| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Am o problema legata de penisul meu. Cred ca am o mica fimoza care se va rezolva cu timpul. În stare flasca se decaloteaza fără probleme și pot sa întind pielea aceea (preputul sau cum se numește). În stare erecta, reușesc sa îl decalotez, cei drept mai greu, parca nu e asa mare deschiderea, nu aluneca, merge mai greu. Însă problema e ca pot sa îl decalotez pana sub gland dar nu mai merge sa trag de pielea aceea în spate ca ma doare foarte tare fraul și trage glandul după el. Se mai poate întinde? Dacă forțez puțin câte puțin. Nu am avut contact sexual am 19 ani. Mulțumesc

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La primul contact sexual se regleaza.

| corbulalbrosu a răspuns:

Deschiderea preputiului trebuie largit progresiv prin exercitii de intindere a pielii preputiului cu ajutorul a 2 degete introduse sub preput si pe urma tragerea in partile laterale pana apare durerea.
SAU, se pot folosi inele elastice speciale confectionate exact in acest scop asa cum este prezentat in urmatorul film/video educational :
INELE PENTRU LARGIREA PREPUTIULUI IN CAZ DE FIMOZA https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g
Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci ce are el nu are legatura cu fimoza deloc? E doar preputul mai stramt sau ceva de genul?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema cu care se confrunta se incadreaza tot in categoria fimozei, insa afectiunea in acest caz reprezinta o foarte usoara, care se poate rezolva acasa prin exercitii zilnice de largire a deschideri preputului.

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc foarte mult pentru raspuns! Ma bucur ca existi pe TPU.
O singura intrebare mai am daca nu te superi, imi sta pe cap.
Stii cumva daca, sa zicem ca se largeste, se poate micsora la loc daca nu faci sex sau daca nu il supui la exercitiile asta o perioada lunga? Poate reveni iar stramt la forma initiala?

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

E foarte putin probabil sa revina la forma initiala, nu cred ca se pune problema sa nu te masturbezi sau sa faci sex.

| Frank51 a răspuns:

Important este sa se poata decalota, nu cat de mult merge in jos. Ai avut o forma usoara de fimoza care s-a vindecat, nu vei putea sa tragi tare pentru ca acel "inel" din jurul penisului va ramane rigid, si incet se va mai lasa cu timpul, dar niciodata nu va fi ca la cineva fara fimoza. Iti zic din experienta.

| MValentin a răspuns:

Exact asa am si eu, avand 19 ani.
Deci, in stare fleasca pot sa-l decalotez usor, dar in stare erecta merge, dar se oprește pielea sub gland si nu e,, intinsa,, ca a alora din filme porno xD.
M-am gândit acum o saptamana cand o am erecta sa forțez asa pielea gen sa fac sus jos cat de tare pot in limite sa nu ma mutilez?
Ai grija cu asta am avut contact sexual in august fara prezervativ, si in timp ce o penetram simteam o durere (nu simteam asa de bine din cauza excitarii) credeam ca e din cauza atei, dar cand termin actul si merg la baie vad o ruptura a pielii penisului plus ceva urme de sange, deci nu puteam merge bine sau sa am contact sexual never d-apai sa mi decalotez pielea. Oricum m-am vindecat si e important sa fi lubrifiat si sa nu fi nebun cand simti ca te ustura controlează daca e întreaga baftarolling on the floor).
Sfat? Nu stiu m-am gândit sa-mi iau niste inele pentru fimoza sunt asa elastice, daca nu ceea ce e ultimul pas sa vad daca este o crema la farmacii