| Costinamiha a întrebat:

Daca am băut suc Adria cu fructe si pe el scrie Grepfruit, am băut doar un pahar, poate sa scadă efectul anticoncepționalelor? Va rog sa-mi raspundeti!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Grapefruitul NU reduce protectia oferita de pastilele AC. Doar anumite antibiotice insa numai cele foarte puternice si doar daca sunt folosite o perioada de timp mai lunga, de peste o saptamana, pot sa afecteze/scada gradul de protectie oferit de pastilele anticonceptionale. Ce ti-e si cu paranoia in anumite cazuri. big grin

| Brigaela a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Creste disponibilitatea estrogenilor, ceea ce poate duce la efecte adverse mai severe si la dezechilibre hormonale care pot afecta protectia.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Brigaela):

Se presupune ca sucul de grapefruit poate interactiona cu pilula contraceptiva insa doar in cazul in care sucul este natural, adica obtinut direct din fruct. Ceea ce se gaseste in bautura Adria probabil ca nu are nicio legatura cu sucul natural cel obtinut din fruct fiind de fapt un inlocuitor chimic. Se pare (parerile sunt impartite) ca nu sucul de grapefruit in sine interfereaza cu efectele pilulei si nu o fac mai putin eficienta, ci chimicalele pe care le contine bautura carbogazoasa si de fapt acestea modifica felul in care corpul dirijeaza nivelul estrogenului sau interactioneaza cu enzimele. Desi studiile de specialitate inca nu au reusit sa explice acest lucru, daca bei mai mult de 2 pahare de suc de grapefruit pe zi, acesta poate agrava unele efecte secundare ale pilulelor precum cresterea sensibilitatii la nivelul sanilor. Daca interactiunile dintre contraceptiv cu sucul de grepfruit ar fi semnificative, s-ar mentiona in mod obligatoriu in prospect despre efectele respective. Bineinteles ca este indicat sa se evite consumul in cantitati mari si in mod constant insa doar a sucului de grapefruit obtinut direct din fruct.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu poate, Trebuie sa bei cam doi litri de suc stors direct din grepfruit, iar un pahar de Adria nu cred ca poate contine mai mult de 2-3 ml de astfel de suc