| Anonim313131 a întrebat:

Daca am luat pastila de a doua zi la timp si mi-a venit stopul in prima luna, iar acum mi-a intarziat o zi as putea fi gravida, trebuie sa ma îngrijorez, plzzz sunt cam speriata

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Orice ingrijorare in acest caz este lipsita de sens fiind in acelasi timp si inutila. De obicei dupa folosirea oricareia dintre pastilele contraceptive, ciclul menstrual va prezinta aproape intotdeauna dereglari mai mult sau mai putin pronuntate. Nu va trebui sa te sperii, sa devii stresata sau ingrijorata nici chiar daca inceperea menstruatiei va intarzia cu mai multe zile sau chiar si cu 1-2 saptamani, in cazuri/situatii rare dar posibile. Bineinteles daca nu ai intretinut contacte sexuale neprotejate dupa terminarea ultimei menstruatii. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai luat pastila de a doua zi, nici un ciclul nu mai vine normal pe urmatoarele 3-6 luni, pentru ca tu ti-ai bagat o bomba hormonala in corp, care ti-a modificat hormonal: ciclul si ovulatia, acum producandu-se cand vor ele.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce ai putea fii speriata, te-a violat cineva, sau te-a obligat sa faci sex cu forta?
In cazul asta, raporteaza violul la politie!

| Anonim313131 explică (pentru Violleta2022):

Nu,in nici un caz, dar nu vreau sa raman însărcinată acum

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim313131):

Daca nu vrei sa ramai insarcianta, cel mai simplu este, sa nu faci sex deloc, daca nu stii cum sa te protejezi.

| Freya1 a răspuns:

Nu daca ai luat si ti-a venit menstruatia nu ai cum sa fi gravida