| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

Care sunt motivele care m-ar determina sa renunt la gandul sinuciderii?

Răspuns Câştigător
| TheDarkEmpire a răspuns:

Nu merită să te sinucizi, deoarece o faci întotdeauna prea târziu

| Holocaust a răspuns (pentru TheDarkEmpire):

şi eu vroiam să-l trântesc pe Cioran pe-aici.laughing
@XxXBlackVampireXxX, dacă vrei să te sinucizi, întâi ai putea încerca să faci ceva folositor pentru ţara asta.Mai tragi un creştin,poate doi. după tine.
.şi lăsând la o parte gluma, nu prea are rost sinuciderea. Vrei s-o faci din cauza unor probleme? Nu asta e soluţia.Te-ai plictisit de viaţa? şi eu, dar am ani frumoşi înainte.N-am nici măcar 18...deci speranţe există, şi pentru tine la fel.
încearcă să vezi viaţa altfel.Mai ieşi pe afară,te mai distrezi,mai pocneşti pe unul, mai alergi puţin apoi...şi tot aşa.N-ai cum să te plictiseşti de ea. Poate doar ai căzut intr-o depresie, nu ştiu...

85 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca viata este darul lui Dumnezeu pentru tine si nimeni nu are dreptul ca sa o ia.In al doilea rand Dumnezeu te iubeste.El doreste sa te intorci la El si sa traiesti asemenea copiilor Lui, frumos cu scop si cu nadejde.Sa stii ca El a pregatit un loc in cer si pentru tine. Apoi sa stii ca tu ai valoare.Chiar daca cel rau vrea sa te faca sa vezi altfel lucrurile,nu uita Dumnezeu te iubeste, parintii te iubesc, chiar si eu te iubesc si imi pasa de tine.Fiecare problema are o rezolvare.Sa nu crezi ca moartea este o rezolvare, ea este trecerea in viata vesnica.Si daca iti iei viata ajungi in iad.Acolo este chinul vesnic.Viata este frumoasa si merita traita, chiar daca azi sunt nori, maine va rasari soarele.Zambeste,Isus te iubeste!

| FucktheSystem a răspuns:

Că o să mori oricum deci n-ar fi necesar să faci eforturi suplimentare. Și în general numai lașii se sinucid, un om deștept găsește ceva mai bun de făcut cum ar fi să asculte Dimmuwinking

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru FucktheSystem):

In cazul asta sunt lasa...
Imi place Dimmu dar neah...

| FucktheSystem a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Dudă sper că faci doar trolling că altfel ar fi păcat ca oamenii deștepți să moară și să se umple lumea de proști...

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru FucktheSystem):

Din fericire pentru multi crestini nu fac trolling...

| FucktheSystem a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Frate, nu cred că se bucură nici un creștin dacă te sinucizi tu.
Și dacă site-ul ăsta e motivul pentru care te sinucizi sau cine știe ce ți-o mai fi zis cineva mai bine faci o pauză de interent și gata. Dacă nu asta e cauza du-te și fă-ți o ciolocată caldă și vezi-ți de treabă, e vineri, măcar de weekend să te bucuri.

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru FucktheSystem):

Cum mai? Chiar asa ma crezi? Sa ma sinucid pentru un site?
Am eu multe alte probleme care nu implica mediul virtual...

| FucktheSystem a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Și nu mai simplu îți bagi picioarele în probleme decât în viață?

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru FucktheSystem):

Usor de zis...

| NeimaginabilA a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Lasati-o asculta dimmu si ce? Si eu ascult blackgaze sis crestin.
Fi atenta aici,
1. Schimba-ti muzica incearca un extol, brian head welch, embodyment
2. Lasa-te de viata, nu are rost sa traiesti pentru tine insuti. Eu am incercat sa ma sinucid de vreo 15 ori si pana la urma am ajuns sa traiesc pentru Isus, nu te oblig sa faci si tu asta, dar gaseste ceva entru care sa traiesti si pe care esti sigura ca nu te va lasa singura

| LaraClarice a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

De ce ai vrea sa faci asta? Unii oameni isi doresc enorm sa traiasca, ma refer la oamenii bolnavi care mai au cateva luni de trait.
Spui ca nu crezi in prietenie... uneori pentru a avea un prieten bun trebuie sa fii si tu la randul tau asa.
Si sper ca nu te superi daca imi spun parerea un pic mai direct, cred ca esti satanist.
Ceea ce nu e bine deloc, ti-o spun din proprie experienta.
Exista cale de intoarcere si pentru cele mai,, ratacite" suflete.

