| Andreealexandra71637 a întrebat:

Daca dupa ce am facut-o cu o zi in urma am luat prima pastila din cele 2 Postinol si dupa 12 ore pe cealalta si la 8 ore dupa am avut din nou contact sexual, acesta anuleaza efectul pastilei?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila CONTRACEPTIVA Postinor2 in niciun caz NU trebuie si nici NU poate fi folosita in scop ANTICONCEPTIONAL. In mod foarte sigur NU se poate forma o sarcina chiar si daca sperma afost ejaculata IN vagin, dupa trecerea celor 8 ore de la folosirea celei de a 2-a pastile Postinor2. Insa este absolut IRESPONSABIL sa fie folosita pastila contraceptiva in scop preventiv sau ca si o metoda anticonceptionala, doar cu singurul scopul si anume de a se putea intretine sex neprotejat. In concluzie nu scade si nici nu se anulreaza efectul contraceptiv NU al pastilei Postinor2, insa organismul tau si intreaga activitate hormonala in mod absolut sigur va fi grav/sever afectata o lunga perioada de timp. Multa sanatate! fiindca sigur vei avea nevoie de asa ceva.

| SkyPilot a răspuns:

Nu il anuleaza, insa ar fi cateva probleme.
In primul rand trebuie sa te abtii de la sex neprotejat pana dupa prima menstruatie.
Daca nu ai menstruatia pana in 3 saptamani, se poate sa fii gravida. Si indiferent de aceasta situatie, se recomanda sa vezi un ginecolog dupa 3 saptamani.
Cand iei asa ceva, ar trebui sa citesti cu mare atentie prospectul. Faptul ca nu ii scrii numele corect ma face sa am indoieli ca ai facut asta.
Eu locuiesc intr-o jurisdictie unde pastila de a doua zi pe baza de Levonorgestrel este la liber. O iei din raft si o platesti la casa, nu te intreaba nimeni nimic. Aici daca ti se intampla ceva de la un medicament poti da in judecata producatorul si ala plateste prin nas si prin urechi. Ideea ar fi ca nu este chiar asa un dezastru cum cred multi pe acest site. Poate ca iti va deregla ciclul pentru pana la 6 luni (deci pana nu ai cam 3 luni de ciclu regulat nu mai contezi pe calendar), dar nu iti inchipui ca ai inghitit bomba atomica.