| Ajajajajajajaj1246 a întrebat:

Hei, TPU! Ma confrunt cu o problema. Ideea sta in felul următor: ultimul act sexual a fost pe 7 Martie, fără finalizare in vagin. Menstruația mi-a venit pe data de 15 Martie, normal din punctul meu devreme. Menționez ca am un ciclu regulat (+- o zi). De atunci nu am mai avut vreun act sexual, însă menstruația îmi întârzie de 12 zile. Crezi ca trebuie sa ma îngrijorez in legătura cu vreo posibila sarcina? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca menstruatia a pornit dupa ce au trecut doar 8 zile, fata de data de 7 Martie, cea in care a fost intretinut ultimul act sexual, reiese cert si sigur, fara a exista dubii, ca actul sexual a fost intretinut in timpul ultimelor 9-10 zile a ciclului menstrual, adica in perioada LUTEALA, cea care reprezinta PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual, cae in care este cu totul IMPOSIBIL sa ia nastere o sarcina chiar daca sperma este ejaculata in vagin.
IMPOSIBILITATEA FORMARII SARCINII IN ULTIMELE 9-10 ZILE
Este determinat stiintific si medical, in mod concret faptul ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe menstruatia in cazul in care NU este fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, adica in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si... SE DESTRAMA. O parte a resturilor rezultate este resorbita de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce trec 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, adica ziua in care incepe menstruatia. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA.
Deoarece pornirea menstruatiei a intarziat atat de mult, in astfel de cazuri se efectueaza un test de sarcina pe baza urinei. Fiindca au trecut 43 zile de la data in care a fost intretinut ultimul act sexual, se poate afirma fara nicio retinere ca rezultatul obtinut va fi 100% VALID, VALABIL si CORECT. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Eligirl a răspuns:

Din ce am citit, nu ai folosit nici o metoda de contraceptie. Stiu ca pare foarte basic ce spun, dar crede ma ca, eu avand incredere in partener am facut timp de cateva luni fara prezervativ sau orice alta contraceptie, si am observat ca nu a existat risc de sarcina, si cand m-am asteptat mai putin am ramas insarcinata, chiar daca nu s-a terminat in vagin. Foloseste prezervativul! Daca nu vrei sa fii mamica mai devreme, sau sa trebuiasca sa recurgi la avort. Fa-ti un test de sarcina, dimineata e cel mai corect de facut.

| Ajajajajajajaj1246 explică (pentru Eligirl):

Ideea e ca mi-a venit menstruația luna trecută, din punct de vedere cantitativ și ca durata exact ca in alte luni. De aceea ma gândesc ca ar fi șanse mici pentru o presupusa sarcina...

| Eligirl a răspuns (pentru Ajajajajajajaj1246):

Sa zicem ca sunt sanse de 90% sa nu se fi produs o sarcina, dar mai bine verifica cu un test. si daca totul e in regula, te rog, foloseste prezervativul! Chiar vorbesc din proprie experienta