(Http://www.ptroa.co.il/petition/ semneaza si da-o mai departe)

| LastChance a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Nu trebuie să cazi în păcatul deznădejdii, god hates us all!

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru NeimaginabilA):

Pai lucrurile are imi plac sunt desenul si sa fac poezii.
Merita sa traiesc pentru asa ceva?

| NeimaginabilA a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Da
asa mam refugiat eu, in filozofie, poezii, i--mi puneam senntimentele pe hartie, sa vezi ce bine o sa te simti dupa aia

| LaraClarice a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Da, merita.

| Allrc24 a răspuns:

Poti trai si fara Dumnezeu nu? :| mai gandeste-te... nu vezi ca viata ta este banala si monotona? ce sens are viata ta in momentul de fata? nici unul 0.traiesti doar ca sa consumi oxigen.intoarce-te la Domnul si nu fa pacatul de a te sinucide.pacatul acesta nu se iarta.macar asa mai ai sanse dar daca te siucizi ajungi direct in iad...
http://www.reinviesperanta.com/......-tale.html

| Paulla a răspuns:

Ce motive sunt destul de puternice să te determine să te sinucizi fără să pari o laşă?
Şi subscriu la cele spuse de @SonOfHelios.

| Woodenpints91 a răspuns:

O bere. Îmi dai mie o bere, şi te ucid eu, să nu te ai pe conştiinţă.

| MortemAeternum a răspuns:

Sinucide-te ca si asa suntem prea multi pe pamant. Firar al dracu, o pesroana in minus o paine in plus, ce bine ar fi daca 6 miliarde de oameni s-ar sinucide in masa, pamantul ar putea respira si el usurat. Pune-ti capul pe calea ferata pentru o moarte fara durere, iar daca vrei durere gasesti n metode.
Dar nu ai curajul sa o faci, pentru ca iti este frica, instinctul de autoconservare te impiedica sa faci ceea ce ar fi trebui sa faci de la 4 ani.
Dar te poti apuca de filosofie, iti tine mintea ocupata, iti largesti si orizontul aspura vietii si mai castigi cativa ani de viata, nu ca ar fi vreo diferenta in final.

| DrunkenRat a răspuns:

Faptul ca oamenii uita cam tot, odata inteles acest lucru, viata este mult mai usoara.

| Nuvăsufăr a răspuns:

Eşti muritoare. Doar viaţa aceasta o ai.

| anonim4565 a răspuns:

Motive:
1.Daca te sinucizi ajungi in iad 100%
2.Viata e un timp in care poate orice om sa se intoarca la Isus
3.Fiecare clipa are o infinita valoare
4.Isus te iubeste si nu vrea sa ajungi in iad.
5.Viata e frumoasa depinde cum o traiesti.
6.El a murit pentru tine.
7.Traieste clipa dar cum o vrea Dumnezeu
si daca faci asta viata ta va fi un colt de rai

| PreaSfintitu a răspuns:

Care sunt motivele care te determina sa te sinucizi?

| Shaoran a răspuns:

Pai, nu ti-ai dat tu viata, nu tu te-ai crescut, deci nu ai dreptul de a te sinucide. In plus esti atee, deci orice problema ai avea, ar trebui ca stiinta sa gaseasca o solutie... Si totusi, sinucisul tinede chestii care nu pot fi explicate stiintific, decat vag si asta din punct de vedere medical(dezechilibrari ale sistemului nervos). So, Nu ai motive sa te sinucizi, deci de ce ar trebui sa ti se dea sa nu te sinucizi?

