| xSkamyx a întrebat:

La ce vârsta se decalotează penisul?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In majoritatea cazurilor decalotarea completa a penisului incepe sa devina posibila in jurul perioadei de varsta cuprinsa intre 5 si 8 ani, dar acest proces se poate termina si in jurul varstei de 11-12 ani. Existenta afectiunii numite fimoza este evidenta in cazul baietilor care nu reusesc sa-si decaloteze penisul care a intrat in stare erecta, dupa implinirea varstei de 12-13 ani. Sanatate!

| Alexandru_Darius_1996 a răspuns:

Teoria (pe scurt): Anatomic penisul unui copil este format din radacina si corpul penian. Corpul are forma cilindrica si prezinta o extremitate libera numita gland. La nastere glandul este acoperit de o "piele" numita preput. In viata intrauterina preputul este ferm lipit de penis, desprinderea/dezlipirea facandu-se pe parcursul vietii. Exista o limita de varsta? NU! Majoritatea baietilor vor fi decalotati complet pana la 5 ani, o larga majoritate pana la 10 ani si doar cativa 1-2% vor prezenta fimoza adevarata declarata abia in adolescenta. Acest fenomen se produce singur si nu necesita interventii exterioare, apare prin cresterea fiziologica in dimensiuni a penisului, prin erectii care pot aparea inca din perioada de sugar.