| AnakinGold a întrebat:

Sunt baiat, am 17 ani, si sunt aproape sigur ca sufar de fimoza ...cand penisul e in stare flasca, pielea de pe "cap" se poate retracta,dar cand este in erectie, pielea nu poate fi retrasa de pe gland ( pot decalota, sa zicem 1/2 din gland,dar si aceia,cam chinuiti, pare usor strangulat)
Am incercat sa fortez,sa tot trag, si au aparut "progrese", incepe sa treaca usor usor fimoza, acum 4 luni puteam decalota maxim o treime acum cam o jumatate. Acest lucru ma face sa cred ca in maxim 1 an as scapa, spre fericirea mea, fara circumcizie sau altfel de probleme.
Intrebarea care se pune: Sunt virgin inca.Am incercat, cand penisul era semi-erect sa decalotez si sa trag pielea si mai departe.Problema e ca observ ca frenulul (ata) este foarte intinsa,ba chiar usor tinde sa fie rosie,iar daca trag de piele,tinde sa traga de gland,aplecandu-l in jos (adica ceea ce,daca ati cauta pe wikipedia s-ar numi frenulum breve)
Intrebarea mea este: situatia in care ma aflu prezinta,daca scap de fimoza,dat fiind frenulul scurt, implicit un risc mai mare sa mi se rupa acesta la primul contact sexual? Cat de mare este acest risc?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In timp ti se va lungi si frenul. Pentru a grabi procesul de largire a deschiderii preputiului, trebuie actionat si intins inelului fibros existent in capatul extrem al preputiului, adica asupra acelui inel care nu permite o largire suficienta a deschiderii preputiului. Poti folosi unul dintre produsele Betaderm sau Dermovate pentru a imbiba celulele din epiderna si din acel inel fibros in vederea usurarii intinderii si largirii preputiului. Succces!