P.s. Nu am vazut ortodocsi practicanti care sa se sinucida.

| GusWaters a răspuns:

Ma,draci sentimentali de p-aci, sinuciderea NU este un act de lasitate.Depinde si de conjunctura,dar nu este,ci mai degraba e dovada de curaj, ca nu stiu cati din voi ati rezista sa va provocati durere fizica (,) cumplita sau sa va luati viata la o varsta fragila, ca din ce stiu eu Black Vampire asta nu are mai multe de 15-16 ani.Asa ca shut the fuk up! Eu zic ca daca vrei sa te sinucizi, s-o faci macar cu stil, si sa faci rost de 20 de batoane de C4 si banda adeziva + un detonator, sau sa iei de undeva un pistol si sa-ti faci de cap printr-o piata publica.Macar asa ramai si nitel in memoria colectiva ca o psihopata ce rula fix asa cum a vrut ea,si a murit fix asa cum a vrut ea.

Da' n-ai sa te sinucizi ca uiti un principiu de baza: niciun sinucigas nu isi anunta intentia dinainte,pentru ca asta i-ar scade din curajul necesar.

Iar motive nu prea ar exista,ca viata-i plictisitoare,daca nu ai ceva geniu in tine si nu intentionezi sa faci ceva epic de-a lungul vietii,gen scris,desenat sau cantat.Da' gandeste ca daca te omori acum, n-ai sa mai poti sa te duci la Dimmu Borgir la OST, si nici n-ai sa ma vezi pe nimeni preluand puterea prin revolutie de stat peste vreo 20-25 de ani.Nici nu stii ce pierzi!

| FucktheSystem a răspuns (pentru GusWaters):

Niciun sinucigaș nu își anunță intenția? Serios?
Acum câteva luni primesc un mass de la un coleg că se sinucide, să nu facem și noi asta, să-i spunem profesorului de matematică că-i pare rău și alte chestii de genul. Toți credeam că a fost farsă mergând pe principiul zis de tine și nu îi zice nimeni nimic ( asta fiind la 23.59) dar la 24.00 o fată s-a gândit să-l sune dar nimic, mai încearcă lumea până le la 1 să-l sune și ne gândim că ori s-a culcat ori are chef de glume. A 2-a zi la școală nu a venit, toți am crezut că e răcit și îi arde de glume cu noi până căutăm pe net de curiozitate și ce articol găsim: „Un elev al Colegiului Național Liceal Zinca Golescu s-a aruncat în această dimineață de la etajul 3 al propriului apartament". Cred că n-a fost prea greu să ne dăm seama de cine era vorba. Bine că n-a murit că a avut noroc să pice pe ramuriel unui copac care i-au atenuat căderea dar după ce a încercat să se sinucidă zice că ar fi regretat dacă ar fi murit.

Și sincer sinuciderea cam e lașitate, e lașitate să-ți înfrunți problemele. Orince poate să-și tragă un glonț în cap sau să sară de la balcon, nu îți trebuie mult curaj luând în considerare că e calea cea mai ușoară de a scăpa de probleme.

| GusWaters a răspuns (pentru FucktheSystem):

Deprimanta poveste, dar...ai zis ca ar fi regretat daca ar fi murit,iar un sinucigas sadea,unul din acela care vrea sa-si bage **** in ea de viata,fara remuscari,scuze si regrete, in foarte multe cazuri n-o sa spuna, ca ar fi cam exagerat ca omul sa fie attention *** si inainte de moarte.Nu-s cel mai in masura sa-mi dau cu parerea,dar cred ca,colegul tau nu voia sa se sinucida cu adevarat,ca, la multi intervine si frica aia patologica de moarte, si axioma ca au o viata intreaga inainte.Sa ma scuzi daca sunt indiscret, dar...in cazul colegului tau,avea probleme adevarate,sau doar ifose teribiliste?

Si chestia cu lasitate/curaj/neutralitate depinde de caz. Unii chiar nu pot sa se descurce in viata,orice ar face, si daca n-au caracter puternic, sunt cam predispusi la acte din astea.Glontul in cap ar fi metoda cea mai rapida,ca daca omu' si-l tine la gat,trece si prin creier,si nu simte nimic.Dar unu' care se spanzura, ia pastile sau se arunca, poate sa fie viata curva cu el pana la capat si sa se chinuie mult pana moare.Cred ca vine in discutie si curajul(sau lasitatea) de a le face viata unora aiurea,prin sinucidere,desi cred ca e mai mult lasitate. Daca un individ are probleme si are si caracter slab,respect de sine scazut,e destul de greu sa-l convingi ca sinuciderea nu e calea cea mai usoara.Dar,in orice caz,nu cred ca se sinucide Black Vampire, posibil sa n-aiba destula tarie sa faca asta, dar nu sunt cel mai in masura sa vorbesc.Ca doar si tu cu Wooden ati crapat, si ati inviat a treia zi, dupa Scripturi. big grin

