| Sweetmuffin a întrebat:

Daca am luat anticonceptionale in primele 2 zile la ora 9, a 3a zi la 11 si 10, a4a zi la 10 jumate si a 5a zi la 10, pot continua sa le iau la ora 10? Sunt protejata daca ma culc cu prietenul meu?

P. S: am luat anticonceptionalele din prima si de ciculu. Rigevidon

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E greu de zis daca esti protejata, luandu-le asa haotic. Poti continua sa le iei la 10, dar e important sa nu te abati mai mult de 10-15 minute. Sigur, ti se poate intampla o data la cateva luni, dar nu asa cum le iei tu fara nici o logica. daca vroiai sa schimbi ora, trebuia sa astepti pana la urmatoarea folie, sau sa le iei in fiecare zi mai devreme cu maxim 5 minute.
S-ar putea sa fii protejata, dar e posibil sa fi facut dezechilibre hormonale care sa micsoreze efectul contraceptivelor, dat fiind ca ai luat atat de multe pilule complet aiurea. Mai bine nu face sex neprotejata pana nu te duci din nou la ginecologul care ti le-a prescris.

| GoguSteriade a răspuns:

Anticonceptionalele NU se iau dupa ureche, trebuia sa vizitezi un ginecolog care sa-ti ofere un program clar pe care sa-l urmezi in administrarea anticonceptionalelor.