| BackAgainToTPU a întrebat:

Am o mica problema. Nu mi-a venit ciclul din sfarsitul lui ianuarie. O luna intreaga am fost racita, am avut si agmidalita, puncte de puroi in gat, care mi le-a scos ORL-istul. Am facut 2 randuri de injectii, prima nu ii retin numele, iar a doua era gentamicina. Am luat ciclodyne[sau cum se scrie], aerius, unasin[nu stiu cum se scrie, scriu cum am auzit] si inca alte cateva pastile, printre care si ibuprofen. Acum iau vitamina B1 si B6, calciu sub forma de pastila care se dizolva in apa, magne b vita, si am mai luat si homeogene[se topesc in gura]. Am 12 ani, sunt virgina. Poate fi ceva? Am fost la un ORL-ist, care dupa o luna mi-a trecut raceala, si dupa 2 zile din nou am racit. Asa am fost de mica. Mentionez ca la sfarsitul lui ianuarie ciclul a venit putin intarziat. De obicei, am ciclu la 30-35 de zile[mama le numara, nu eu laughing ]
Trebuie sa ma ingrijorez?

4 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Nu există motive de îngrijorare. La câte pastile ai luat şi câte injecţii ai făcut, este ceva normal. Însă, ar trebui totuşi să te duci la ginecolog să-ţi dea ceva pentru reglarea menstruaţiei.

Baftă!

| katy a răspuns:

Pai din cauza racelii suferi o dereglare hormonala, ai grija sa nu racesti si jos ca sa nu dai in altele, imbraca-te mai bine si stai linistita ca iti va veni menstruatia e normal sa mai intarzie 1-2 saptamani, sau in cazul unor dereglari mai intensive chiar mai mult desi nu e prea f bine daca zici ca de sf lui ianuarie nu ti-a venit. daca nici pana la jumatea lunii viitoare cel mult nu iti vine mergi la un medic si discuta problema

| Olguta_1071 a răspuns:

Asta nu trebuie sa te adresezi la medic,,si sa faci un control ginicologic,,, ca sa fii mai sigura,,,, dar la virsta de 12 ani,, e posibil sa fie si o intirziere fiindca la ceasta virsta el nu merge regulat.dar cum am spus ca sa fii mai sigura pleaca la un control medical

| Andrutik_3706 a răspuns:

Salut! Nu trebuie sa te ingrijorezi avand in vedere ca ai 12 ani, probabil ciclul nu ti-a venit de mult. Este perfect normal ca in primii 2-3 ani ciclul sa nu iti vina cateva luni, regulat, deoarece in parcursul aniilor se va stabili. (crede-ma am fost si eu in situatia asta si am fost la ginecolog si a spus ca e normal pentru noi care avem ciclul de 1 an, 2 )