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru GusWaters):

Shit! Ce bine ma cunosti, chiar mi-e frica sa ma sinucid... sad

| GusWaters a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Not sure if trolling, or just doesn't want to kill herself... thinking

Dar eu un lucru iti zic: nu te sinucide, ca probabil nu exista motive.Probabil nimeni nu-si bate **** de tine incat sa-ti faca viata un iad,nu esti dependenta de pill-uri,n-ai familie dezbinata(si chiar daca ai avea,nu-i mare lucru), si probabil ca nu esti inadaptata social, incat sa nu gasesti satisfactie in viata.Sau apuca-te de ceva ce-ti convine, ca sa alungi gandul.

| FucktheSystem a răspuns (pentru GusWaters):

Nu știu, acum depinde de tăria și de caracterul fiecăruia ce consideră probleme adevărate. Mie personal la școală nu mi se părea că ar avea probleme dar am observat că se pricepe al naibii de bine să le ascundă asta întâmplându-se și după ce s-a întors la școală când a ieșit din spital, după o lună sau cam așa. Aparent el zice că nu-și amintește de ce s-a aruncat pentru că s-a lovit la cap. Practic s-a aruncat după ședința cu părinții, după ce destui profesori îi reproșau că nu face nimic bun la teste, că visează în ore și chestii din ăstea, acum ce i-au făcut părinții acasă sau ce probleme o mai fi avut nu știu. Oricum în general cred că problemele erau legate de școală luând în considerare că profesorul de matematică era prezent în „scrisoarea" de adio și că a luat cele mai mici note din clasă la testele ălea inițiale. Până la umră cred că depinde și cum s-au purtat părinții cu el după ce au aflat asta, cine știe dacă l-au bătut dau mai știe eu ce i-au făcut. Eu una dacă m-ar fi bătut părinții sau ceva nu m-aș fi sinucis dar nici n-aș mai fi stat în casa aia, deci depinde, eu asta cred că s-a întâmplat.

Și acum cam e discutabil dacă e lașitate sau nu dar eu sper să nu se sinucidă. Măcar dacă se sinucide cineva să fie un prost, nu o persoană inteligentă că așa ceva întâlnești mai rar în zilele noastre, deci ar fi o pierdere.

| Coconutz a răspuns:

Ahahahahahaah.
Attention ***.
Exact asta esti. Cauti atentie pana da pe afara.
Sincer go ahead. Cu ocazia asta am timp sa spuns mica mea parere care va arsa de ceilalti mindless zombies.
Tu ai probleme?
TU? Ai buletinul ma XxXVampirNegruXxX?
Te caci atat pe tine pentru ce este probabil o problema trecatoare?
Ce s-a intamplat? Au murit rudele parintii pisica? Trebuie sa moara? Va da afara din casa? Hai sa ne sinucidem.
Penibil.
Ai gasit locul unde sa te anunti. Pe TPU unde prietenii virtuali pot oferi cel mai bun sfat.
Cu riscul de a parea crestin au si ei dreptate. Tu esti aici pentru un motiv si crezi ca e prea greu si gata te sinucizi.
Tu ai probleme? Sunt copii in lumea a 3 a fara parinti care au grija de fratii lor si sunt bolnavi cu n gripe si nu iau in considerare asta.
Tu ai probleme?
Ma faci sa rad.

Esti tu asa desteapta incat crezi ca in functie de imprejurarile de acum poti deslusi ce va urma in viitor.
Esti tu atat de slaba ca nu poti face fata greutatilor.
Hai ca ma omor prea mult cu un subiect care a fost postat doar pentru a atrage atentie.
Din moment ce ai postat aici tu deja esti prea fricoasa pentru a face un astfel de lucru.
Pe langa faptul ca esti slaba mai esti si fricoasa.
Dar hei... ai facut rost de atentiewinking!

| OOOLEOOO a răspuns:

Te ''mananca'' stresul.stresul este diavolul,si eu eram asa m-a ajutat religia sa revin la suprafata si ma simt mai bine ca orcand,am invatat ca chestiile mici ale vietii audc fericire si iubire chiar daca nu-ti dai seama, sigur mai am mult de invatat Dar iti sfatuiesc sa te apropii mai mult de Dumnezeu,citeste biblia practica muzica si invata sa iubesti pe altii ca sa te iubesti pe tine.

