| guiemigi a întrebat:

Daca faci sex cu prezervativ, poti sa-ti rupi ata? Adica penisul se decaloteaza?

3 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Ata nu se rupe intotdeauna. Atat timp cat penisul se decaloteaza bine nici macar nu e nevoie sa se rupa si probabil ca nu se va rupe niciodata.

Ca sa stii ce inseamna bine, inseamna ca in timpul erectiei preputul nu doar ca se trage perfect inapoi permitand o decalotare completa, dar in momentul in care pielea este lubrefiata natural sau cu lubrifianti, se poate intinde in asa fel incat sa dea impresia ca preputul nici nu exista. Astfel ca frenul, sau ata, se indinde si ea suficient cat sa permita asta. Daca frenul trage prea tare de capul penisului cand decalotezi, poate ca ar fi bine sa mergi la medic sa-ti indeparteze ata pe cale chirurgicala. Daca se intinde bine si penisul se decaloteaza complet, totul e ok.

In principiu se poate rupe si cu prezervativ. Mie nu mi s-a rupt si n-am nimic, penisul se decaloteaza f bine, nu ma deranjeaza. Ce sa-ti spun...nu te preocupa de treaba asta atat timp cat nu te deranjeaza.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, sigur ca da. Majoritatii barbatilor nu li se rupe ata niciodata, unora li se rupe la primul contact sexual (indiferent de prezervativ), altora candva in cursul vietii sexuale, la un act sexual mai brutal.

| Mathew a răspuns:

Ata sau frenul nu trebuie neaparat sa cedeze. Totusi daca te vei juca prea mult si nelubrefiat s-ar putea sa te trezesti intr-o balta de sange. Sfatul meu foloseste prezervativul in continuare si nu vor fi sanse sa cedeze frenul. Din intrebarea ta rezulta ca deja ai folosit prezervativul. Daca l-ai folosit corect adica aplicat pe penisul care deja e "dezgolit" inseamna ca 95-100% frenul tau s-ar putea sa reziste mult si bine.