| gabytza_7109 a întrebat:

Daca am facut sex neprotejat si si-a dat drumu in exterioru vaginului, dar m-am spalat imediat, pot ramane gravida?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur ca da, spalatul are eficienta minima. Riscul este cuprins intre 4 si 27%, in functie de perioada ciclului menstrual in care te gaseai.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă s-a retras la timp şi tu nu te aflai în perioada de ovulaţie, şansele sunt aproape nule.
Nu are treabă spălatul cu iuţeala spematozoizilor care sunt puşi pe fecundare! Este suficient o picătură să se piardă pe drum (preejaculare sau picătura fericirii) şi aşa poate apărea o sarcină nedorită.
Metoda aplicată este cunoscută sub denumirea de coit întrerupt şi are o protecţie de 50-60% din cazuri. Prezervativul este cel mai indicat.
Pa, pa.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Exista sanse! Data viitoare protejati-va!

| Floreenofficial a răspuns:

Nu.bineinteles daca nu a ajuns vreun de sperma in/pe vaginul tau sau daca nu te-ai spalat bine!
iti recomand ca pe viitor sa te speli cu apa calda spre fierbinte fiindca distruge sperma!

| catthshshshs a răspuns:

Raluca, a specificat ca a fost sex neprotejat!
Da, poti ramane. Nu mai repeta aceeasi greseala pe viitor, folositi prezervativ.

| elyssa20 a răspuns:

Bineinteles ca poti sa ramai, ia pastila de a 2 a zi pentru mai multa siguranta, iar data viitoare nu mai miza pe chestia asta ca te speli si nu se intampla nimic.bafta multa. pupici.:*

| ynacuf a răspuns:

Pai depinde cum in exteriorul vaginului ca poate sa fie si pe spatele tauhee hee... daca a fost la cativa centimetri si cand te-ai spalat ai facut ce nu trebuia ai ceva sanse.crede-ma ca si eu am ceva probleme si sper sa nu fiu insarcinatacrying...bafta:*

| BaByTzZa a răspuns:

Buna pai ce sa zic exista uneori si posibilitatea de-a ramane da ca sa fii sig ia-ti un test d sarcina sau fugi pna la ginekolog :* ai grija de tine pup:*

| ioanas_8417 a răspuns:

Pai.logik.ca.poti.ramane.gravida.pentru.ca.spermatozoizii.au.intrat.deja.n.vagin.nu.prea.ai.cum.sai.scotibig grindar.acum.depinde.si.de.perioada.in.care.erai.deci.teoretic.da.poti.ramane.insarcinata.pentru.ca.spermatozoizii.supravietuiesc.in.corpul.unei.femei.cam.3.zile.asa.ca.da.poti.ramane.gravida...succes:*te. pup:*