| Iuss234 a întrebat:

Dacă ești răcita la ovare, îți poate întârzia ciclul?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

In cazul acesta, daca vorbim de un ciclu neregulat, deci care incepe "cand vrea" nu se poate vorbi de intarzieri deoarece nu se stie pe ce data trebuie sa inceapa.
Doar daca se cunostea data, se putea calcula o intarziere raportata la acea data, dar daca ciclul este neregulat, nu se cunoaste data la care trebuie sa inceapa urmatorul.

Daca ai urinat si te-ai spalat dupa prima ejaculare, atunci se exclud sansele de sarcina avand in vedere ca ejacularea nu a avut loc in vagin.Asta daca 100% nu "ai scapat"...

Ciclul prietenei tale, daca este neregulat, nu intarzie.Doar vine atunci cand este programat hormonal sa inceapa, adica "cand are chef".
Durerile pot fi simptome ale sindromului premenstrual, sau pot fi cauzate de dereglarile hormonale, eventual SOP.

In orice caz, daca aveti dubii si menstruatia nu ii vine intre timp, in cazul ciclurilor neregulate, un test de sarcina concludent se face abia trecute 21 de zile de la contactul sexual.

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Iustin este nume de barbat, ori barbatii nu au ovare.

| Iuss234 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Întreb pentru prietena mea mannn

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Iuss234):

Ok, nu stiam. Sanatate multa prietenei tale ce varsta are dînsa?

| Iuss234 explică (pentru CristiDinBucuresti):

| Violleta2022 a răspuns:

Raceala, gripa, covidul si alti virusi, NU pot intarzia ciclul menstrual.
Ciclul menstrual este influentat doar de hormonii corpului fetei.
Nu exista nici "racita la ovare", exista infectie la ovare, dar virusul "racelii" nu infecteaza ovarele.

| Floridori a răspuns:

Problema cu "raceala la ovare" este ca femeile (si nu numai) tind sa categoriseasca astfel orice inflamatie/infectie.

Ceea ce in mod popular se numeste "raceala la ovare" este anexita, sau boala inflamatorie pelvina.
Aceasta este o infectie bacteriana (de regula bacterii transmise prin contact sexual) ce afecteaza organele reproducatoare feminine si da, poate afecta menstruatia in cazul in care nu a fost tratata la timp si exista complicatii.

Dar daca numim "raceala la ovare" orice inflamatie, depinde de tipul de inflamatie si ce anume a cauzat-o (exista "n" posibilitati in cazul asta), insa in majoritatea cazurilor, o forma simpla a acestor infectii nu va cauza dereglari ale ciclului menstrual.Doar formele agravate, sau o combinatie de factori ce includ respectiva infectie/inflamatie.

Daca ciclul era perfect regulat inainte, atunci trebuie sa se inteleaga ca uneori pot sa apara mici diferente de +/- 1, 2, sau chiar 3 zile, ori o singura intarziere tolerabila de pana la 10 zile, fara sa reprezinte motiv de ingrijorare.Asta in cazul in care se exclude o sarcina...

| Iuss234 explică (pentru Floridori):

Ia întârziat 4 zile și o doare in partea stânga uneori și in dreapta

| Floridori a răspuns (pentru Iuss234):

Ok.Faptul ca o doare in partea stanga nu inseamna neaparat ca are o infectie sau o inflamatie la ovare.Cauzele pot fi diverse.
O infectie va avea mai multe simptome, nu numai o durere localizata.

Poate fi sindromul premenstrual, o dereglare hormonala ce inhiba ovulatia etc., dar in cel mai rau caz, o sarcina ectopica in cazul in care ati facut sex neprotejat in perioada fertila.
Ciclul ei este regulat? Daca da, ce lungime are?

| Iuss234 explică (pentru Floridori):

Ciclul nu ii venea regulat pe 2, 4, 8, 9
Pe 27 August am avut și un contact sexual neprotejat dar am ejaculat afara și am scos-o mult mai devreme.Ea pe 4 Septembrie a răcit și la ovare de s-a trezit intr-o dimi nu putea sa stea pe picioare.I am făcut și testul de sarcina azi și a ieșit negativ
Ea susține ca are dureri acolo la ovare

| Floridori a răspuns (pentru Iuss234):

Ciclu regulat nu inseamna sa ii vina mereu pe aceeasi data calendaristica, ci sa ii vina mereu la o distanta ce cuprinde acelasi numar de zile.
Sa presupunem ca exemplele tale sunt ca i-a venit pe 2 mai, pe 4 iunie, pe 8 iulie si pe 9 august. Daca acesta ar fi cazul, ar insemma ca ciclurile au avut urmatoarele lungimi: mai-iun.= 33 de zile, iun.-iul.= 34 de zile si iul.-aug.= 33 de zile. Daca acesta este cazul, are un ciclu regulat (se pare ca de 33 de zile) deoarece are mereu acelasi numar de zile, cu diferente de maxim 1 zi.
Daca exemplele tale au fost la intamplare, iar ciclul ei are mereu un numar diferit de zile, cu diferente in plus sau in minus ce depasesc 3 zile, atunci chiar are un ciclu neregulat, dar in acest caz, nu se poate discuta de intarzieri, deoarece intarzierile se raporteaza la o data fixa, ori tocmai asta este caracteristica ciclului neregulat, ca vine cand vrea, fara sa se poata stabili sau prezice anterior cand este programat hormonal sa inceapa.