Mai repet odata sa practici muzica, muzica e un dar pretios greu de stapanit dar cu efecte benefice, nu exista nimic mai bun pe lume decat muzica! Sau consuma canepa macar putina da doar acum nu mereu! ca sa te pui pe picioare big grin ai grija ca conteaza cu cine cu ce scop si unde o consumi!

| Zenicide a răspuns:

I has love for thee < 3

| Bogdan727 a răspuns:

Din nefericire asta e daca nu crezi in Dumnezeu nu ai nici un motiv sa nu te sinucizi, din contra ai atatea.

| titisan70 a răspuns:

In iad nu gasesti nici ciorba de burta nici mititei cu mustar, ca sa nu mai vorbim de vodca sau bere la halba.

| Himera a răspuns:

Te intalnesti cu mine, ne plangem amandoi de plictisul vietii si gasim o solutie, ce zici?big grin

| Himera a răspuns:

Ca sa nu zici ca am ras de tine mai devreme(oferta ramane valabila) : gandeste-te la lucrurile care iti plac(prajitura preferata, muzica, sportul, filmul), fixeaza-ti mai multe teluri accesibile dar care sa necesite un minimum de efort, fa-ti cunostinte noi si interesante, ai avut vreo materie care nu ti-a starnit interesul? sa zicem geografia, cauta ceva ciudat legat de geografie care ar putea sa te intereseze(sa spunem lacuri ciudate din lume) asa vei observa ca mai ai multe de vazut si invatat, citeste o carte vesela si motivationala, fa-ti un/o iubit/a.

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru Himera):

Prajiturile imi provoaca greata.
Nu-mi plac cartile vesele.
Geografia imi da dureri de ficat.
Daca te referi sa imi fac prieteni, nu exista asa ceva.
Ma simt bine fara un/o iubit/a.

| Himera a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Oh.mi-ai retezat toate variantele, in afara de propunere~ sa ma astept la un accept in privat? Nu stiu cu ce scop ai pus intrebarea, dar sper ca nu te asteptai sa sara vreunul cu formula magica si sa-ti rezolve tie plictisul de viata. Stii ce iti da pofta de viata? Este o inventie geniala care se numeste munca. Nu mai vrei ganduri demonice? Pune osul la treaba, iar in cazul in care te hotarasti sa iti faci felul semneaza documentele necesare ca sa ti se doneze organele, unii isi doresc cu orice pret viata pe care tu o refuzi.

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru Himera):

Asa e, mersi, pot renunta la viata si sa o daruiesc altcuiva, macar asa am facut un lucru bun.
>big grin

| Himera a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

In loc sa bage cocoasa la munca, ce ti-e cu tineretul de azi ntz ntz. Cu intalnirea m-ai lasat in aer, apropo.

| MishuD a răspuns:

Bere?

Rece ca gheata, vara cand bubuie termometrul.

| enigmatica a răspuns:

Nu ai asa macar minima curiozitate sa vezi ce se va intampla pe 21 decembrie 2012? Macar sa te bucuri de viata, pana atunci.

| enigmatica a răspuns:

Mai traiesti? Da-ne un semn de viata.

| ionutzshadow a răspuns:

Pentru ca te sinucizi ajungi jos in iad si nu cred ca o sa iti convina sa te chinuie satan

| Anecherry a răspuns:

Cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu ii mai slujesti Diavolului! Mergi la biserica, citeste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Blonde/brunete/roscate/satene... daca mai vrei motive iti mai dau happy

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru anonim_4396):

Is fatalaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Blonzi/bruneti/roscati/sateni/cu gropita/fara gropita/zburliti/musculosi/amuzanti de pici pe jos etc... oh, niste monumente de-alea de trec pe plaja cateodata happy. Glumesc. Eu as zice ca merita sa traiesti pentru ceva ce-ti place cum ar fi poezia... Numai bine!