bune...

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe saitul http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Eventual, ca metodă ajutătoare, poţi folosi teste de ovulaţie ( se găsesc în farmacie ) pe care să le faci din 2 în 2 zile, începând cu ziua următoare terminării menstruaţiei - pentru a şti exact ziua în care ai ovulaţia - atunci şansele de a rămâne însărcinată sunt MAXIME!

| neutrino a răspuns:

Este posibil, dar pentru siguranta trebuia sa continuati. Sa aveti spor!

| h3r a răspuns:

Hehe, 100% sanse.
Sa ne anunti daca a iesit ceva pozitiv.

Take care!

| h3r a răspuns:

Ba da, sunt sanse.
La fel si inainte cu cateva zile de menstruatie, cat si dupa.
Sau da, iti poti face un test de sarcina in curand.

| Vix999 a răspuns:

Te-ai gandit sa treci peste iubirea recent nascuta pe facebook pentru fostul tau iubit concepand un copil cu actualul iubit? laughing Oricum, in cazul tau, in care vrei un copil intrebarea mi se pare aiurea. Faci sex neprotejat pana nu iti mai vine si gata...doar nu o sa stai zilnic sa te intrebi : oare azi a prins? Oare azi sunt insarcinata? Sa stii ca exista cazuri in care cu cat esti mai stresata pe tema asta cu atat ramai mai greu insarcinata. Si sincer daca nu stii toate chestiile astea si mai pui si intrebari de genul asta, eu nu cred ca esti pregatita sa ramai insarcinata. Mai ales daca te-ai decis sa discuti problemele astea cu noi si nu cu un ginecolog, asa cum fac toate femeile normale care isi planifica o viitoare sarcina. Trebuie sa faci niste analize inainte de sarcina...asta stiai? big grin

| andraeva explică (pentru Vix999):

N-am chef de ironiile tale. E problema mea ce fac, eu am pus doar o intrebare.

| December a răspuns:

Sansele sunt foarte mici in principiu. Ovulatia nu incepe imediat dupa oprirea menstruatiei. Din cate am aflat si eu de-alungul timpului, perioada de fertilitate este in medie intre zilele 9-10 pana pe la 13-14 - zi. din prima/a doua zi e mai greu sa ramai. Asa spune teoria cel putin happy

Răspuns utilizator avertizat
| andraeva explică:

Sunt cam in ceata acum, pentru ca unii dintre voi ziceti ca da pot, altii ca e aproape imposibil!