Astfel, daca si numai daca datele de 2, 4, 8 si 9 sunt datele reale ale ultimelor ei cicluri, atunci ultima perioada fertila a fost cuprinsa intre zilele 23 si 28 august, ovulatia, deci si ziua cea mai fertila fiind ziua 27 august.
Astfel, daca nu esti 100% sigur ca ejacularea a fost in totalitate in exterior, sau au existat contacte sexuale repetate fara urinare intre ele, atunci exista sanse sa fie vorba de o sarcina.
Uneori, concentratia de hCG din urina in sarcina incipienta nu este atat de mare incat sa fie detectata de un test de sarcina (depinde de la organism la organism).De aceea, un rezultat 99, 9% concludent (cel putin in cazul confirmarii unui rezultat negativ, cel pozitiv neputand fi fals pozitiv) va exista doar efectuand testul dupa 5-7 zile de intaziere in cazul ciclurilor perfect regulate, sau dupa 21 de zile de la contact in cazul ciclurilor neregulate.
In plus, in cazul sarcinilor ectopice, un rezultat pozitiv va putea fi afisat mai tarziu, chiar daca in anumite stadii, concentratia beta-hCG este aceeasi ca intr-o sarcina normala, sau chiar mai mare.

Dar, repet, daca datele pe care le-ai dat au fost la intamplare, atunci situatia poate fi alta.

| Floridori a răspuns (pentru Floridori):

Iar daca datele pe care le-ai dat sunt cele reale, atunci ciclul ei avand lungimea de 33-34 de zile, ar fi trebuit ca luna aceasta sa ii inceapa pe 10-11, deci astazi vorbim de a doua, maxim a treia zi de intarziere.
Asta poate fi devreme pentru un test de sarcina.
In plus, cum am mai spus, uneori pot exista mici diferente de pana la 3 zile, sau o singura intarziere exceptionala de 10 zile din cauza schimbarilor si ajustarilor hormonale.
Durerea poate fi simptom al sindromului premenstrual pur si simplu...

| Iuss234 explică (pentru Floridori):

Deci in data de 2 Iulie i-a venit și pe 4 August asta e sigur.Pe 8, 9 i-a vanit mai demult chiar și pe 12 sau pe 6. Dar recent atât știe.
Eu primul număr l am făcut protejat, iar după am mai stat m-am urinat și am făcut al doilea fără și am și scos-o mai devreme ca sa ejaculezi făcându-mi cu mâna.

| Iuss234 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc din suflet?! Eu ți am zis sunt sigur ca nu a scăpat nimic m-am și spalat acum sa așteptăm pana pe 20 sa vedem dacă ii vine pana atunci dacă nu test direct se împlinesc 21 zile.Îți dai seama nu ne dorim de pe acum anul asta terminam amândoi liceul și îți dai seama ca e un stres sa auzi de copii de pe acum
Am vb si cu o doamna sex aducător care m-a băgat in boale mai tare mai bine ma ți lămurit dumneavoastră

| Floridori a răspuns (pentru Iuss234):

Cu mare drag!
Daca esti sigur, atunci nu aveti motive reale de ingrijorare.

In orice caz, prietena ta ar putea merge la ginecolog in viitorul apropiat.Acesta ii va prescrie anticonceptionale si nu numai ca nu veti mai avea grija unei sarcini nedorite, dar i se va regla si ciclul menstrual.
Sigur, e doar un sfat.Ea face cum considera mai bine.

| Floridori a răspuns (pentru Iuss234):

In cazul acesta, daca vorbim de un ciclu neregulat, deci care incepe "cand vrea" nu se poate vorbi de intarzieri deoarece nu se stie pe ce data trebuie sa inceapa.
Doar daca se cunostea data, se putea calcula o intarziere raportata la acea data, dar daca ciclul este neregulat, nu se cunoaste data la care trebuie sa inceapa urmatorul.

Daca ai urinat si te-ai spalat dupa prima ejaculare, atunci se exclud sansele de sarcina avand in vedere ca ejacularea nu a avut loc in vagin.Asta daca 100% nu "ai scapat"...

Ciclul prietenei tale, daca este neregulat, nu intarzie.Doar vine atunci cand este programat hormonal sa inceapa, adica "cand are chef".
Durerile pot fi simptome ale sindromului premenstrual, sau pot fi cauzate de dereglarile hormonale, eventual SOP.

In orice caz, daca aveti dubii si menstruatia nu ii vine intre timp, in cazul ciclurilor neregulate, un test de sarcina concludent se face abia trecute 21 de zile de la contactul sexual.