| Milashi4kaaaaa a întrebat:

Daca faci avort, cit timp dupa asta stai in spital?

12 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

DEPINDE ce tip de avort faci : se poate face avort chirurgical/manual ( chiuretaj local ) SAU avort medicamentos!

Depinde şi de vârsta pe care o ai, etc.

Avortul prin chiuretaj NU este indicat, deoarece RISCUL unor "complicaţii" este mai mare!

Am văzut, din celelalte întrebări, că ai o lună de sarcină - deci o sarcină de aproximativ 4 săptămâni!

Recomand să CERI ginecologului să-ţi facă un avort medicamentos cu Mifegyne - este mai uşor de făcut şi risc SCĂZUT de complicaţii!

Avortul se face ACASĂ, sunt necesare 3 consultaţii la medicul ginecolog ( 2 înainte şi 1 după ), îţi dă 2 medicamente : Mifegyne se ia primul, apoi la 36-48 ore se ia un alt medicament, etc.

Pentru detalii suplimentare despre avortul medicamentos, vezi linkul : http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=3287

După chiuretaj, la 2-3 ore, te lasă acasă ( în general, dacă nu apar complicaţii )!

DAR, să fi ATENTĂ la un aspect : DACĂ eşti la prima sarcină şi ai până în 20-24 ani, RIŞTI să devi sterilă ( să nu mai poţi avea copii ) - este COMPLICAŢIA cea mai des întâlnită!
TREBUIE să te gândeşti BINE înainte de a-ţi asuma acest risc...

| Azµre a răspuns:

Îți dă drumul pe loc, depinde în ce lună s-a făcut avortul, depinde dacă apar sau nu complicații și așa mai departe.
Pe deasupra o să primești un tratament medicamentos pentru vindecare.

| Milashi4kaaaaa explică (pentru Azµre):

Daca pacienta este minora, fara anuntarea parintilor nu se face?

| bursuc001 a răspuns (pentru Milashi4kaaaaa):

Dacă eşti minoră, NU-ţi face avort fără semnătura părintelui/tutorelui - atunci e POSIBIL să rămâi internată în spital 1-3 zile!

| Milashi4kaaaaa explică (pentru bursuc001):

Stii ceva pastile care pot sa ajute? e cale le pot procura fara recept,, sau recomandarea medicului?

| bursuc001 a răspuns (pentru Milashi4kaaaaa):

NUUU, nu se eliberează acele medicamente ( Mifegyne ) FĂRĂ reţetă de la medic!

Chiar dacă eşti într-o situaţie GRAVĂ, trebuie NEAPĂRAT să vorbeşti URGENT cu mama ta şi să mergi URGENT la un ginecolog!

În această situaţie NIMENI, în afară de mama, NU te poate "ajuta"!

O să-ţi facă "morală", o să-ţi ţină "teoria chibritului" - dar, în final, s-ar putea să vă hotărâţi să faci avort!

Am zis "s-ar putea" deoarece eşti foarte tânără ( minoră ) şi RIŞTI să rămâi infertilă dacă faci avort la prima sarcină!

Tu ( sau amândouă, eventual şi tatăl tău, precum şi cel al copilului ) TREBUIE să vă hătărâţi dacă e "bine" să faci avort şi să-ţi asumi acest RISC!

| Azµre a răspuns (pentru Milashi4kaaaaa):

Sub 18 ani, părintele + tatăl copilului
Peste 18 ani, tatăl copilului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu e avansat, iti da drumul imediat. Asta nu inseamna ca esti gata vindecata imediat, e nevoie de repaus cateva saptamani.

| badboy18 a răspuns:

Pentru o crima in mod normal intre 10 si 20 de ani de inchisoare thinking In spital foarte putin, depinde cat de mult valoreaza viata pentru tine...

| lore01 a răspuns:

Daca nu apar complicatii mergi acasa imediat dupa happy! ca si cum ai merge la dentistwinking

| adrian1818 a răspuns:

Cateva ore daca esti pana in 2 luni jumate,

| adrian1818 a răspuns:

Depinde de varsta, perioada, si de tine dar de fel cateva ore